Вся увага – розсаді

Вся увага - розсаді
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. До м’якої посадки готові!
  2. Час не чекає!
  3. Урожай закладаємо з осені

Давно минули ті часи, коли ми висаджували випадково придбану розсаду. Як відповідав на питання про сорт один наш близький знайомий: «сорт базарний». Тепер ми самі – ковалі свого щастя. Ми не вирощуємо для себе окремо розсаду: що пропонуємо людям, то висаджуємо і для себе. Тільки новинки в невеликих контейнерах вирощуємо в обмеженій кількості для подальшого випробування.

Не відразу склалося коло постійних покупців. Зробивши свій вибір, вони оцінили переваги нашої розсади. Пишу, як є, зовсім не для самореклами, вона зараз вже не потрібна. Отже, коротко про головне. Розсада виходить у нас стандартна, не витягнена, з добрим корінням. До того ж загартована, вирощена в тунельних укриттях, звична до сонця, вітру, перепадів денної і нічної температур. Розсаду отримуємо на природній органіці, без перегодовування аміачною селітрою, без стимуляторів і регуляторів росту.

Якісна життєздатна розсада, вирощена в умовах знижених температур, рано закладає квіткові китиці, добре приживається і швидко йде в ріст. І нехай вона невеликого зросту, але в ній не порушена відповідність між надземною і кореневою системою, її легко транспортувати і висаджувати у відкритий ґрунт.

До м’якої посадки готові!

В умовах невеликого городу складно дотримуватися сівозміни. Допомагає постійне внесення органіки, вирощування сидератів, застосування біопрепаратів. Для залучення корисних комах на грядках з овочевими культурами у нас сусідять пряні трави і квіти: базилік, селера, кріп, петрушка, шніт-цибуля, календула, настурція, живокіст, чорнобривці.

Вся увага - розсаді
Розсада томатів

Добрі попередники для томатів – цибуля, часник, бобові, коренеплоди, огірки, капуста білокачанна і цвітна. Томат – хороший попередник для більшості овочевих культур.

Томат – сонцепоклонник, тільки після пікірування, посадки на постійне місце і в літню спеку необхідне притінення. Не подобаються томату важкі, запливлі ґрунту, затінені, вологі місця, загущеність при посадці. А ось доступ повітря до коріння і листя, вітер і сонячне освітлення квітучих китиць вітається. Недарма чилійський поет Пабло Неруда писав в «Оді помідору»: «Червоний помідор – живе сонце».

З місцем посадки визначилися, терміни визначаємо за прогнозом погоди. Хоча наша розсада загартована, мінусових температур не витримує ніхто. Найнижчий поріг в повітрі для томатів – 10°С вдень і 3-4°С вночі. Оптимальна температура для розвитку томата – 20-25°С. Ще важливіше температура ґрунту: на глибині залягання коренів вона повинна бути 12-15°С вдень і не менше 10°С вночі.

Під час загартовування обмежуємо полив рослин, це пригальмує їх зростання. Переросла розсада насилу приживається, уносячи наші надії на ранній урожай. Особливо треба бути уважними до розсади в індивідуальних контейнерах, де обмежений життєвий простір розмірами ємкості, об’ємом ґрунту, іноді і поливом, і живленням. Виручає помічниця-теплиця, де багато світла, повітря, прохолоди в нічний час. Тільки не треба обмежувати стаканчики в ящиках щільною розстановкою і, звичайно, не треба перетримувати в них розсаду. Вік розсади в стаканчиках – 65-70 днів, тієї, що виросла після пікірування в грядках – 50-55 днів.

Розсаду в стаканчиках ми поливаємо за день до посадки. Коли добре просочиться ґрунт, то збережеться грудка землі, обплетена корінням, і не обірвуться корінці при вийманні. Якщо висаджуємо розсаду з ящиків або з грядок, то поливаємо рясно перед посадкою. Тоді коріння легко розділяється, зберігається тургор розсади.

Вся увага - розсаді
Універсальний сорт Сибірська трійка

Заздалегідь приготувати лунки у нас немає можливості, бо всі грядки зайняті розсадою. Як тільки вони звільняються, розрівнюємо ґрунт і викопуємо лунки. Ґрунт вологий, адже розсада при вибірці достатньо проливалася. У лунку вносимо перегній або перепрілий компост, трохи золи, добре перемішуємо. Глибина посадки визначається величиною кореневої грудки. Якщо розсада трохи переросла, обриваємо пару листків на стеблі та заглиблюємо. Після посадки рясно поливаємо теплою водою, зверху засипаємо сухим ґрунтом або перегноєм, щоб довше зберегти вологу. Далі треба проявити витримку і не поливати протягом 10 днів. Коли добре прогріється ґрунт, підключаємо крапельний полив, мульчуємо посадки скошеною травою, встановлюємо кілки.

Наші стаціонарні грядки шириною 120 см. Для низькорослих і середньорослих томатів при розміщенні їх за схемою 30х40 см такої ширини досить. Індетермінантним томатам така посадка буде загущеною. Їх висаджувати треба на відстані 40х50 см, а то і 45х 60 см. Тоді на наших грядках поміститься не 3, а 2 ряди. Ось і гадаємо, яке буде літо: якщо спекотне, то томати витримують загущення, і розкішне листя рятує плоди від сонячних опіків. А якщо дощове, то завітає фітофтора. Ризикуємо, розслабившись глобальним потеплінням, або шукаємо варіанти дружніх рослин, якими можна ущільнити посадки томатів у 2 ряди.

Чим зручно вирощування рослин в стаціонарних грядках? Скорочується площа оброблюваної землі, хоча ми не копаємо, а тільки розпушуємо садовими вилами або плоскорізом. Ширина грядок дозволяє дотягнутися до їх середини, немає необхідності втоптувати ґрунт, працюють тільки руки. Добрива і полив вносимо тільки на грядки, що скорочує їх витрату, проходи шириною 40 см залишаються сухими і чистими, замульчованими тирсою.

Вся увага - розсаді
Сорт Чудо Землі на нашій грядці

Після вирощування розсади залишаються дуги з прутка, неткане полотно. Відразу після висадки ми накриваємо новоселів щільним агроволокном і не поспішаємо його знімати. Зберігається волога, повітря проникає, освітлення достатньо, саджанці прекрасно приживаються в такому мікрокліматі. Весняна погода непередбачувана. Після квітневого тепла часто приходять травневі заморозки, іноді проливні дощі, які змінює нестерпна спека. Наше завдання – захистити рослини в критичний період і виростити гідний урожай, незважаючи на всі катаклізми і капризи погоди.

Час не чекає!

Ми вирощуємо томати в теплиці на сонячному обігріві та у відкритому ґрунті, не розділяючи їх на тепличні та ґрунтові. Навпаки, цікаво спостерігати, як поведуть себе, особливо нові сорти, в теплиці та на грядках. Враховуємо все: врожайність, стійкість до захворювань, розміри плодів і, звичайно, смак. Спілкуючись з великим колом городників, помічаємо, як розділилися їхні думки. Одні вважають, що у нас на Вінниччині тільки в теплиці можна отримати гідний урожай, розтягнути сезон і вберегти томати від шкідливої фітофтори. Інші, особливо гурмани, не визнають смаку тепличних помідорів, запевняючи, що тільки обласкані сонцем плоди будуть смачними і ароматними.

Вся увага - розсаді
Ранній та врожайний сорт Кібіц

Дослідним шляхом встановили, що будь-який сорт може рости, як в теплиці, так і у відкритому ґрунті. Може, але чи потрібно? Звичайно, найкращі місця на центральних грядках в теплиці ми виділяємо для високорослих гігантів. Додаємо для екзотики томати з плодами у вигляді бурульок, бананчиків, сливок, грушок. Задню стінку прикрашають улюблені дітворою чері. Бічні грядки, особливо освітлені ранковим сонцем, займають ранні детермінантні: Батяня, Пудовик, Фіделіо, Лентяйка. Іноді серед високорослих ліан внизу розміщуємо низькорослі ранні: Чайка, Консул, Клуша, Золоті яйця, Золота теща, Моравське чудо, Кібіц. Але збільшення врожайності у них не відзначили, незважаючи на добрі умови. Здається, що їм більше до душі відкритий ґрунт, хоча наша теплиця на семи вітрах, продувається з усіх боків (стулки ми відкриваємо в суху погоду для провітрювання).

Урожай закладаємо з осені

Прихильники природного землеробства, до яких належимо і ми, слідуючи законам природи, не залишають землю голою. Прийоми всім відомі: вирощування сидератів, компостування на грядках, мульчування. Восени, після збирання ранніх культур (цибулі, часнику), достатньо часу для того, щоб виросли сидерати. В умовах доброго зволоження вони встигнуть набрати зелену масу, послужать удобренню і оздоровленню ґрунту.

Вся увага - розсаді
Різнокольорові помідорні ліани в теплиці

Які сидерати люблять томати? Кращі сидерати для томатів – боби, квасоля, люпин, горох, вика. Дуже корисні суміші (овес, ячмінь, вика, жито, пшениця, гречка). Фацелія, гірчиця, ріпак, редька олійна оздоровлюють ґрунт, вбивають грибки, що накопичилися в ньому.

Як вчинити восени з сидератами? Є два варіанти. Перший – залишити на зиму все, як є. Рослини-сидерати послужать мульчею, збільшать накопичення снігу і захистять ґрунт від глибокого промерзання. Другий (нам здається більш раціональним) – 
зрізати восени сидерат, трохи подрібнити і неглибоко закласти в ґрунт. Всі корисні речовини, накопичені за час росту, слугуватимуть їжею нашим безцінним помічникам, творцям гумусу – черв’якам і мікроорганізмам.

Весь літній сезон ми готуємо збірний рослинний компост. Восени вносимо його на грядки. Але ще простіше вносити всі рослинні і харчові відходи (восени їх предостатньо!), підстилковий гній (який дістанемо) в траншеї відразу на грядки. До похолодання всі ці відходи пройдуть першу стадію розкладання, підземні жителі будуть ситі та задоволені, як і рослини, і ми. Прискорити розкладання допоможе внесення біопрепаратів. Іноді ми встигаємо об’єднати обидва прийоми. Закриваємо траншеї, розрівнюємо ґрунт, поливаємо і висіваємо швидко зростаючі сидерати.

Золу для розкислення і збагачення ґрунту калієм, кальцієм, фосфором, кремнієм і потрібними мікроелементами теж переважно внести восени. Помідори добре ростуть на слабокислих ґрунтах.

Якщо грядки звільнилися пізно, немає сенсу висівати сидерати. Ми застосовуємо осіннє мульчування практично скрізь: у теплиці, на стаціонарних грядках. Ділянка знову радує різнобарвним килимом опалого листя, бадилля моркви, селери, живокосту, топінамбура, батату з яскравими вкрапленнями чорнобривців, рудбекій, циній, календули. Укладаємо все це багатство в кілька етапів, а щоб його не розносило вітром, легенько присипаємо ґрунтом, компостом, поливаємо при посусі. Тирсу вносимо тільки стару, зчищаючи її з доріжок разом з залітними бур’янами.

До весни все внесене буде з’їдено і перероблено з радістю і вдячністю на добриво мікроорганізмами. Ґрунт нашого суглинку стане ще родючіше, м’якше, пухнастіше. Навесні згрібаємо мульчу, що залишилася, розпушуємо грядки, накриваємо плівкою для прогріву і проводимо пікірування сіянців у тунельні укриття. Після починаємо висадку томатів на постійне місце.

Ольга БУРМІСТРОВА.
м. Вінниця.
Фото автора і з архіву редакції.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ