Помідорна хірургія

Помидорная хирургия
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

Покрокова схема пасинкування і прищипування пагонів

  1. Формування високорослих рослин
  2. В одне стебло
  3. У два стебла
  4. У три стебла
  5. Формування низькорослих томатів
  6. Томати на відкритому ґрунті

При вирощуванні високорослих томатів важливо особливу увагу приділяти розвитку і росту вегетативної маси. Завдяки застосуванню вмілого формування, можна підвищити продуктивність рослин у 2-3 рази, сприяти збільшенню розміру плодів. Кущі будуть міцнішими і витривалішими до стресових погодних умов, хвороб.

Регулярно проводячи формування, ви витратите небагато часу – всі складнощі виникають у тих, хто цю справу запускає, а потім хоче вирішити все в одну мить. Так не вийде – формування томатів, як і дерев, це процес поступовий і навіть творчий. І з лишком компенсується міцними незагущеними рядами томатів, великим урожаєм плодів ідеального товарного вигляду і довгим терміном плодоношення.

Розповім докладніше на власному прикладі, як саме роблю формування томатів.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Формування високорослих рослин

При виборі формування, перш за все, враховую сортові особливості томата: характер росту куща, висоту пагонів, ставлення до групи детермінантних (низькорослі з обмеженим ростом) або індетермінантних (високорослі, безперервно зростаючі томати), умови культивації (в захищеному або відкритому ґрунті, в саду при легкій перехідній тіні – в таких умовах теж можна ростити ряд сортів).

Помидорная хирургия
Томати підв’язані до кілків

У мене теплиця зі стільникового полікарбонату, в якій підтримуються постійний температурний режим і вологість. Томати в ній ростуть швидко і вже до кінця травня можна приступати до первинного формування. Причому воно може бути різним і пов’язаним ще з густотою посадки: чим густіше посаджені томати – тим менше пагонів слід залишати на них на плодоношення!

Зазвичай застосовую формування в один, два і три стебла. При цьому, по мірі відростання, видаляю регулярно пасинки, що виросли до 2-5 см. Просто виламую їх пальцями, щоб пеньки від них не перевищували 3 см.

В одне стебло

Такий спосіб я застосовую для індетермінантних сортів в теплиці при вирощуванні та пасинкуванні кущів з високими стеблами. Це найпростіший спосіб, який не вимагає навичок. Всі пасинки видаляю щотижня, залишаючи один головний стовбур. В кінці літа індетермінанти прищипую. Залежно від сорту, на кущах дозріває до 8 китиць з плодами.

Це найкращий метод для високорослих томатів з довгими стеблами, які досягають висоти від 1,5 до 3 м.

У два стебла

При вирощуванні помідорів у теплиці застосовую спосіб для високорослих і напівдетермінантних сортів. Основне стебло пасинкую, видаляючи все, але залишаю 2 резервних найпотужніших пасинка на плодоношення в середній частині під першими китицями. Пізніше з них залишу найбільш сильний. Зростання періодично перекладаю на бічне стебло.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

У три стебла

Підходить для сортів з не дуже великими плодами. Щотижня при формуванні стебла помідорів проводжу пасинкування. В середині залишаю 3 резервних пагона, з яких потім вибираю 2 найрозвиненіших. При цьому пасинкую головний пагін. Друге стебло отримую з пасинка під першим суцвіттям. Третє стебло утворю з пасинка під другою китицею.

Формування низькорослих томатів

До групи помідорів, що не пасинкуються, входять дуже невисокі детермінантні та штамбові сорти. Вони зазвичай рідко виростають вище одного метра, за ними простіше доглядати.

Помидорная хирургия
Пасинки відламують руками, залишаючи невеликий пеньок

При підв’язці формую у них центральний стовбур, фіксую його мотузкою до шпалери, при цьому залишаю бічні пасинки. Далі формую китиці. Видаляю слабкі, нерозвинені суцвіття. Залишаю до 5 грон при веденні в 2-3 стебла або до 7 китиць при одноствольному формуванні.

Томати на відкритому ґрунті

Крім тепличних, вирощую томати й у відкритому ґрунті. Після цвітіння формується велика кількість пасинків. Щотижня проводжу видалення зайвих, які досягли зросту вище 4 см. У низькорослих сортів зазвичай мало пасинків, їх зручно вести в 1 стебло. Середньорослі лінії веду в два стебла. На основному пагоні залишаю 1 пасинок. Коли використовую спосіб в три стебла, додатково веду, крім головного стовбура, ще 2 бічних пасинки.

Для томатів, які вирощую на грядці, залишаю 5 суцвіть. Більша кількість просто не встигне визріти. Проводжу пасинкування практично всім сортам, крім штамбових груп. Пасинкую тільки в суху погоду, коли немає туману або дощу. Видаляю по парі листочків нижче першої китиці.

В кінці серпня, коли на пагоні сформується потрібна кількість плодоносних грон, нігтем великого пальця прищипую верхівку з коронкою ще несформованого листя.

Помидорная хирургия
Томати на шпалері

Ближче до вересня, якщо у мене врожай ще не повністю зібраний, за допомогою формування можу прискорити дозрівання плодів.

Олександр ВЕРБА, фермер.
м. Краматорськ Донецької обл.
Фото з архіву редакції.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ