ЩО ЗНАЧИТЬ – «РОЗУМНИЙ САД»?

Укрытый грунт
Реклама

Читати російською мовою

Нещодавно проводив черговий вебінар з природного землеробства, в якому йшлося про те, що треба робити на ділянці влітку. Зрозуміло, було багато питань, а що ж роблю я сам?

Секретів не тримаю: головне, що роблю – радісно застосовую вже влаштовані пристосування і насолоджуюся тим, як працюють вже запущені природні процеси. Тобто пожинаю плоди розумової праці, мета якої – посилювати всі потрібні рослинам природні умови, не напружуючи для цього себе, коханого.

Перераховую найголовніше. Фотографії зроблені прямо перед написанням замітки.

СИСТЕМИ КРАПЕЛЬНИХ
І ДРІБНОДИСПЕРСНИХ
ПОЛИВІВ

Система крапельного поливу.
Система крапельного поливу.

Весь мій укритий город поливається простою системою крапельних трубок, що проходять під трав’яною мульчею. Включаю раз на п’ять днів на 1 годину, а якщо похмуро, то ще рідше.

Виноградник, малина і ще половина городу поливаються системою з дрібнодисперсних шлангів типу Голден спрей, покладених дірочками вниз. Цей полив інтенсивний, струменевий. Включаю двічі на тиждень на 15-20 хвилин. 

Вся робота – увіткнути фітінг і повернути кран. Найважча робота – встигнути вчасно вимкнути кран!

ЛІТНЄ ПРИТІНЕННЯ,
БЕЗВІТРЯ І ЗАХИСТ ВІД ОПАДІВ 

Створити легку тінь для рослин в спеку і захистити їх від висушуючих вітрів і нежданих опадів – насправді, першооснова процвітання культурних рослин. Це саме той мікроклімат, в якому рослини можуть засвоювати і живлення, і вологу на користь собі і плодам, а не боротися за виживання, як в природі.  

Укритий ґрунт з нетканого 
матеріалу
Укритий ґрунт з нетканого 
матеріалу.

Все це вирішує «укритий ґрунт» – проста легка конструкція: сітчасті стіни і карбонатні покрівлі, підбиті сітками або лутрасилом для притінення. Без всяких хитрощів з добривами томати, огірки і перці ростуть тут вдвічі потужніше і плоди дають у півтора рази більші.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

І найголовніше – під укритими покрівлями немає хвороб. Тут томати взагалі не хворіють фітофторою, а виноград не страждає від мілдью, огіркам досить однієї обробки від пероноспори. Крім того, тут немає ніяких гризучих шкідників – вони сюди не залітають. А тих, що все ж потрапили, постійно відловлюють найпростіші світлопастки. 

Моя светоловушка
Моя светоловушка

Отже: в кінці серпня, коли на сусідських городах томати згоріли від сонця або з’їдені фітофторою, в моєму укритому ґрунті самий пік врожаю. 

Багатий урожай помідорів в укритому ґрунті.
Багатий урожай помідорів (ніде немає і пожовклого листочка!)
в укритому ґрунті.

Тому волога весна і початок літа – для мене не привід турбуватися про хвороби рослин, а, навпаки, радість: в результаті дощів ростуть величезні врожаї трав’яної та гілкової мульчі. З моїх 35 соток різнотравний дерен не росте тільки на тротуарах і на двох сотках городу. До кінця червня вже справив три покоси соковитої зелені, і все це лягає мульчею на грядки. 

Дерн

Цінні трави залишаємо острівцями – обсіменяться. Плюс літня обрізка теж поставляє цінну органіку – гілки з листям йдуть в садовий подрібнювач, туди ж відправляємо і все прибране в квітниках. Так, роблячи улюблену роботу, ми покращуємо і екосистему, і ґрунт на грядках.

Отмостки на моем участке
Отмостки на моем участке

Зроблені заздалегідь вимощення навколо квітників і грядок спрощують покоси! Тому що трава не лізе в квітники, а косарка скошує відразу все, що потрібно. Не пошкодував на це грошей (в принципі, вимощення можна зробити і бюджетно, вкопавши навколо рослин знайдені камені та корчі, виглядати навіть буде більш природно! Прим. редакції) і тепер відверто кайфую: не треба дополювати, достригати траву після покосу. Половина непотрібної роботи пішла! 

СПОСТЕРІГАЮ СТІЙКІСТЬ ЕКОСИСТЕМИ

Щороку додаю рослини в колекцію. Десять соток – лісосад, практично дикий, зарослий травою – притулок для всяких живих тварин.

десять соток 
мого дикого лісосаду
Так виглядають десять соток 
мого дикого лісосаду.

І результат очевидний: ось уже п’ятнадцять років все в моєму лісосаду плодоносить практично без догляду (обрізку все ж роблю) і практично ніяких спалахів шкідників, і навіть попелиці майже не стало. Бачу: бережуть мій спокій мудрі сили біоценозу!

Ось в цьому напрямку і продовжую рухатися.

Буду радий дізнатися про ваші знахідки та успіхи!

Микола КУРДЮМОВ.
Фото автора.

 

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ