Що робити при довгій відсутності дощу?

Что делать при длительном отсутствии дождя?
Реклама

Читати російською мовою

Серпневі денні та нічні температури різко коливаються, що негативно позначається на стані рослин і знижує їх стійкість до хвороб. Тому важливо не перезволожувати ґрунт, щоб не було спалахів вілта (це загнивання вражає коріння і судинну систему рослини, викликаючи в’янення і пожовтіння), всім відомого фітофторозу томатів і борошнистої роси огірків та інших гарбузових.

Дуже часто полив дощуванням також провокує розвиток різних захворювань. Пам’ятайте, що надлишковий полив гірше недостатнього.

Згубним також може бути полив при сильній спеці та по неукритому мульчею ґрунту, це буквально викликає запарювання коренів, немов їх зварили.

Виходячи з перерахованого вище, можна сміливо заявити, що крапельне зрошення – це найбільш підходящий метод поливу ділянки. Він виключає і дуже рясний, надлишковий полив, і його недолік. Також при замульчованості території створюється оптимальний баланс повітря, вологи і тепла, вода подається в достатній кількості до кореневої системи, що сприятливо позначається на врожайності.

Але якщо крапельного поливу у вас немає і не планується, то умовно розділіть город на сектори, визначивши найбільш вологолюбні культури і сплануйте, в який день будете поливати і які з них. Найбільш вологолюбними є огірки, салат та інші зелені овочі. Їх слід поливати раз на 2-5 днів, але також рясно, щоб ґрунт промокав хоча б на 25 см.

Далі у нас йдуть томати, баклажан і перці. З цієї трійці найбільш вимогливі до поливу саме перці. Але і для них раз на тиждень рясного поливу, який промочить ґрунт на 25-30 см, буде досить. А ось баклажан і томати можна поливати рідше – раз на 10-15 днів, дивлячись по погоді. При цьому високорослі томати поливаються великими нормами – буквально по відру води на лунку. А для низькорослих буде достатньо 2-3 л на рослину. У них менше вегетативна маса і вологи вони випаровують менше, та й коріння залягає неглибоко.

Качанна капуста більш стійка до посухи, ніж цвітна. Її досить поливати пару раз на місяць. А цвітну раз на тиждень. Глибина поливу – 30-40 см.

Картоплю досить полити в спеку хоча б раз на місяць. Гарбуз і його різновиди: кабачок, патисон, як і квасолю – можна зовсім не поливати.

Але глибокий полив на глибину не менше 40 см хоча б пару раз на місяць сприятиме активному росту плодів. Особливо важливо це для кабачка і патисонів, які без поливу перестають в’язати нові плоди. Витка спаржева квасоля також при відсутності поливу в спеку погано утворює нові лопатки бобів. Тоді як низькорослі сорти, особливо зернові, навіть на півдні країни відмінно дають урожай взагалі без поливу. До серпня вони, просто сформувавши врожай, відмирають.

Коренеплоди ще більш стійкі до посухи. Однак, якщо вона триватиме довго, то на врожаї це позначиться дуже сильно – ви отримаєте дрібні коренеплоди. Особливо сильно дрібніють від нестачі вологи селера і цибуля. Остання при сильній посусі і зовсім переходить у сплячий стан – 
листя засихає, а дрібні цибулини покриваються лускою. І вже рости в цьому році вона не буде.

Цибулю потрібно поливати регулярно, при жаркій і сухій погоді – 
приблизно раз на 7 днів, промочуючи ґрунт на глибину не менше 30 см. Селеру трохи рідше – 
раз на 10-15 днів, але теж рясно. Так само часто слід поливати дайкон і редьку літнього посіву, щоб вони не йшли в стрілку завчасно і дали великі соковиті коренеплоди.

Інші овочі, такі як буряк і морква, можуть рости і без поливу. Однак при поливі їх врожайність в рази зростає, тому поливати їх 1-2 рази на місяць на глибину 30 і більше см – бажано. Врожайність і розмір коренеплодів від поливів зростуть в рази.

Щодо садових культур, то тут головний водохлеб – садова суниця. Коренева система її неглибока, тому поливати її при жаркій сухій погоді навіть після плодоношення слід не рідше 1 разу на тиждень. А самі грядки з суницею потрібно замульчувати соломою або листям шаром 5-10 см.

Іншою вкрай вимогливою до вологи культурою є чорна смородина, яка в посуху просто пропаде, якщо її не поливати 1-2 рази на тиждень. А ось червона смородина досить стійка до посухи. Але і її бажано полити хоча б раз на місяць для кращого росту пагонів і збільшення розміру ягід. Аґрус слід поливати частіше – пару раз на місяць, особливо в момент, коли на ньому ростуть плоди. Інакше велика їх частина просто осиплеться.

З дерев більш вимогливі до поливу вишні та кореневласна слива. Сливи, щеплені на абрикос, будуть вже більш посухостійкими, як і сам абрикос, які нормально ростуть і дають урожай без поливу, як і більшість зерняткових порід. Виняток становлять дерева на карликових підщепах, які слід поливати часто через поверхневу кореневу систему – 
1-2 рази на місяць.

Слід зазначити, що в періоди, коли запанувала не тільки посуха, але і вкрай спекотна погода з температурою під 40°С, то рослини випаровують вологу в рази швидше. Тому частоту поливів потрібно збільшити. А зазначені терміни вважати орієнтовними. Адже багато що залежить ще від клімату і рельєфу регіону і ґрунту. Суглинки будуть довго тримати вологу, а в низинах вона і зовсім надходить з нижніх шарів і рослини поливу не потребують.

Достовірно визначити, чи потрібен полив, можна лише прокопавши лопатою землю на грядці, і якщо вона на глибині в 25-30 см практично суха, то час проводити полив.

І не забувайте через кілька годин, в крайньому випадку – наступного дня після поливу, розпушити верхній шар ґрунту, руйнуючи кірку на ньому, або замульчуйте, інакше вода швидко випарується.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ,
біолог, агроном.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ