Молода яблунька пожовкла

Молодая яблонька пожелтела
Реклама

Читати російською мовою

Днями відвідав ділянку друга-садівника,
який показав маленьку яблуньку,
у якої пожовкли листочки (див. фото).
Враховуючи поширеність проблеми,
вирішив розповісти про це і читачам.

Поглянувши на яблуньку, відразу зрозуміло, що листя має ознаки хлорозу. Зазвичай в цьому випадку агрономи починають радити підживити рослини азотом або залізом, якщо пожовкли лише ділянки між жилками листя. Але в більшості випадків проблема не в тому, що в ґрунті не вистачає якихось речовин (добрива в цьому випадку ніяк не допоможуть), а в несприятливих умовах зростання або хвороби самої рослини.

В даному випадку відразу помітно, що ґрунт біля саджанця сильно утрамбований, тому що росте він близько до доріжки і час від часу поруч з саджанцем ходять, утрамбовуючи ґрунт. Крім того, на місці, де він росте, раніше були складені цеглини, а посадкову лунку зробили маленькою, грубо кажучи, встромивши саджанець в утрамбований ґрунт. Дивно, що він в таких умовах і зовсім прижився і пішов у ріст.

Ніякі добрива тут не допоможуть. Брати мотику і розпушувати землю під саджанцем – ще гірше, це тільки пошкодить його і так нечисленні корені, що пробиваються через важкий утрамбований ґрунт. А ось що допоможе – так це підсипати під саджанець зверху напіврозкладений компост шаром близько 4-5 см і 50-70 см по колу крони. А зверху покласти мульчу з листя на 3-4 см і рясно полити звичайною водою.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Велика кількість свіжої прілої органіки просочить утрамбовану землю під саджанцем дрібними органічними частинками, і ґрунтові бактерії самі почнуть активно переробляти органіку і розпушувати ґрунт. А на допомогу їм приваблені органікою приповзуть черв’яки. Залишиться тільки часто поливати саджанець, щоб активніше йшли процеси переробки органіки в ґрунті.

І вже через пару-трійку місяців буде помітно, що ґрунт став більш пухким самостійно. Можна додатково підживити саджанець розчином перебродилого коров’яку (1 л концентрованого розчину на 10 л води). Це і підживлення, і локальне внесення в ґрунт мікроорганізмів, що розпушують його, яких в перебродилому коров’яку дуже багато.

Або (як варіант) можна підживити саджанець комплексним добривом на основі гуматів: Гумісол, Rost-концентрат та їх аналоги. Гумати сприяють засвоєнню рослинами з ґрунту мінеральних речовин. У ґрунті, в якому багато органіки, їх завжди достатньо, тому додаткове внесення непотрібне.

А сам саджанець потрібно обгородити сіткою, щоб поруч з ним не ступала нога людини! Всі ми знаємо, що на утрамбованих доріжках нічого не росте, крім рідкісних і стійких до витоптування видів типу споришу і подорожника.

На запитання відповідав Денис ТЕРЕНТЬЄВ,
біолог, агроном.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ