Що потрібно знати, перш ніж заводити цесарок

Что нужно знать, прежде чем заводить цесарок
Реклама

Читати російською мовою

Зізнаюся, що домашні птахи – моя слабкість. Тому і утримую в своєму господарстві і курей, і качок, і фазанів, і перепелів. А віднедавна до них додалися ще й цесарки, у яких, вважаю, є чимало переваг перед іншою живністю. Своїми спостереженнями і хочу поділитися з читачами газети «Хазяїн», завдяки якій, власне, у мене і з’явилися на обійсті ці вільні, але вельми боязкі мешканці.

Утримую своїх цесарок у сараї, стіни якого виконані з двох шарів дерев’яних дощок, між якими прошарок з руберойду. У такому приміщенні птахам комфортно і вони можуть стійко переносити навіть морози. Перед самим приміщенням обладнаний вигульний майданчик із сітки-рабиці, а зверху вона накрита капроновою маскувальною сіткою, адже, як відомо, цесарки дуже добре літають. За досвідом минулої зими в нинішньому році вирішив дах над вигулом зробити капітальним на випадок снігових заметів, адже за довгу зиму всяке трапляється.

Тепер щодо розмноження. Якщо вивести курчат у травні-червні, то в лютому (в утепленому сараї) доросла птиця вже почне нестися. А несуться цесарки, взагалі-то, вельми непогано, хоча тут, як і у курей, багато що залежить від породи. Сірокрапчасті, наприклад, дають за рік близько ста яєць, а білогруді цесарки – на пів сотні більше. Ось і судіть самі.

Умови інкубації яєць, догляд за цесарятами такі ж, як і за звичайними курчатами: той же теплий режим утримання, той же корм, але, на відміну від курчат, цесарята набагато міцніше, практично не хворіють. Коли погода тепла (15-20°С), то пташенят у двадцятиденному віці я переселяю з приміщення у вольєр на вулиці. Коли ж ночі прохолодні або дощить, то в сараї додатково ставлю обігрівач. Малюки самі регулюють свій обігрів: хочуть – бігають по вольєру, а якщо замерзнуть – тиснуться до джерела тепла.

Ростуть пташенята досить швидко, майже як і бройлери, до 60-70 днів можна при належному догляді та годуванні отримати кілограмову тушку. Дорослі цесарки набагато легше за курей – їх тушки важать близько двох кілограмів. Але тримати їх вигідніше, тому що їх раціон на 60% може складатися з однієї трави. За моїми підрахунками, зернових кормів на цесарок витрачається майже в 2 рази менше, ніж на курей або іншу птицю.

Хоча є у цесарок і деякі недоліки, а як же без них?! Про те, що ці птахи дуже неспокійні та полохливі, чули, напевно, багато людей. Також ця птиця категорично не визнає гнізд і несе яйця там, де їй захочеться: ходи потім, шукай. Ніколи не доводилося спостерігати, щоб цесарка якось виявляла бажання висиджувати яйця і водити за собою пташенят.

Тому, якщо задумаєте розводити цесарок, доведеться запастися інкубатором або використовувати в якості квочок інші види птахів. Якщо ж цесарка випадково вискочить з вольєра на вулицю, то, на відміну від курки, вона не буде шукати місце, звідки вийшла, а піде туди, куди їй заманеться – 
занепокоєння з такого приводу вона не проявляє. Правда, повністю залишають свій двір цесарки дуже рідко. Зазвичай вони все ж повертаються додому. У мене були випадки, коли птахи прилітали на крик свого стада і господаря через 2-3 дні.

Мабуть причина тут в тому, що одомашнили цесарок набагато пізніше курей. Тому і до всіляких стресів вони схильні набагато частіше. Переїзд на нове місце, злива, гроза, шум машин тощо – все це позначається і на продуктивності, і на несучості цієї птиці. Наприклад, якщо я щодня збираю від своїх цесарок по 50 яєць, то після стресу дня два-три їх продуктивність знижується майже наполовину.

А ще коли цесаркам робили щеплення від пташиного грипу, то це їх так налякало, що вони не неслися цілий місяць. Та й корм приймали дуже мляво. Ось такі вони боягузки, ці цесарки!

А. Ф. ПОТАПЕНКО.
м. Ніжин Чернігівської обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ