Коли все достигає

Когда всё поспевает
Реклама

Читати російською мовою

Збір врожаю розтягується до глибокої осені, але зараз потрібно дуже уважно стежити за дозріванням яблук, груш, горіхів. Перезрілі плоди крім того, що не будуть зберігатися, так ще й смак та корисність свою втратять. Горіхи ж можуть просто обсипатися, особливо фундук.

На більшій частині нашої країни в серпні починаються холодні ночі та спекотні дні, а то й взагалі дощі починають лити, не перестаючи, тиждень-два. Рослини отримують удар по імунітету, відчуваючи постійний стрес. Тому не полінуйтеся, замульчуйте ґрунт на грядках і в теплицях. Я це роблю кролячим гноєм – він не обпікає рослини, та й слимаків не особливо вітає.

Щоб відвадити цих ненажер, встановлюйте для них пастки з кислим квасом, розведеним варенням або пивом. На пиво слимаки з усього городу сповзуться, та ще й з сусідніх покличуть. Головне, щоб вони могли вільно в ці ємкості заповзти, там і потонуть (алкоголь шкідливий для здоров’я навіть слимаків).

А щоб для овочевих рослин, кущів і дерев зменшити негативний вплив погоди, обробіть їх біостимуляторами (Епін-екстра, Циркон), це дозволить також стримати ріст розвитку грибкової інфекції під назвою фітофтора. Непогано було б обробити всі насадження розчином Фітоспорину-М з додаванням Епін-екстра. Цією сумішшю можна обприскувати як дерева і кущі, так і плантації огірків, перців, томатів, баклажанів, різних видів капусти.

На огіркових грядках в цей час починає лютувати пероноспороз (несправжня борошниста роса). Листя при цьому захворюванні покривається світло-жовтими плямами, які потім темніють, і лист відмирає. Урожай різко скорочується, поступово плантація повністю «згорає». Тому вищевказана суміш буде непоганим профілактичним і лікувальним засобом. Перед вживанням обприскані плоди потрібно тільки промити гарячою водою.

Щоб зменшити шкоду від дощової погоди у відкритому ґрунті, рослини найкраще накрити плівкою або двома шарами нетканого матеріалу по дугах. Таке ж укриття я застосовую в парнику і теплиці, якщо очікуються сильні заморозки. Дуги можна зробити з товстого дроту, нарізаних гілок лози, ліщини або будь-яких інших гнучких тонких предметів, трубок.

Для прихильників натурального захисту рослин можна спробувати обприскати рослини розчином з 1 л кислого молока (простокваші, кефіру, сироватки), 10 л теплої води і 4 мл йоду. Звичайно, у відкритому ґрунті це швидко змиється, а в теплиці цілком може допомогти.

Тривалі холодні дощі можуть спровокувати захворювання фомозом (суха гниль, грибкова інфекція) буряка і моркви. Якщо на листках цих культур почали з’являтися бурі плями, відразу обробіть грядки розчином борної кислоти (0,5 ч. ложки на 1 відро теплої води) або Фітоспорином-М.

Я перед настанням похмурої і сирої погоди обробляю розчином Фітоспорину всі грядки (не менше ніж за 3-4 години до початку дощу). Ну і звичайно, непогано при покупці насіння вибирати сорти, більш стійкі до різних гнилей.

Крім обприскування від хвороб, всі овочеві грядки в серпні потрібно підживити, наприклад, настоєм курячого посліду, розведеним у воді 1:20 (по 1 л під кожну рослину), трав’яним настоєм, з додаванням 100 г сирих дріжджів і потім розведеним у воді 1:10.

В цей час можна прорідити насадження коренеплодів, висмикуючи найбільші, інші наберуть вагу пізніше, при цьому бадилля відразу прибирайте подалі або згодуйте тваринам. Запах відразу приверне морквяну або бурякову муху.

У квітнику в цьому місяці теж роботи по вуха, адже серпень – це ідеальний час для поділу, посадки і пересадки півоній. При цьому не забувайте про небажаність заглиблення кущів і додавання в посадкову яму свіжого гною.

Крім півоній в серпні можна починати ділити кущі багаторічників: айстр, флоксів, лілій, дельфініумів, конвалій, примул, гейхер, хост, лілійників та ін. Всі зрізи відразу присипайте золою, пошкоджені та хворі частини вирізуйте до здорових тканин. На початку місяця підживіть сульфатом калію всі види і сорти клематисів (2 ст. ложки на 10 л води), а в кінці серпня під кожен кущ цієї ліани розсипте по 1/2 ст. ложки сірчанокислого калію і суперфосфату і закладіть сапкою в землю.

В цей час підживлення також потребують жоржини і гладіолуси. Для цього розчиніть у 10 л води 1 ст. ложку суперфосфату і 2 ст. ложки сульфату калію, цю суміш можна замінити на 2 ст. ложки комплексного мінерального добрива з мінімальною кількістю азоту, виливши під кожну рослину гладіолуса по 0,5 л розчину і по 1 л під кущ жоржин. В кінці серпня жоржини бажано підгорнути землею на 20-25 см, щоб захистити кореневу шийку від заморозків. Ця операція поліпшить зберігання бульб взимку.

Після збору ягід смородини і аґрусу всі хворі та старі гілки виріжте, обприскайте кущі «коктейлем» з 10 л води і Триходерміну (100 мл) + Актофіту (60 мл) або Гаупсину (100 мл) + Бітоксибациліну (150 мл). Для посилення імунітету можна додати 10 крапель HB-101 або Новосилу.

Пристовбурні кола розпушіть, бур’яни видаліть і обприскайте ґрунт цією ж сумішшю. Через 10 днів після такої обробки підживіть кущі сумішшю з 1 відра води, 3 ст. ложок суперфосфату і 2 ст. ложок сірчанокислого калію. Виливаючи під кожен дорослий кущ по 1 л розчину.

Підставте під гілки дерев з великою кількістю плодів підпори, щоб зберегти і врожай, і дерево від розломів уберегти.

А ще час визначати місця для майбутніх посадок дерев і кущів: починати копати під них ями, на звільнених городніх площах можна посіяти редиску, дайкон, скоростиглі сорти моркви для пучкової продукції, салати, а місця, що залишилися незайнятими, засіяти сидератами (гірчицею, вівсом, житом тощо).

Анатолій САВЕНКО,
агроном, садівник-городник
з 30-річним стажем.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ