Секрети підвищення врожайності томатів

Секреты повышения урожайности томатов
Реклама

Читати російською мовою

Насамперед необхідно забезпечити оптимальну температуру. При різкому перепаді температури, або якщо вона буде вище або нижче норми, зав’язь на помідорах буде просто опадати. Оптимальною є така температура: вночі – 13-21°C, вдень – не вище 28°C. Слідкуйте, щоб денна температура не піднімалася вище 40°C, інакше квітки на томатах зів’януть і опадуть.

У теплиці це забезпечується вентиляцією і частковим забілюванням стекол, а також натягуванням над теплицею притіняючої сітки. Для зниження температури проводьте ранковий полив рослин, що теж допоможе збільшити кількість зав’язі.

У відкритому ж ґрунті все ще складніше, і основну роль в кількості і якості врожаю томатів грають сформовані погодні умови. Але і тут є варіанти. Для створення легкої притінки в жаркий полудень можна висадити перед грядкою і в міжряддях з томатами куліси з високорослих сортів кукурудзи або вінцевого сорго (садити потрібно рідко, через метр, щоб не було сильної тіні). Також можна при настанні спекотної погоди натягнути над грядкою притіняючу сітку або навіть старе біле простирадло. В якійсь мірі це зменшить перегрів рослин і сприятиме кращій зав’язуваності плодів навіть у жарку погоду.

Так само важливу роль відіграє вологість навколишнього середовища. Вона повинна бути від 40 до 70%.

На неї важче вплинути, ніж на показники температури, але все ж цілком можливо. Контролювати показники вологості можна також за допомогою провітрювання теплиці. Якщо ви помітили, що зав’язі на помідорах починають опадати, листя скручене, а верхівки кущів поникли, то це говорить про нестачу вологи. Окропіть помідори вранці, зволожте доріжки між рядками. Якщо ж, навпаки, в теплиці надлишок вологи, то можна мульчувати ґрунт.

На появу зав’язі великий вплив надає надходження достатньої кількості корисних речовин і мікроелементів. При формуванні зав’язі томатам потрібно забезпечити підживлення азотом. Він бере безпосередню участь у закладенні та зростанні квітів. Перший раз потрібно внести підживлення відразу ж після того, як томати після пересадки підуть в ріст. Для цього зробіть підживлення – 1 ст. ложка селітри або сечовини на 10 л води. Якщо на рослинах не почали з’являтися жовті плями (що говорить про нестачу азоту), то наступне підживлення буде через 3 тижні після висадки в ґрунт.

Але не переборщіть з азотними добривами! Їх надлишок так само шкідливий для томатів, як і нестача. При надлишку азоту будуть формуватися стебло і листя, а не зав’язь. Для нормального підживлення однієї рослини буде достатньо 30 г добрива, що містить азот.

Для того, щоб на помідорах з’явилася зав’язь, має відбутися запилення рослин. У разі, якщо ви висадили томати у відкритий ґрунт, то запилення відбудеться природним шляхом за допомогою вітру. В умовах теплиці це потрібно буде зробити штучно. Можна струсити рослини, або, якщо томати підв’язані, поворушити мотузки. Так само можна скористатися вентилятором: разом з повітрям по теплиці будуть переміщатися і частинки пилку.

Крім того, є ще багато інших факторів, які негативно впливають на формування зав’язі. Ось деякі з них:

  • недостатнє освітлення;
  • нестача фосфору і калію;
  • великоплідним сортам може не вистачати життєвих сил для цвітіння;
  • наявність у рослин захворювань, які заважають появі зав’язі;
  • зайве обприскування рослин хімікатами.

Для доброго розвитку і цвітіння томати необхідно своєчасно і правильно поливати і підживлювати. Щоб уникнути захворювання рослин, їх потрібно регулярно обробляти за допомогою дезінфікуючих народних засобів, які містять йод, борну кислоту, сіль. Або ж скористатися системними фунгіцидами.

При обприскуванні томатів необхідно виконувати ряд правил, які допоможуть отримати максимальний ефект від цієї процедури. По-перше, обприскування потрібно проводити в ранковий або вечірній час, коли сонце менш активне і на вулиці ще не жарко. При попаданні на листя рослин в жарку погоду деяких препаратів, на ньому можуть залишатися опіки. Виберіть для обприскування сухий, безвітряний день. По-друге, для роботи потрібно взяти дрібнодисперсний розпилювач. Слідкуйте за тим, щоб рідина наносилася тільки на квітки і китиці томатів, а пагони і верхівки рослин залишалися сухими.

Вода для обприскування не повинна бути холодною. Якщо ви використовуєте колодязну або джерельну воду, то спочатку її потрібно набрати в ємкість, почекати, поки вона відстоїться і нагріється, а тільки потім приступати до обприскування.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Які ж препарати використовувати, щоб збільшити кількість зав’язі на томатах?

Ви можете скористатися тими препаратами, які продають у спеціалізованих магазинах або виготовити їх самостійно.

Для томатів борна кислота – універсальне добриво, яке допомагає рослинам отримати з ґрунту потрібні мікроелементи. За її допомогою усувають погане утворення зав’язі, покращують доставку цукру до плодів, що покращує смак томатів, підвищують формування зав’язі. Якщо ви будете правильно використовувати бор, то вже в кінці червня отримаєте перший урожай помідорів.

Починати обприскування потрібно в період формування бутонів, до початку цвітіння. Це прискорить зростання і простимулює утворення нової зав’язі.

Потім рослини обробляють вже в період рясного цвітіння для того, щоб зав’язь не опадала і формувалися нові суцвіття.

Якщо ви помітили, що квіти на томатах почали опадати, то обов’язково відразу ж обробіть їх борною кислотою, не чекаючи черги.

Щоб приготувати розчин для обприскування, розведіть 10 г борної кислоти в 10 л води. Для обробки потрібно використовувати 1 л такого розчину на 10 кв. м ділянки. Цього буде достатньо для дієвої обробки рослин.

Можна використовувати вже готові суміші, які будуть стимулювати зав’язь. Вони містять сіль, кислоти і різні мікроелементи, які підвищують обмін речовин у рослинах. Щоб приготувати розчин для обробки томатів, препарат потрібно розчинити в теплій воді. Виберіть ємкість і паличку для перемішування, які не будуть окислюватися.

У разі, якщо процес зав’язі протікає нормально, то для його підтримки буде досить розвести 2 г препарату в 1,5 л води. Якщо зав’язі на томатах недостатньо, то концентрацію потрібно підвищити. Для цього 2 г порошку розводять у 1 л води. Десяти літрів приготованого розчину вам вистачить, щоб обробити 50 кв. м ділянки.

Обприскувати томати необхідно тоді, коли починає з’являтися перша зав’язь, потім перед початком цвітіння. Після обробки томатів стимуляторами зав’язі врожайність підвищується до 25%.

Добре зарекомендували себе такі препарати: Зав’язь, Фітокарпин, Томатон, Бороплюс, віталайзери. Останні відносять до органічних стимуляторів, у своєму складі вони містять діоксид кремнію, який прискорює процес формування нових клітин.

Віталайзери добувають з таких рослин, як подорожник, сосна, кедр. У продаж вони надходять у вигляді гранул або рідини.

Для отримання готового розчину необхідно 20 крапель препарату або 1 г гранул розвести в 20 л води. Цього розчину вистачить для обприскування 1 сотки томатів. Обробку потрібно проводити 1 раз на тиждень. Як правило, томати обприскують віталайзером НВ 101. Ним можна обробити насіння, ґрунт перед посадкою томатів, також можна застосовувати не тільки для отримання нової зав’язі, але і при опаданні вже наявної.

Ще одним стимулятором зав’язі є гіберелінова кислота – це гормональний препарат, що дозволяє підвищити урожай томатів. Випускається у формі порошку або рідини. Гіберелін покращує ріст насіння, саджанців і стимулює появу зав’язі і, як наслідок, підвищує врожайність томатів. Так само після обробки цим препаратом помідори стають крупніше і солодше. Гіберелін – безпечний препарат, але при роботі з ним все одно слід використовувати засоби захисту.

Перед використанням Гіберелін змішують зі спиртом у співвідношенні 1 г препарату на 100 мл спирту. Такий розчин зберігається протягом 6 місяців без втрати своїх якостей.

Для обприскування томатів 30 мл концентрованого розчину препарату розводять у 6 л води.

При формуванні зав’язі, як правило, томати відчувають дефіцит калію і фосфору. Калій необхідний томатам для підвищення імунітету, рослини стають менш сприйнятливими до хвороб. Фосфор бере участь у розвитку кореневої системи, появі зав’язі та покращує витривалість томатів при настанні несприятливих факторів.

Починати вносити препарати, що містять калій і фосфор, слід у липні. Потім – 1 раз на місяць.

Крім застосування спеціальних препаратів, які стимулюють зав’язь, необхідно виконувати ще ряд правил при посадці та догляді за томатами.

Перш за все, необхідно підготувати ґрунт для висадки розсади. Внесіть у нього однакову кількість перегною і компосту, а також сірчанокислий калій і суперфосфат. Так само слід провести дезінфекцію ґрунту розчином йоду. Починати готувати ґрунт слід ще восени шляхом перекопування землі на 20 см глибиною. Навесні перекопування слід повторити. Приступати до висаджування томатів можна навесні, коли середньодобова температура повітря не буде опускатися нижче 15°C.

Для поліпшення аерації ґрунту і кращого надходження вологи в ґрунт його слід періодично розпушувати. Так помідори будуть отримувати більше поживних речовин з ґрунту.

Щоб зміцнити кореневу систему рослин, їх потрібно підгортати. Це дозволить томатом створити додаткові корені, поліпшити проникнення вологи і мінералів.

При посадці розсади в теплиці її розташовують в напрямку зі сходу на захід. Це дозволить саджанцям отримувати рівну кількість світла. Висаджувати помідори можна в один або два ряди. Якщо посадка проведена в один ряд, то відстань між рослинами повинна становити 0,7 м, якщо в два ряди – 0,8 м. Помідори можна висадити в одну лінію, в шаховому порядку або комбіновано. Біля тепличних стін розташовують низькорослі сорти томатів на відстані 0,4 м один від одного. Ближче до проходів висаджують високорослі сорти, які мають більш тривалий період дозрівання.

Щоб отримати хорошу зав’язь, необхідно, щоб ґрунт був багатий мінералами і мікроелементами. Мульчування допоможе забезпечити ґрунт необхідними поживними речовинами. Для цього використовують солому, компост, тирсу або скошену траву.

Мульчувати потрібно будь-який ґрунт – як на відкритому повітрі, так і в теплицях і парниках. Мульча добре утримує вологу в ґрунті, запобігає утворенню кірки на землі, створює сприятливі умови для розвитку необхідних мікроорганізмів. Мульчувати ґрунт потрібно безпосередньо після посадки томатів.

По мірі росту саджанців томатів на них необхідно видаляти зайві пагони, щоб вони не віднімали сили у рослини і не перешкоджали появі зав’язі. Якщо цього не зробити, то на залишених пагонах з’являться помідори, яким просто не вистачить сил і часу, щоб дозріти. Особливо ця процедура необхідна в тих регіонах, де літній період нетривалий. Починати пасинкування слід вже в період росту розсади. Зайві пагони видаляють 1 раз на тиждень. Слідкуйте, щоб їх довжина не перевищувала 2,5 см, інакше ви можете травмувати томати.

Олександр ВЕРБА, фермер.
м. Краматорськ Донецької обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ