Правильна весняна посадка саджанців – запорука відмінного врожаю!

Правильная весенняя посадка саженцев - залог отличного урожая!
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Підготовка ділянки
  2. Підготовка саджанців
  3. Крок за кроком
  4. Догляд за виноградом-першорічкою

Виноградар-любитель Микола Онищенко з смт Ладан Чернігівської області протягом 7 років вирощує виноград. У нього є столові та винні сорти. Чоловік не тільки доглядає за дорослими кущами, а й вирощує саджанці. Своїм досвідом висадки молодого винограду він поділився з читачами «Хазяїна».

– Основними умовами для їх акліматизації вважається прогрів землі не нижче 15°С і повне виключення нічних заморозків. Така погода встановлюється вже в кінці квітня-на початку травня. Хоча деякі фахівці рекомендують висаджувати молоді саджанці восени, але я практикую весняну посадку, так як в наших краях бувають суворі морози, які дуже небезпечні для неукорінених рослин, – розповідає Микола.

Підготовка ділянки

– Ділянка повинна розташовуватися з південної або західної сторони, мати хорошу освітленість і бути захищеною від холодних вітрів.

Її необхідно очистити від бур’янів, залишків культурних рослин, каменів та іншого сміття.

Потім слід спланувати ряди і провести розмітку, залишаючи відстань між окремими рядами – 2,5-3 м, а між кущами в рядах – до двох метрів.

Посадочні ями можна підготувати з осені або ж навесні за 2-3 тижні до посадки саджанців шириною або діаметром близько 60 см і глибиною – 70-80 см. Глибока посадка винограду необхідна в регіонах з прохолодним і помірним кліматом, так як саме глибина захищає коріння від промерзання. Також такий спосіб дозволяє саджанцям швидше вкоренитися і дати урожай вже на наступний рік, – ділиться своїми спостереженнями Виноградар.

Підготовка саджанців

Вибираючи саджанці, краще віддати перевагу однорічним, їх коренева система досить розвинена, щоб швидко піти в зростання на новому місці. Вони повинні мати більше трьох корінців довжиною 10-12 см і товщиною більше 2 мм, – розповідає Микола Онищенко. – При виборі також варто звернути увагу на пошкодження шкідниками і хворобами.

Посадковий матеріал необхідно обов’язково дезінфікувати. Для приготування розчину знадобиться 10 л води, 400 г глини і 200 г гексахлорану. У ньому слід замочити виноград на 5 хвилин. Якщо саджанці підсушилися, їх потрібно залишити у воді на дві доби.

Безпосередньо перед посадкою проводиться обрізування – видаляються пошкоджене та все інше коріння, розташоване вище двох нижніх вузлів. Те ж саме і з бруньками – залишаються 4-5 найбільших і більш розвинених, а зайві видаляються.

Перед висадкою саджанця в посадкову яму його потрібно опустити в суміш з 1 частини коров’ячого гною, 2 частин землі та будь-якого стимулятора росту (Гетероауксину, гумату натрію та інші), розбавивши водою до сметаноподібної кашки, – рекомендує Микола.

Крок за кроком

– Основа для правильного розвитку винограду – дренаж і трубка для поливу, – вважає господар. – В якості дренажу підійде бита цегла або щебінь з великим піском. Їм потрібно засипати яму шаром не менше 10 см та щільно утрамбувати. Біля краю ями з південно-західної частини варто забити шматок пластикової або металевої труби довжиною 1 м та діаметром 5 см. Через неї зручно буде поливати та удобрювати виноград.

Для заповнення посадкової ями я готую таку ґрунтосуміш: 2 відра верхнього шару землі з’єдную з 2-3 відрами перегною, 0,5-1 кг суперфосфату і 1 кг золи. Все перемішую до однорідної маси і заповнюю посадкову яму ще на 10-15 см. Нижній шар ґрунтосуміші поливаю 1-2 відрами води. Потім насипаю невеликий горбок ґрунтосуміші на краю ями з північного боку. Він буде опорою для саджанця в перші роки. Після того, як вода вбереться в землю, встановлюю саджанець. Бруньки винограду направляю на північну сторону, а коріння – на південну, та рівномірно розправляю їх. Засипаю яму удобреної ґрунтосумішшю до країв, вона пізніше осяде і утвориться невелика лунка.

Після посадки проводжу мульчування за допомогою сіна або тирси. Дуже важливо підтримувати постійну вологість ґрунту, щоб коріння молодих рослин не пересихали. Мульча не тільки допомагає зберегти вологість, але і перешкоджає вимиванню поживних речовин під час дощів. Не дає винограднику зарости бур’янами.

Молоді саджанці винограду, посаджені навесні, перший час необхідно притіняти, а також поливати через трубу, щоб вода могла діставати коріння і не почалося формування поверхневих коренів, які взимку можуть бути пошкоджені морозами. Також для запобігання пошкоджень саджанців весняними заморозками необхідно підготувати екстрене укриття.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Коментар фахівця

Догляд за виноградом-першорічкою

Догляд за молодими саджанцями винограду полягає в боротьбі зі шкідниками, хворобами і несприятливими зовнішніми факторами. Також для правильного розвитку лози необхідна опора. На початкових етапах згодяться труби або кілочки, але в подальшому необхідно обов’язково поставити шпалеру. Це дозволить кущам ідеально формуватися та полегшить догляд за ними.

Такі шкідники як павутинний кліщ, виноградна міль та блішка можуть атакувати саджанець вже на першому році життя. Боротьбу з ними можна почати за допомогою розчину, приготованого з господарського мила: 200 г на 1 відро води. А при масових нападах шкідників рекомендується використовувати інсектициди.

Запобігти розвитку грибкових захворювань винограду можна за допомогою обприскування саджанців 1%-вою бордоською рідиною.

Перший місяць після посадки поливати саджанці потрібно 1 раз на тиждень. З другого місяця кратність скорочується у 2 рази. А в серпні полив і зовсім припиняється для кращого визрівання лози та підготовки її до зими. Для поливу виноградних саджанців не можна використовувати холодну воду, а тільки теплу – по 5-10 л на кожен кущ.

За бажанням в серпні можна підкріпити кущі сумішшю 20 г суперфосфату і 10 г сірчаного калію на 1 кв. м. Це також прискорить визрівання лози для кращої підготовки до зимівлі.

Вадим РАДЧЕНКО,
агроном.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ