Стовбур томатів

Столбур томатов
Реклама

Читати російською мовою

Стовбур томатів, або фітоплазмоз – досить небезпечне захворювання, якому піддаються рослини у відкритому ґрунті. Найсильніше захворювання проявляється в жарких і посушливих районах. Але зараз воно поширилося повсюдно по всій Україні. В окремі роки від стовбура втрати врожаю можуть становити більше 50%.

Основним рознощиком захворювання є цикадки. Харчуючись на хворих рослинах багаторічних бур’янів, вони спочатку переносять фітоплазму на здорові томати, які згодом заражають інші за допомогою тих же цикадок або при їх пасинкуванні.

Захворювання проявляється зміною форми і кольору листя: воно стає дрібним, частки листа витягнуті в нитки, а нижні фарбуються в фіолетовий колір. Квітки уражених рослин розрослися, витягнуті та тримаються на рослинах, не опадають. Плоди – 
недорозвинені, дерев’янисті, всередині білясті та несмачні або гіркуваті. Насіння в них зазвичай невиконані.

Якщо сталося ураження рослини, то її вже не врятувати. Вихід один – проведення профілактики.

В першу чергу не допускайте розростання багаторічних бур’янів (осоту, в’юнка польового), так як вони накопичують на собі інфекцію стовбура. При появі перших ознак ураження рослини фітоплазмозом, її відразу необхідно видалити з ділянки, при цьому виносьте її щільно загорнувши в плівку, не торкаючись здорових сусідніх кущів. Хворі рослини спалюють за межами поля або закопують далеко від овочевих грядок.

Щоб уникнути стовбура, також необхідно боротися з цикадками. Перш ніж висадити розсаду томатів у відкритий ґрунт, їх необхідно обробити системними інсектицидами, наприклад: Фуфанон, Бі-58, Фастак, Децис, Актеллік, Арріво, Актара, Моспілан, Конфідор або їх аналогами. Таке обприскування захистить не тільки від цикадок, але і від попелиці та колорадського жука.

При малій кількості цикадок можна обійтися і нешкідливими біопрепаратами типу Фітоверм (Актофіт).

Періодичність обробки – через 20-30 днів. Обприскувати потрібно не тільки рослини, але і прилеглу до грядок територію. Така обробка захистить томати не тільки від цикадок, але і від не менш небезпечного шкідника – совки, гусениці якої гризуть надземні частини томатів і виїдають плоди зсередини. Для того щоб перешкоджати перельоту цикадок, навколо ділянок з томатами можна посіяти кукурудзу, соняшник.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ,
біолог, агроном.
Фото автора.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ