ОБРОБКА САДУ РАННЬОЮ ВЕСНОЮ

Сергій ГАВАЖКО.
Реклама

Читати російською мовою

В кінці лютого, коли сонце починає активно прогрівати землю, час зайнятися підготовкою саду до нового сезону. Один з важливих весняних заходів – обробка садових культур від захворювань та шкідників.

– Обробляти дерева розчинами можна, коли температура повітря встановиться вище 3-4°С, – радить садівник-любитель з Київської області Сергій ГАВАЖКО. – Раніше не варто. По-перше, шкідники ще сплять. По-друге, коли вночі температура опуститься нижче нуля, розчин буде замерзати в тріщинах кори та може пошкодити її.

Зазвичай я починаю з механічної зачистки дерев від моху та лишайників. Це можна робити, коли температура коливається близько нуля та ще не зійшов сніг. Лишайники потрібно обережно зняти дерев’яним скребком. Якщо скребка немає, можна використовувати стару мішковину. У разі, якщо на захищеній площі залишилися пошкодження, бажано продезінфікувати їх 5%-вим розчином залізного купоросу. Подряпини та ранки замазати садовим варом. Я використовую магазинний. Розігріваю його та додаю одну стовчену таблетку Гетероауксину на 1 кг вару – він прискорює загоєння ран.

Таким же чином я обробляю морозобоїни. Їх не можна залишати без уваги – це вхідні ворота для інфекцій. Спочатку морозобоїни треба продезінфікувати залізним купоросом або 3%-вим розчином бордоської суміші. Потім замазати садовим варом.

ПРОФІЛАКТИЧНЕ ОБПРИСКУВАННЯ

Перше обприскування рекомендується провести до початку сокоруху, поки не рушили в зростання бруньки.

Класичний варіант – обробка садових культур 3%-вою бордоською сумішшю. Вона ефективна проти більшості грибкових захворювань.

Щоб правильно приготувати суміш, потрібно в 1 л гарячої води розвести 300 г мідного купоросу. Для цього знадобиться ємкість зі скла, пластику або емальована, а також – дерев’яна паличка для розмішування. Готувати розчин в металевому посуді не можна. В іншій ємкості в 3 л холодної води розвести 400 г вапна. Потім кожен з розчинів долити холодною водою до 5 л. Вапняне молоко процідити через марлю, складену у 2-3 шари. Після цього, безперервно помішуючи, влити в нього розчин мідного купоросу.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Рівень pH готового розчину можна перевірити, зануривши в нього лакмусовий папірець. Якщо він набув червоного кольору, треба додати трохи вапняного молока та знову перевірити. Якщо рівень кислотності нейтральний або слаболужний, папірець забарвиться в синій.

На одне доросле дерево знадобиться близько 10 л розчину, на молоде – 2-5 л, на кущ – 1,5 л, виноград – 2-3 л на 10 кв. м насаджень.

Першими рекомендується обприскувати кісточкові культури. Вони більш чутливі до мідьвмісних препаратів. Тому потрібно встигнути обробити їх до пробудження.

Ранньою весною можна використовувати системні фунгіциди. Наприклад, Топаз, Скор, Хорус і т. п.

– Кілька останніх років я обприскую сад розчином сечовини (карбаміду) та мідного купоросу – по 50 г сечовини і мідного купоросу на 10 л води, –
ділиться досвідом Сергій Гаважко. – Такий розчин ефективний від багатьох захворювань та шкідників. Також підживлюю дерева сечовиною. Вношу під перекопування 100-150 г гранул під доросле дерево, близько 70 г – під молоде та 40 г – під кущ. Сечовина підвищує імунітет рослин. Вони значно рідше хворіють. Можна вносити карбамід разом з перегноєм (близько 10-15 кг під доросле дерево).

Обприскування сечовиною я проводжу 2 рази на рік – ранньою весною, до пробудження бруньок, і восени, після листопаду. Підживлення – навесні. Для обприскування потрібно вибрати період, коли хоча б день-два не передбачаються дощі, тому що сечовина легко змивається.

ПАРША

Вона проявляється темними плямами на листках та плодах. Парша знижує імунітет рослин і здатна значно попсувати плоди. Якщо її сліди були помічені восени, сад треба обприскати після збору врожаю. Потім –
ранньою весною.

Проти парші ефективний мідний купорос. Препаратом потрібно рясно обробити дерева, а також землю навколо них. Через пару тижнів обробити рослини фунгіцидами – Гамаїр, Скор, Фітолавін й т.п. Фунгіцидами від парші можна обприскувати дерева, коли бруньки вже розпускаються.

Після цвітіння бажано провести третю обробку – 1%-вою бордоською сумішшю (використовувати 100 г мідного купоросу та 150 вапна).

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

ХЛОРОЗ

Це захворювання знижує імунітет дерева, зростання та врожайність, сприяє виникненню ряду інших захворювань.

Якщо торік молоде листя втрачало зелене забарвлення, блідло або жовтіло, рекомендується навесні обприскати рослини препаратами на основі хелату заліза. Наприклад, Антихлороз, Феровіт та ін.

Можна приготувати хелат заліза самостійно – в 10 л води розвести 25 г залізного купоросу та 30-40 г лимонної кислоти. Розчином обприскати рослини 2-3 рази за весну з інтервалом в 2-3 тижні. Останню обробку провести після цвітіння.

КОМАХИ-ШКІДНИКИ

Є дві основні групи шкідників саду: сисні та листогризучі.

Найпоширеніші з першої групи: кліщі, листоблішки, попелиці, щитівки, цикадки. З другої – жуки-довгоносики, гусениці різних метеликів, вусачі, хрущі та ін.

При виявленні комах-шкідників слід обприскати рослини інсектицидом, від кліщів – акарицидом. Можна застосовувати інсектоакарициди.

Для обприскування ранньою весною можна використовувати інсектициди: Іскра М, Інтавір, Аліот та ін. Акарициди: Вертімек, Гексоран, Міральд. Інсектоакарициди: Актофіт, Профілактин, Фітоверм.

Першу обробку треба провести до розпускання бруньок. Другу – у фазі зеленого конуса, коли бруньки вже лопнули, а листочки ще не розпустилися. При необхідності, повторити обприскування після цвітіння.

Наталя ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

 

Оставьте ответ