Юка – БОЖЕСТВЕННА КРАСА. Посадка, догляд, види, пересадка, розмноження

Юка - БОЖЕСТВЕННА КРАСА
Реклама
  1. Правильна посадка
  2. Особливості догляду
  3. Види юки
  4. Пересадка
  5. Розмноження

Читати російською мовою

Суцвіття у юки міцне, прямостояче, досягає в довжину від 70 до 200 см.

Форма широкорозлога, волотиста. Складається суцвіття з великої кількості квіток. З’являється суцвіття з середини листової розетки.

Квітки великі, білі або біло-кремові з відтінком зеленого, дзвоникоподібні, розміщені на коротких квітконіжках.

Плід – велика ягода або коробочка з чорним насінням. Росте дуже швидко, вже в перший рік може досягти у висоту 1,5 м. Доросла рослина окремих видів досягає у висоту до 3 м.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Правильна посадка

Дуже важливим фактором при висадці юки є місце розташування та освітлення. Правильний вибір місця розташування забезпечує оптимальний мікроклімат та підсилює імунітет рослини. Юка є посухостійкою рослиною, тому будь-яке перезволоження ґрунту буде шкідливим для неї.

Не вибирайте для висадки низькі та затоплювані навесні ділянки. Рослина сонцелюбна, в тіні вона хворіє та навіть може загинути. Часткова тінь негативно позначиться на декоративному вигляді юки. Також освітлення впливає на тривалість цвітіння. Ділянку для посадки потрібно захистити й від сильних вітрів та протягу.

Юка вимагає легкого, добре дренованого, поживного ґрунту. Найкраще підходять супіски. Якщо ґрунт глинистий, то обов’язково потрібно додати невелику кількість піску та торфу. Якщо ґрунт важкий, то на дно ями для посадки насипте шар дрібної гальки в якості дренажу.

Відразу після вибору ділянки, потрібно ретельно її підготувати до висадки юки. Також обов’язково враховуйте розмір дорослого куща та його розростання. Яму для посадки викопують за 1-2 тижні до цього.

Висаджують юку навесні, коли земля досить прогріється, починаючи з кінця березня. Або ж восени до настання стабільних заморозків. Враховуйте, що на одному й тому ж місці рослина може рости до 20-ти років при гарному догляді.

Ділянку акуратно очищають від рослинних залишків та каменів. Потім викопують яму 50 см в діаметрі та до одного метра в глибину. На дно ями насипають дренажний шар з уламків цегли або дрібного каменю. Викопану землю змішують з торфом та піском приблизно в рівних частинах і заповнюють половину висоти ями.

Якщо рослин декілька, то посадкові ями викопують на відстані 1 м одна від одної. Між рослинами має залишатися простір для розростання.

Якщо саджанець юки із зеленою масою, то кореневу шийку заглиблюють до рівня ґрунту. Якщо посадковий матеріал у вигляді кореневища –
то його заглиблюють на 5 см нижче рівня ґрунту. Після розміщення саджанця його ретельно засипають ґрунтосумішшю та поливають. Після того, як вода повністю вбереться, місце посадки утрамбовують. Далі прикореневе коло мульчують сосновою корою, сухим компостом або сухою травою.

Особливості догляду

Юку в саду виростити нескладно, але обов’язково правильно доглядайте за своєю рослиною.

Потрібно враховувати, що юка –
рослина теплолюбна, тому на зиму все ж бажано кущі вкривати (особливо в молодому віці). Для цього підійдуть будь-які укривні матеріали, зверху кущі можна захистити дерев’яними ящиками.

Види юки

У ландшафтному дизайні використовують два основних види: юка нитчаста та юка сиза.

Юка нитчаста (Yucca filamentosa L.) – найчастіше зустрічається в наших садах. Стебло у цієї рослини відсутнє, над поверхнею землі підноситься тільки листя довжиною до 70 см, листя – зелене, ланцетне з загостреними кінцями. Назва «нитчаста» рослина отримала завдяки тому, що краї листя мають тонкі пухнасті білі нитки, які злегка завиваються.

Дзвоникоподібні квітки зібрані в волотисте суцвіття. Квітки пониклі, кремово-білі. Корені потужні, глибоко проникають у землю. За рахунок кореневих паростків рослина розростається. Юка нитчаста –
найбільш зимостійкий вид серед всіх юк. Легко переносить морози до -20°С, а то і більше.

Юка сиза (Yucca glauca Nutt) – рослина безстеблова. Відрізняється красивим довгим (до 70 см) листям. Листя вузьке, ланцетне, з білою облямівкою по краю та рідкісними нитками, які злегка завиваються. Квітки жовтуваті або біло-зелені, дзвоникоподібні, пониклі. Рослина морозостійка, тому користується великою популярністю у садівників.

Юка – ідеальна рослина для створення квіткових композицій, клумб, посадки посеред газону в якості солітера. З неї виходять чудові бордюри, вона прекрасно виглядає на сонячному схилі, в альпінарії та кам’янистому саду. Це універсальна рослина, яка зберігає свою декоративність протягом року. Якщо у вас немає власного саду, а рослина дуже сподобалася, тоді можна виростити цю шикарну пальму у себе вдома.

Пересадка

Садова юка є вічнозеленим багаторічником, а тому взимку зростання у неї повністю зупиняється. Вже навесні з відновленням процесів росту та розвитку можна пересаджувати рослину. Найкраще піддаються пересадці кущі віком 3-4 роки.

Перед пересадкою ретельно готують ділянку та суміш ґрунту і піску. Далі юку акуратно і поступово викопують, намагаючись не пошкоджувати кореневу систему. Потрібно пам’ятати, що центральний корінь у рослини достатньо довгий. Але часткове пошкодження центрального кореня некритичне.

Після викопування кореневу систему розправляють та юку висаджують на нове місце. У перший місяць після пересадки рослину не підживлюють. В цей час коренева система відновлюється, і розчин добрив може її обпалити. Також рослині після пересадки потрібен посилений полив.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Юка в домі

Ця декоративна пальма дуже екзотично виглядає в міській квартирі або в домі. Вона ідеально доповнить будь-який дизайн кімнати, прикрасить її та зробить більш затишною. Доглядати за нею нескладно: потрібно вибрати правильне місце, знати секрети поливу, іноді удобрювати та стежити за її зовнішнім виглядом та станом.

Юка дуже любить сонце та світло. Молоду рослину можна поставити на південне вікно, дорослу – якомога ближче до нього. Висота дорослої юки може досягати двох метрів, тому пошукайте для неї просторе місце. У літню пору найкраще винести юку на балкон. Як відомо, батьківщина рослини – Мексика, саме тому вона любить гаряче повітря, може виносити підвищену вологість. Якщо приміщення, в якому стоїть юка, темне, тоді поставте поруч з рослиною флуоресцентну лампу – світити вона повинна близько 16-ти годин на добу.

Поливати юку необхідно постійно, навіть у холодну пору. Влітку поливають частіше, ніж взимку. Завжди стежте за землею, вона повинна встигати підсихати, інакше коріння може загнити. Вода повинна бути чистою та відстояною, бажано кімнатної температури. Оптимальне висихання ґрунту – 5-7 см, стежте за цим!

Не забувайте удобрювати рослину, адже від цього залежить її зовнішній вигляд. Для цього використовують комплексне добриво, бажано його добре розбавити, розчин повинен бути легким і неміцним. Почитайте інструкцію – та зробіть його слабкіше в 2 рази. Кращий час для підживлення – квітень-травень, а також літні місяці, частота – 1 раз на 3 тижні.

Іноді юка може хворіти. Найчастіше у неї сохне нижнє листя – не переживайте, це нормальний процес, Ваша рослина самостійно позбавляється від нього. Але якщо кінчики верхніх та середніх листків почали сохнути, то потрібно терміново підвищити вологість повітря в квартирі. Якщо листя почало опадати, то також слід звернути увагу на полив та вологість повітря, можливо, в будинку сильно сухо.

Іноді юка перестає цвісти. Пам’ятайте, що кімнатна юка цвіте не так часто, як садова, адже вона знаходиться не в зовсім природних умовах. Її використовують як зелену рослину. 

Шкідники – попелиця, павутинний кліщ, трипси – можуть зіпсувати красу юки. Якщо з рослиною щось не так, то обробіть її інсектицидами та правильно поливайте в майбутньому.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Розмноження

Розмножувати юку можна насінням, живцями, а також частинами стовбура.

Насіння потрібно надколоти, тобто скарифікувати. Можна взяти наждачний папір та злегка надпиляти насіння. Садять його в легкий ґрунт, рекомендують накрити плівкою після посадки. Потім обов’язково поставте посаджене насіння в тепло та полийте його. Десять днів ґрунт повинен бути зволоженим. Через місяць вже зможете побачити маленькі рослини, а коли на них з’являться листочки, можете пересадити їх в компактні контейнери або в одноразові стаканчики.

Багато любителів не сприймають спосіб розмноження насінням, адже хочеться якомога швидше побачити у своїй квартирі красиве та велике деревце. Тоді найкраще розмножити юку живцями. Ідеальний час для розмноження – весна, допустимо робити це й влітку. Акуратно зріжте живець, залиште його на 12 годин, він повинен підсохнути. Садять живець на глибину 4 см. Земля повинна бути вологою, а в приміщенні – тепло, близько +30°С, але не менше +25°С. Живець пустить коріння через 3 тижні.

Є ще один незвичайний спосіб розмноження юки. Для цього використовують частини стовбура. Рекомендують робити це в тому випадку, коли рослина стала занадто рослою. Зріжте верхівку гострим ножем. Зріз обов’язково обробіть подрібненим вугіллям, підсушіть та поставте в кип’ячену воду, скоро помітите корінці.

Зазвичай цвіте тільки юка садова. Якщо в саду вона радує дуже красивим, рясним та незвичайним цвітінням, то квартиру вона прикрашає своїми зеленими листками. Її вирощують як пальму великих розмірів. Підходить для озеленення офісів, холів, ресторанів, готелів, торгових центрів, можна ростити й в просторій житловій квартирі. Листя красиве, темно-зеленого кольору, щільне.

Ольга ВОРОНЦОВА,
садовий дизайнер.
м. Полтава.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ