Зимове живцювання хвойників

Зимнее черенкование хвойников
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. У чому переваги живцювання
  2. Як правильно вибрати живці
  3. Терміни вкорінення живців у ґрунті
  4. Догляд і утримання живців після посадки

Хвойні рослини полюбляють як садівники, так і ландшафтні дизайнери через декоративний вигляд у будь-який час року. Різноманіття видів і форм хвойних рослин прикрасять будь-який сад, а також будуть очищати повітря і наповнювати його фітонцидами, корисними для здоров’я людини. Простіше і швидше купити готову хвойну рослину і посадити її у себе на ділянці, але не у всіх є така можливість, бо це найдорожчий варіант. Чим більше хвойна рослина, тим вона дорожче.

Але все ж кожному садівникові буде цікавіше і, звичайно, дешевше виростити самому хвойну рослину з живця. Зима-початок весни, а саме, лютий і до середини березня, головне, – до настання сокоруху у хвойних рослин (це можна зрозуміти за кольором хвої, яка з настанням сокоруху починає знову зеленіти), – найбільш відповідний час для вкорінення і розмноження хвойніков живцюванням. Особливо добре взимку живцюванням розмножуються всі види ялівців, туї, кипарисовики, навіть деякі сорти ялини добре вкорінюються з живця в зимовий час. А, наприклад, сосна погано вкорінюється і розмножується живцями.

У будь-якому випадку, перед тим, як ви вирішите розмножити якісь хвойні рослини, спочатку потрібно дізнатися про способи розмноження того чи іншого виду хвойників.

У чому переваги живцювання

Один з доступних варіантів розмноження хвойних – посіяти їх насіння, але воно потребує тривалої стратифікації, природної в зимовий час, наприклад. Але у розмноження насінням є недоліки: сіянці відстають у швидкості росту десь на 2-3 роки, в порівнянні з саджанцями, отриманими з живців. Головний мінус розмноження насінням хвойних рослин у тому, що насінини погано передають сортові ознаки.

А ось розмноження живцюванням має свої переваги. Оскільки при такому способі майбутня рослина буде мати всі сортові властивості та особливості материнської рослини – розмір, форму і колір хвої.

Як правильно вибрати живці

Вибравши хвойну рослину, яку хочемо розмножити в лютому, з гілок 2-го і 3-го порядків потрібно відірвати рукою живці однорічного приросту разом з «п’яткою» зі зрілою деревиною. Оптимальна довжина живців – близько 7-20 см, залежно від виду рослини. У живців середнього і більшого розміру більше запас поживних речовин, відповідно, у них легше і швидше утворюється коріння, ніж у маленьких живців.

Правильно відірвати гілочку можна, смикнувши її вниз так, щоб відірвався живець разом із здеревілою корою гілки попереднього порядку. Якщо «п’ятка» вийшла дуже довгою, її краще трохи підрізати, щоб живець не підгнив при укоріненні. Наламані таким чином гілочки відразу потрібно покласти в поліетиленовий пакет, щоб не випаровувалася волога у живців.

Живці краще вкорінювати відразу після відділення від материнської рослини. Але якщо з якихось причин немає можливості зайнятися укоріненням рослин, а живці вже наламані, то можна пару днів їх зберігати в поліетиленовому пакеті або обернути вологою тканиною, покласти в темне і прохолодне місце, наприклад в холодильник.

Помічено, що при укоріненні колоноподібних хвойних рослин живці краще брати з верхньої частини крони рослини. Такі живці в точності передадуть властивості материнської рослини, а взяті з нижньої частини рослини будуть, швидше за все, рихлими і безформними.

Терміни вкорінення живців у ґрунті

З настанням весни, коли встановлюється постійна плюсова температура не менше 5°С і вище, у хвойних рослин починається активний сокорух. Якщо взяти живці від хвойної рослини до цього періоду, то приживаються майже 95% живців, у них відмінно розвивається коренева система. Такі рослини з розвиненою кореневою системою добре почуваються при висадці їх на постійне місце.

Перед посадкою живці можна замочити в будь-якому стимуляторі росту – Епіні чи Цирконі, наприклад. При підготовці до посадки потрібно очистити від хвої нижню частину живця, яка буде занурюватися в ґрунт, щоб хвоя не почала загнивати при зіткненні з ґрунтом. Якщо у живців пухнаста і густа хвоя, можна її трохи підрізати на верхній частині, щоб зменшити випаровування вологи.

Щоб уникнути хвороб живців при укоріненні, потрібно обробити живці та ґрунт фунгіцидом – Фундазолом, Максимом, Превікуром Енерджі тощо. Можна або замочити живці кілька хвилин у розчині фунгіциду, або ретельно обприскати живці, а також пролити ґрунт. Така обробка захистить рослини приблизно на місяць.

Для посадки живців потрібно використовувати пухкий повітропроникний ґрунт. Наприклад, можна скласти суміш з верхового торфу з річковим піском, спеціальний ґрунт для хвойних рослин, з додаванням річкового піску в співвідношенні 1:1, або інший пухкий ґрунт. Можна додатково додати дрібно нарізаний мох сфагнум, перліт або вермікуліт середньої або великої фракції.

Ґрунт перед посадкою живців необхідно зволожити. Робимо в ньому поглиблення, відстань має бути така, щоб живці не торкалися один одного. Для більш швидкого утворення коренів, бажано припудрити «п’ятку» живця стимулятором утворення коріння Корневіном або Гетероауксином, вмочивши «п’ятку» в порошок стимулятора. Далі заглиблюємо живець на 2-3 см, залежно від його розміру, і злегка приминаємо ґрунт навколо.

Для успішного вкорінення потрібно підтримувати достатню вологість, освітленість і повітрообмін. Цього легко домогтися, зробивши тепличку рослинам. На дні горщика або контейнера з посадженими живцями повинні бути отвори для відтоку зайвої води, а також для надходження повітря до коріння. На дно горщика або контейнера насипаємо дренаж, це може бути керамзит або інші камінчики. Тепличку можна зробити, накривши прозорою плівкою або пластиковою пляшкою від води. Зараз у продажу є глибокі прозорі контейнер з кришкою різного об’єму і глибини, їх використовувати буде дуже зручно для вкорінення живців. Вони прослужать багато років. Тепличку з рослинами ставимо в світле місце в прохолодній кімнаті з помірною температурою.

Догляд і утримання живців після посадки

Тепер тільки чекаємо, коли з’явиться коріння, а відбудеться це приблизно через 2-3 місяці. Все залежить від сорту і виду рослини. Використання стимуляторів коренеутворення допоможе прискорити процес появи коренів. Періодично тепличку потрібно провітрювати, щоб не збирався конденсат, а через зайве перезволоження не з’явилися хвороби. Не допускаємо підсихання ґрунту, регулярно зволожуємо його з пульверизатора. Через місяць можна обережно полити водою з Корневіном, а також обприскати живці з розчином фунгіциду, щоб уникнути їх підгнивання.

Перші кілька тижнів живцям буде досить комфортно в прохолодному приміщенні з температурою від 15 до 18°С. При такій температурі у живців почне утворюватися калюс. А при настанні весни і підвищенні температури до 22°С, живці почнуть активно нарощувати коріння. І вже в травні у вас будуть саджанці з хорошою кореневою системою.

Тепличка з живцями повинна знаходитися на добре освітленому місці, але не під прямими сонячними променями. Світло потрібно для успішного вкорінення і розвитку живців. Якщо його недостатньо, можна досвічувати живці, наприклад, фітолампою. Вона дасть необхідний спектр випромінювання для правильного розвитку рослин.

Як зрозуміти, укорінився живець чи ні? Перш за все – за новим приростом хвої. Якщо живець вкоренився, його важко витягнути з горщика. Висаджувати отримані саджанці на постійне місце можна тільки тоді, коли коренева система буде добре розвинена. По можливості краще саджанець, вкорінений в окремому горщику, тримати рік до висадки його у відкритий ґрунт.

Якщо живці вкорінювалися в контейнері по кілька штук, то потрібно обережно розсадити їх в окремі горщики, щоб живці не створювали конкуренцію один одному і повноцінно розвивалися. Це можна зробити, коли буде розвинена коренева система рослин (приблизно через 3 місяці). Якщо немає можливості чекати рік, то можна висадити рослини у відкритий ґрунт восени. Але такі рослини краще посадити в захищене від сонця і вітру місце. А взимку потрібно вкривати від морозів і притіняти від сонця, щоб молода рослина не отримала опік. Або можна посадити рослину у відкритий ґрунт прямо з горщиком, а при появі морозу або інших несприятливих погодних умов – занести її в світле і холодне приміщення з температурою від 0 до 5°С.

Звичайно, терміни висадки укорінених молодих хвойних рослин залежать від кліматичної зони, від їх виду, а також від догляду. Наприклад, в південних регіонах розвиток і зростання молодих рослин буде набагато швидше, коренева система наросте краще і буде сильніше. Відповідно, у рослин буде міцний імунітет і їх можна буде висадити у відкритий ґрунт восени.

Живці з добре розвиненою кореневою системою можуть бути посаджені у відкритий ґрунт і зимувати без укриття, при цьому потрібно дивитися на зимостійкість даного виду хвойної рослини. Такі живці необхідно обов’язково мульчувати, щоб захистити коріння від морозу, а також зберегти вологу. Замульчувати молоді саджанці можна ґрунтопокривними рослинами. Якщо взимку сніг – це також захист молодої хвойної рослини. При необхідності притіняємо рослини від сонця з південного боку.

Підживлення добривами можна починати лише тоді, коли рослина у відкритому ґрунті дасть добрий приріст хвої, об’єм кореневої системи буде приблизно дорівнювати об’єму зеленої маси. Живці, посаджені на укорінення, удобрення не потребують. Точніше сказати, воно навіть може нашкодити, а живець загине, так і не вкоренившись.

Стригти хвойні рослини можна буде не раніше, ніж через рік після висадки їх у відкритий ґрунт, коли вони наберуть добрий приріст хвої. Тоді потроху можемо починати формування крони.

Оксана ТКАЧЕНКО.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ