Шкідливі цикадки

Вредные цикадки
Реклама

Читати російською мовою

Дрібні чорні мошки, що з’являються на початку літа на стеблах томатів – цикадки, самі по собі, через їх зазвичай невисоку чисельність, шкоди посадкам пасльонових не становлять. Але грандіозну шкоду несе здатність цикадок переносити небезпечне мікоплазмове захворювання – фітоплазмоз, іменоване як стовбур. Самі цикадки від нього не хворіють, а є рознощиками інфекції.

Найбільш поширена і, відповідно, шкідлива цикадка березкова (в’юнкова). Співіснує пліч-о-пліч з нею також цикадка Млокосевича, цикадка афродес, зелена цикадка і цикадка оліарус. Зовні всі цикадки нагадують попелицю, тільки більш яскраво забарвлені й завжди мають крила (у попелиці крила є тільки у розселювальних стадій). Цикадки харчуються соком з верхівок молодих пагонів томатів, рідше – з листя, і на відміну від попелиці, частіше сидять поодинці.

Личинки основного шкідливого виду – цикадки березкової, розвиваються на коренях березки польової, бодяка, цикорію і ряді споріднених видів. З середини червня самки цикадок починають відкладати яйця в землю біля коренів згаданих рослин. Через місяць відроджуються личинки, які харчуються соком рослин і йдуть на зимівлю.

З перших чисел травня і приблизно до третьої декади червня цикадки активно літають і поширюють інфекцію стовбура на грядках пасльонових культур. Найбільше від них страждають томати, дещо рідше – перець, баклажан і картопля.

Поширенню цикадок сприяють теплі сухі умови, недостатня щільність посадок, наявність ділянок з бур’янами. На жаль, при виявленні великої кількості цикадок обробляти від них рослини вже пізно, адже вони вже встигли рознести інфекцію. Особливо сильно вони поширюють фітоплазмоз стовбура при сухій погоді (цикадки не люблять дощі, оскільки краплі вологи їх буквально збивають з рослин, тому в нинішньому році їх поки небагато).

Але все ж, якщо встановиться суха погода, рекомендуємо провести обприскування посадок томатів та бур’янів поруч з ділянкою системними інсектицидами: Децис Профі, Конфідор, Актеллік, Каліпсо, Актара, Протеус та інші. Інакше є ймовірність спалаху стовбура. Така обробка також значною мірою захистить томати, перець і баклажани від іншого злісного ворога – гусениці совки, яка виїдає плоди зсередини.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Якщо ж ви запізнилися з висадкою томатів, можна для профілактики від цикадки і совки, а також колорадського жука, що переповзає з сусідніх картопляних гряд, обробити їх ще в розсаді, а потім, через кілька днів, висадити. Це дуже економно в плані витрати препарату. Засіб захисту вбереться в рослини і при висаджені в ґрунт вони будуть відразу захищені від усіх комах.

А щоб вони були захищені комплексно від фітофторозу та інших грибкових захворювань, обробіть їх відразу й одним із системних фунгіцидів: Акробат МЦ, Татту, Скор, Квадріс, Профіт голд, Курзат, Дітан та їх аналоги. Проведена обробка на місяць захистить рослини від комах і грибкових захворювань.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ,
біолог, агроном.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ