Як заробити на розсаді томатів?

Как заработать на рассаде томатов?
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Розплануйте все заздалегідь
  2. Мінімізуємо витрати
  3. Як зробити і де розмістити парник для томатів
  4. Вибір місця для парника і його облаштування

Зима – період, коли можна почати томатний бізнес з нуля. Для цього на допомогу городникам прийдуть каталоги колекціонерів, які можна замовити за оголошеннями, і рубрика «Томатний клуб» в газеті «Хазяїн». Це найбільш надійний варіант! Також корисними будуть і різноманітні сайти, і магазини (хоч тут і великий ризик обману, оскільки ви не знаєте продавців, на відміну від тих, які публікуються в газеті та дорожать репутацією).

Намагайтеся вибирати не тільки цікаві сорти-новинки, але і перевірені часом якісні сорти минулих років. Також можна заодно і заробити – виростити помідори не тільки для себе, але і зайнятися розведенням томатної розсади, яку потім охоче купують інші любителі.

Для того, щоб покупці не раз потім до вас повернулися і рекомендували своїм знайомим, треба відібрати для посіву кращі сорти томатів. Якщо клієнти не виявляють особливих інтересів до сортів, то краще віддати перевагу штамбовим, так як вони мають добру кореневу систему і м’ясисті стебла з пишним листям. Їх розсада привертає до себе увагу. А крім того, штамбові сорти більш тіньовитривалі і їх можна висаджувати більш загущено.

Бажано відбирати середні або дещо великі томати з рожевими, помаранчевими, малиновими плодами (вони користуються високим попитом), а також сорти, які добре зарекомендували себе для консервування (червоні м’ясисті помідори для соку і сливки).

А ось висаджувати чері-томати досить ризиковане заняття, так як покупці можуть не оцінити їх невисоку врожайність (звичайно, є і дуже врожайні чері, але багато хто звик, що вони не дуже продуктивні і вирощуються в невеликій кількості як пустощі для дітей).

Розплануйте все заздалегідь

Поки за вікном сніг і мороз, час зайнятися розплануванням ділянки і підрахунком своїх витрат і прибутку. Дуже добре, якщо у вас є своя теплиця. У ній ви зможете вирощувати розсаду. Виходьте з того, що на 1 кв. м землі можна виростити 40-45 одиниць великої розсади. Тепер підрахуйте квадратні метри ґрунту в своєму парнику, і ви зможете дізнатися, скільки кущів розсади можна виростити. Помножте кількість кущів на середню вартість за одиницю томатної розсади в вашому населеному пункті, і ви дізнаєтеся, який може бути ваша прибуток.

Але цей прибуток не є чистим, так як з нього слід відняти витрати на насіння, ґрунт, добрива, ємкості для посадки, інструменти, витрати на бензин для транспортування розсади на ринок. Але навіть з вирахуванням цих витрат справа буде вигідною для площі парника від 20 кв. м. Якщо ж парника немає, його нескладно побудувати своїми силами, витратившись на дуги і плівку один раз. Можна навіть зробити не одну теплицю, все залежить від того, наскільки вас надихне ця ідея.

Мінімізуємо витрати

Насіння для посіву на розсаду можна зібрати своє, тому витратитися на придбання сортового доведеться лише один раз.

Ґрунт для розсади купувати невигідно і, загалом, не потрібно. Цілком підійде і звичайна земля з вашого саду. У теплиці можна сіяти прямо в ґрунт, а в розсадні ємкості потрібно набрати землі з ділянки з глибини близько штика лопати. Як радить наш головний томатівник – Денис Терентьєв: «В саду, відступивши від штамба дерева 2-3 м, зніміть на півштика або навіть штик лопати (якщо шар чорнозему дозволяє) верхній шар і набирайте землю з нижче розташованого шару ґрунту, який зазвичай має пухку зернисту структуру і позбавлений патогенних організмів, що викликають кореневі гнилі у розсади».

Как заработать на рассаде томатов?
Розсадний стакан з плівки.

Цей пухкий шар ґрунту досить поживний – в нього з верхнього шару і йдуть всі мінеральні речовини від органіки, що розкладається зверху. Крім того, розсаду при кожному поливі можна підживити, додаючи в поливну воду повне мінеральне добриво – четверту частину від рекомендованого для підживлення дозування. А в сам ґрунт для розсади корисно додати півлітрову банку деревної золи (від згоряння трав, гілок і дров, тільки не кам’яного вугілля!).

А ось на чому економити при вирощуванні розсади не треба, так це на добриві. В принципі, в доброму ґрунті підживлення не особливо і потрібні. Але якщо помічаєте затримку росту – підживлюйте повними мінеральними добривами на основі гуматів. Я віддаю перевагу Рост-концентрату, Гумісолу і його аналогам. Настоєм коров’яку і компостом підживлювати розсаду не раджу. У ряді випадків це може викликати спалах «чорної ніжки», що викликає вилягання розсади через великий вміст в збродженому гної і компості гнильних мікроорганізмів.

Спеціальні ємкості для розсади купувати теж не потрібно. Для цієї мети в якості індивідуальних стаканчиків підійдуть обрізані пластикові пляшки або пивні склянки (їх можна закупити на оптовому ринку за копійки). Залишається тільки паяльником виконати знизу пластикової тари отвори для стоку води при поливі.

Как заработать на рассаде томатов?
Нижня частина пляшки – відмінна ємність для розсади

Деякі умільці роблять розсадні склянки з плівки за допомогою степлера (див. фото). Причому дно у них робити не обов’язково. Перевагою таких склянок з плівки є те, що на відміну від щільних з пластика, м’які стаканчики з плівки можна щільно ставити один до одного без зазорів. Це значно збільшить вихід розсади з одиниці площі, що в умовах теплиці, що обігрівається, дуже важливо.

Саму ж теплицю для розсади можна зробити зі старих дерев’яних вікон, які зараз масово змінюють в містах на пластикові та просто викидають. Або з легкої дерев’яної конструкції, обтягнутої товстим шаром плівки. Слід зазначити, що для вирощування розсади зовсім не потрібна висока теплиця. Досить просто вбити з боків грядок дерев’яні кілки і з’єднати їх поперечними перекладинами. Ось і все – міні-теплиця для розсади готова!

Є й інший – ще більш простий спосіб: по довжині наміченої теплиці часто встромляють дерев’яні кілки, на які зверху надягають пляшки, а потім просто накидають вільно плівку. Для короткочасних укриттів це – найшвидший і найпростіший варіант.

Сама плівка для укриття з середини травня вже зазвичай не потрібна. Тому при акуратному використанні вона прослужить вам кілька років.

Як зробити і де розмістити парник для томатів

Традиційно будівництво парника починається зі створення дуг. Який би матеріал для них ви не використовували, важливо запам’ятати, що вони повинні знаходитися на відстані 0,5 м одна від одної. Наприклад, якщо довжина парника становить 8 м, то для нього знадобиться 17 дуг.

Как заработать на рассаде томатов?
Найпростіший парник із віконних рам.

Вибір матеріалів для виготовлення дуг досить широкий. Для цієї мети можна використовувати:

  • металевий дріт діаметром 5-7 см;
  • поліетиленові водопровідні труби діаметром 2,5 см;
  • довгі гілки верби або ліщини (підходять для невисоких парників).

Дріт і гілки певних порід дерев легко гнуться, але так як знайти велику кількість відповідних гілок буває складно, можна зробити свій вибір на користь трубок і дроту. Поліетиленові трубки легко гнуться при нагріванні, а потім зберігають свою форму.

Також потрібно підрахувати висоту дуг і кількість матеріалів для їх виготовлення. Для цього потрібно вийти на грядку, окреслити на ній межі для парника по периметру. Потім приставити у вигляді арки матеріал, з якого будуть виготовлені дуги так, щоб найвища точка арки розташовувалася на довжині 2 м. Підрахувавши цю довжину, треба додати до неї ще 40-50 см, так як дуги з двох сторін будуть ще заглиблюватися в ґрунт на 20-25 см. Множите довжину однієї дуги на їх кількість в парнику і дізнаєтеся, скільки метрів труб або дроту необхідно купити.

Розрахувати кількість плівки для парника ще простіше. Її довжина дорівнює довжині вашого парника, до якої додається висота двох крайніх дуг і ще один запасний метр. Ширина плівки розраховується, виходячи з довжини дуг, до якої додають 0,5 м додатково.

Наприклад, загальна довжина вашої дуги, яка розташована над ґрунтом, становить 3 м, значить, потрібно взяти плівку шириною 3,5 м. Важливо звертати увагу на її міцність. Рекомендується брати для створення теплиці виріб товщиною від 100 мікрон. Плівки вистачить роки на три, якщо після збирання розсади її помити, просушити і скласти на зберігання. Плівку бажано мати завжди в запасі, щоб на випадок похолодань можна було накинути її другий шар на парник, або швидко спорудити новий при розширенні площі посівів при пікіруванні.

При влаштуванні парника встановлюють на ділянці дуги, прикопують їх в ґрунт, щоб вони міцно трималися. Розстеляють плівку по довжині та ширині і накидають її на дуги. Краї плівки, що звисають по лівому і правому краю дуг, прикопують в ґрунт. З торців теплицю також накривають плівкою. Вона повинна досягати ґрунту і краєм лежати на землі. Цей край закріплюють поруч з цегли.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Вибір місця для парника і його облаштування

Парник слід встановити на добре освітлюваній частині ділянки неподалік від джерела води. В ідеалі краще розміщувати теплицю так, щоб її торці розташовувалися на півночі і півдні – для рівномірного розсіювання сонячного світла. Рекомендується уникати його близькості з деревами, які будуть відкидати тінь під кінець весни.

Как заработать на рассаде томатов?
Тепличка для розсади із старих віконних рам

Для поливу теплиці треба протягнути в неї шланг, що йде від водопроводу або колодязя. Кілька парників рекомендується розташовувати паралельно один одному на відстані 1 м. Між ними не потрібно нічого висаджувати, а краще прокласти садові доріжки.

Перед установкою парника готують грядку, яка буде перебувати під укриттям. Розсаді в парнику обов’язково потрібен живильний ґрунт. У розмічені парникові грядки вносять по 1 відру органіки на 1 кв. м. для цього можна використовувати перегній, а від застосування пташиного посліду і свіжого гною краще утриматися, так як він містить велику кількість азоту, який може обпалити коріння ніжної розсади.

Після того, як внесли органіку, ґрунт потрібно перекопати на глибину 20 см, а потім розбити граблями великі шматочки. Після цього можна встановлювати сам парник. Ґрунт поливають і встановлюють в нього дуги, потім натягують поверх них плівку. Далі парнику дають прогрітися 8-10 днів. Якщо ґрунт під плівкою погано випаровує вологу, можна відкрити плівку з торців, де вона зміцнюється цеглою, і провітрити спорудження.

Василь САЄНКО,
біолог. м. Харків.
Фото з архіву редакції.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ