«Декоративні» помідори

Декоративные помидоры
Corallik
Реклама

Читати російською мовою

У моду все більше входять декоративні овочі. І як же тут без томатів! Адже вони – кращий матеріал, який можна використовувати для створення унікальних композицій з сортів, що дають плоди різного забарвлення і форми. І переваги дрібноплідних (мають плоди вагою менше 50 г) сортів тут явно помітні.

Великоплідні, безсумнівно, добрі, проте, ці сорти вимагають високого агрофону і декоративні лише нетривалий час. Тому їх можна лише умовно назвати декоративними. Тоді як більшість дрібноплідних форм невибаглива до умов вирощування (навіть з самосіву часом сходять). Вони починають дозрівати в ранні терміни і плодоносять до самих морозів, проявляють стійкість до хвороб, що дозволяє їх вирощувати без застосування засобів захисту.

Слід зазначити високі смакові якості окремих дрібноплідних сортів (є такі, що за смаком не відрізнити від винограду!), їх навіть рекомендують консервувати цілими китицями, не відокремлюючи плоди від суцвіть. Та й просто вживати на десерт, як фрукти, які нині не всім по кишені, а дрібноплідні томати, маючи невеликий клаптик землі, може виростити кожен. При всьому цьому в державному реєстрі сортів, придатних для вирощування в Україні, дрібноплідних сортів томатів, які можна вважати декоративними, вкрай мало.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Зважаючи на перспективність дрібноплідних томатів, нами була розпочата робота з їх сортовипробування. По крупицях створювалася колекція дрібноплідних томатів, з якої для початку розповімо про первістків нашої колекції – цікавих і тих, які добре зарекомендували себе в ході багаторічних випробувань.

Ще в розсаді звернув на себе увагу польський сорт Corallik. У нього короткі міжвузля і низький – 30 см – кущ. Також він має привабливі округлі червоні плоди середньою масою близько 20 г і невеликі некротичні – загнуте вниз листя.

Декоративные помидоры
Вагнер Мірабель жовтий

Відзначилися і два старих любительських сорти – Вагнер Мірабель жовтий і рожевий, для яких характерні плоди каплеподібної форми жовтого або рожевого забарвлення, середньою масою 15 г, зібрані в китиці по 5-6 штук. Але не це найголовніше в цьому сорті, а смакові якості – вони особливо солодкі, інакше сказати не можна! Листки у обох різновидів невеликі і за формою займають проміжне положення між звичайними і картопляними.

Схожим на Вагнер Мірабель є китайський сорт Дзінь суань хуань ян. Він має також краплеподібні жовті плоди, але в китиці їх зазвичай міститься близько 3-х штук і листя цього сорту більше, звичайної форми.

Декоративные помидоры
Вагнер Мірабель рожевий

Лідером за красою став сорт Чеський жердяний (Жердяний Чехії), для якого характерні сливовидні жовті плоди масою близько 15 г, зібрані у великі віялові китиці, до 50-100 штук в кожній. Вони дуже солодкі та неймовірно красиві. Якщо вам набридли звичайні томати – посадіть цей сорт, з ним і фруктів не треба.

Китайський сорт Інь тьяо фан чьє характеризується довгими китицями, що містять у середньому по сім червоних круглих плодів масою близько 20 г, солодкуватого смаку.

Сорт Медова крапля за характеристиками плодів схожий з сортом Вагнер Мірабель – такі ж жовті краплеподібні плоди, масою 15-20 г. Але листя у цього сорту має оригінальну форму, схоже на листя картоплі. Його плоди одні з найсолодших.

Декоративные помидоры
Мікрон жовтий і червоний на одній грядці

Карликові сорти Мікрон НК жовтий і Мікрон НК червоний характеризуються жовтими або червоними плодами масою близько 20 г. Головна цінність сорту – його компактність, оскільки висота куща не перевищує 25 см.

Вже знайомий багатьом овочівникам Чорний мавр має сливовидні чорного кольору плоди масою близько 40 г, зібрані в китиці по 6 штук.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Застосування у фітодизайні

З огляду на карликову будову куща і різне забарвлення плодів у сортів Corallik, Мікрон НК жовтий і Мікрон НК червоний, їх можна рекомендувати для вирощування в горщиковій культурі при озелененні вікон, балконів і терас. Висаджувати у вазонах на подвір’ях і парках, відокремленими групами в квітниках і навіть у кімнатній культурі – на підвіконні. Дуже ефектно виглядають ці сорти в підвісних кошиках і кашпо.

Декоративные помидоры
Чеський жердяний

Сорт Чорний мавр також має не дуже високий кущ і завдяки чорному екзотичному забарвленню плодів, що висять китицями, також представляє декоративну цінність.

У наших спостереженнях була відзначена висока толерантність сорту до захворювань, тому він довго не втрачає декоративність і це дозволяє вирощувати його без хімічних обробок засобами захисту. У декоративних цілях сорт доцільно висаджувати окремими кущиками серед невисоких трав’янистих рослин або суцільними рядами біля бордюру.

Сорти Вагнер Мірабель жовтий, Вагнер Мірабель рожевий, Чеський жердяний, Інь тьяо фан чьє, Медова крапля, Дзінь суань хуань ян мають різні за забарвленням, формою плоди і високий кущ, що дозволяє вирощувати їх на шпалері, створюючи неповторний зелений намет з екзотичними плодами.

Слід зазначити, що дрібноплідні сорти можна ростити не тільки в будь-яких ємкостях у заасфальтованому дворику або на балконі, але навіть у горщику на підвіконні – вони того варті!

Денис ТЕРЕНТЬЄВ, біолог,
агроном, селекціонер.
Зінаїда ГОРЛАЧОВА, кандидат
біологічних наук, селекціонер.
Фото Дениса ТЕРЕНТЬЄВА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ