ЩО ЗНАЧИТЬ – «РОЗУМНИЙ САД»?

0
27
Укрытый грунт
Реклама

Читати російською мовою

Нещодавно проводив черговий вебінар з природного землеробства, в якому йшлося про те, що треба робити на ділянці влітку. Зрозуміло, було багато питань, а що ж роблю я сам?

Секретів не тримаю: головне, що роблю – радісно застосовую вже влаштовані пристосування і насолоджуюся тим, як працюють вже запущені природні процеси. Тобто пожинаю плоди розумової праці, мета якої – посилювати всі потрібні рослинам природні умови, не напружуючи для цього себе, коханого.

Перераховую найголовніше. Фотографії зроблені прямо перед написанням замітки.

СИСТЕМИ КРАПЕЛЬНИХ
І ДРІБНОДИСПЕРСНИХ
ПОЛИВІВ

Система крапельного поливу.
Система крапельного поливу.

Весь мій укритий город поливається простою системою крапельних трубок, що проходять під трав’яною мульчею. Включаю раз на п’ять днів на 1 годину, а якщо похмуро, то ще рідше.

Виноградник, малина і ще половина городу поливаються системою з дрібнодисперсних шлангів типу Голден спрей, покладених дірочками вниз. Цей полив інтенсивний, струменевий. Включаю двічі на тиждень на 15-20 хвилин. 

Вся робота – увіткнути фітінг і повернути кран. Найважча робота – встигнути вчасно вимкнути кран!

ЛІТНЄ ПРИТІНЕННЯ,
БЕЗВІТРЯ І ЗАХИСТ ВІД ОПАДІВ 

Створити легку тінь для рослин в спеку і захистити їх від висушуючих вітрів і нежданих опадів – насправді, першооснова процвітання культурних рослин. Це саме той мікроклімат, в якому рослини можуть засвоювати і живлення, і вологу на користь собі і плодам, а не боротися за виживання, як в природі.  

Укритий ґрунт з нетканого 
матеріалу
Укритий ґрунт з нетканого 
матеріалу.

Все це вирішує «укритий ґрунт» – проста легка конструкція: сітчасті стіни і карбонатні покрівлі, підбиті сітками або лутрасилом для притінення. Без всяких хитрощів з добривами томати, огірки і перці ростуть тут вдвічі потужніше і плоди дають у півтора рази більші.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

І найголовніше – під укритими покрівлями немає хвороб. Тут томати взагалі не хворіють фітофторою, а виноград не страждає від мілдью, огіркам досить однієї обробки від пероноспори. Крім того, тут немає ніяких гризучих шкідників – вони сюди не залітають. А тих, що все ж потрапили, постійно відловлюють найпростіші світлопастки. 

Моя светоловушка
Моя светоловушка

Отже: в кінці серпня, коли на сусідських городах томати згоріли від сонця або з’їдені фітофторою, в моєму укритому ґрунті самий пік врожаю. 

Багатий урожай помідорів в укритому ґрунті.
Багатий урожай помідорів (ніде немає і пожовклого листочка!)
в укритому ґрунті.

Тому волога весна і початок літа – для мене не привід турбуватися про хвороби рослин, а, навпаки, радість: в результаті дощів ростуть величезні врожаї трав’яної та гілкової мульчі. З моїх 35 соток різнотравний дерен не росте тільки на тротуарах і на двох сотках городу. До кінця червня вже справив три покоси соковитої зелені, і все це лягає мульчею на грядки. 

Дерн

Цінні трави залишаємо острівцями – обсіменяться. Плюс літня обрізка теж поставляє цінну органіку – гілки з листям йдуть в садовий подрібнювач, туди ж відправляємо і все прибране в квітниках. Так, роблячи улюблену роботу, ми покращуємо і екосистему, і ґрунт на грядках.

Отмостки на моем участке
Отмостки на моем участке

Зроблені заздалегідь вимощення навколо квітників і грядок спрощують покоси! Тому що трава не лізе в квітники, а косарка скошує відразу все, що потрібно. Не пошкодував на це грошей (в принципі, вимощення можна зробити і бюджетно, вкопавши навколо рослин знайдені камені та корчі, виглядати навіть буде більш природно! Прим. редакції) і тепер відверто кайфую: не треба дополювати, достригати траву після покосу. Половина непотрібної роботи пішла! 

СПОСТЕРІГАЮ СТІЙКІСТЬ ЕКОСИСТЕМИ

Щороку додаю рослини в колекцію. Десять соток – лісосад, практично дикий, зарослий травою – притулок для всяких живих тварин.

десять соток 
мого дикого лісосаду
Так виглядають десять соток 
мого дикого лісосаду.

І результат очевидний: ось уже п’ятнадцять років все в моєму лісосаду плодоносить практично без догляду (обрізку все ж роблю) і практично ніяких спалахів шкідників, і навіть попелиці майже не стало. Бачу: бережуть мій спокій мудрі сили біоценозу!

Ось в цьому напрямку і продовжую рухатися.

Буду радий дізнатися про ваші знахідки та успіхи!

Микола КУРДЮМОВ.
Фото автора.

 

Веббанер Хозяин Укрпошта
Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ