Догляд за козами взимку

Уход за козами зимой
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Утеплення сараю
  2. Харчування і вигул

Перш за все потрібно подбати про приміщення, в якому знаходиться коза. Ця тварина досить холодостійка, тому немає необхідності обладнувати в сараї опалювальну систему. А ось утеплити його можна і потрібно. Також важливо, щоб кізочці не було в ньому тісно. На одну дорослу особину має бути відділення не менше 1,5 кв. м, а на козеня – 
від 0,7 кв. м.

Утеплення сараю

Дуже важливо, щоб сарай був сухим, світлим, добре провітрювався. Кози чутливі до вогкості і протягів. Якщо помістити їх в сире, погано провітрюване приміщення, тварини починають хворіти. Оптимальна температура повітря в сараї взимку – 
7-10°С. Для маленьких козенят – від 10°С.

Дуже важливо, щоб в сараї була суха підлога. Вона повинен знаходитися вище рівня землі приблизно на 20 см. Бажано викласти її сухими дошками. Зробити це під невеликим ухилом, щоб стікала рідина. Внизу повинна бути невелика канавка у вигляді коритця з бортиками з трьох сторін, щоб жижа не розтікалася.

Зручно використовувати дерев’яні щитки, які в теплу погоду можна буде винести і просушити на сонці. Накривати дошки або щитки клейонкою не рекомендується. Досить насипати зверху шар тирси, потім соломи. Солому бажано використовувати подрібнену – вона краще вбирає вологу. Потім така підстилка може бути використана для приготування компосту.

Якщо підлога земляна або бетонна, потрібно покрити її більш товстим шаром тирси, потім покласти солому. Чистити треба щодня. Оптимально – 2 рази на день, вранці і ввечері. Видаляти весь шар підстилки, зіскрібаючи його лопатою або сапкою.

Можна утримувати козу на глибокій підстилці. При цьому шари підстилкового матеріалу не прибираються. Перед формуванням такої підстилки треба покласти шар торфу – він буде вбирати надлишок вологи. Якщо є можливість, зверху покласти листя папороті, яка має виражену бактерицидну дію. Солому при цьому потрібно щодня підкладати. Глибока підстилка підходить для холодних сараїв. Гній виділяє тепло, зігріваючи козу. У теплих приміщеннях підстилку слід прибирати щодня.

Кози люблять спати на височині. Тому для сну можна спорудити дерев’яну лежанку у вигляді полиці, висотою близько 50-60 см, шириною – 60, довжиною – 80-90 см на одну особину. На такому підвищенні кізці буде тепліше, ніж на підлозі. Лежанку можна накрити шаром сіна.

Дуже важливо, щоб в сараї не було щілин. Потрібно оглянути приміщення і, якщо вони є, закрити. Стіни можна утеплити пінопластом – він добре допомагає зберігати тепло. Зверху рекомендується набити тонку фанеру, яку можна пофарбувати. Кози не будуть гризти таке покриття, а в приміщенні буде тепло. Але пінопласт має один недолік – стіни під ним починають підпрівати. Якщо вони дерев’яні, то з часом загнивають.

З природних матеріалів для утеплення стін добре підходять тирса і солома. Економний варіант – дранка. На поверхню стіни по діагоналі набивають дерев’яні планки, створюючи з них ромбовидну сітку. Зверху пошарово наносять суміш глини з тирсою або подрібненою соломою. Це трудомісткий процес, але він дозволяє надійно і економно утеплити сарай.

Щоб холод не проникав через вікно, рекомендується вставити друге скло, а з зовнішнього боку натягнути щільну плівку.

Також треба утеплити двері. Якщо вони тонкі, їх можна обкласти мінеральною ватою, а зверху набити дошки, руберойд або щільну клейонку. Щілини закласти будь-яким утеплювачем.

Сарай потрібно регулярно провітрювати. Для цього достатньо відкрити вікна і двері. Найкраще провітрювати, коли кізочки на прогулянці.

Харчування і вигул

Якщо температура не нижче -6-7°С, кізок можна випускати хвилин на 15-20 на двір або в загін для вигулу. При плюсових температурах прогулянка може бути більш тривалою.

Дуже важливо забезпечити взимку правильне харчування кіз. У цей період раціон формується з трьох складових – грубі корми, соковиті корми і вітамінно-мінеральні добавки.

Грубі корми – це, перш за все, сіно. Його на одну дорослу особину потрібно приблизно 2 кг на день. Вагітній козі – 3 кг на день. Якщо сіна немає, можна давати солому, але подвоїти кількість. Солому слід подрібнити до 2-3 см і потримати деякий час в сольовому розчині.

Тварини добре їдять комбікорм і висівки (0,5-1 кг на добу на одну особину). Але їх слід попередньо запарити не менше, ніж на 10 годин. Корисно давати зернові – кукурудзу, ячмінь, овес. У невеликих кількостях – 
пшеницю. В середньому на одну козу зернових потрібно 300 г на добу.

Козам обов’язково потрібно давати гілки: найзручніше у вигляді віників. Підійдуть гілки дуба, клена, акації, липи, берези, осики, верби, тополі, вільхи, горобини. Можна використовувати гілки після обрізки саду – яблуні, груші, сливи та ін. Але за однієї умови – якщо дерева не оброблені отрутохімікатами.

Соковиті корми покращують якість молока. До них відносяться різні овочі – 
кормовий буряк, морква, капуста, картопля, топінамбур. Можна давати в сирому вигляді або у вареному. Картоплю бажано давати тільки вареною. Овочі нарізувати невеликими шматочками. Можна давати обрізки і добре вимиту шкірку коренеплодів. Всього дорослій тварині треба близько 3 кг овочів на день. Можна їх розділити на 2-3 прийоми, змішувати з запареною дертю.

Бажано додавати в їжу по 1 ч. ложці солі і крейди. Можна посипати ними овочеву мішанку. Лизунці швидко просочуються запахом кози і тварини від них іноді відвертаються.

Кози із задоволенням ласують взимку яблуками і грушами. Їх теж потрібно нарізувати шматочками.

Важливо не забувати поїти тварину підігрітою чистою водою – 3 рази на день по 3-4 л.

Наталя ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ