Технологія для високорослих помідорів

Технология для высокорослых помидоров
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Планування ділянки
  2. Розсада і ґрунт для неї
  3. Висадка розсади
  4. Підв’язка томатів
  5. Підживлення

В процесі вирощування томатів високорослих сортів використовувала практично всі винайдені людством агротехніки: прив’язувала кущі до кілочків, мульчувала міжряддя, обробляла розсаду препаратом ТУР, що гальмує процес зростання. Щоб захистити помідори від хвороб, лікувала їх часниковим екстрактом, бордоською сумішшю, молочною сироваткою і Ридомілом. На жаль, всі ці заходи не допомогли мені побороти фітофтору.

А кілька років по тому, я розробила трохи клопітку, але на практиці дуже продуктивну схему вирощування помідорів.

Планування ділянки

Детально розповім про підготовку городу. Мої шість соток розділені на чотири ідентичних ділянки, що забезпечує дотримання чотирипільної сівозміни: чотири культури по черзі сію щороку на одній з ділянок, в певній незмінній послідовності.

Після звільнення ділянки від попередніх ранніх посівів овочів негайно висіваю гірчицю, жито або вику в якості сидератів. З приходом осені переорюю надземний шар зеленого масиву. Всі знають, що сидерати є цінними органічними добривами, а також відмінною «лікарнею» (облагороджують землю, позбавляють від дротяників).

З приходом весни на виділеній ділянці обробляю ґрунт і поділяю на десятиметрові грядки під посадку помідорів. По лінії з півночі на південь розмічаю шнуром ряди, бурю сорокасантиметрові лунки для кілків, які повинні бути не менше двох метрів у висоту. Після чого в кожній лінії відзначаю місця для посадки помідорів стовпчиками, зміщуючись в сторони на 15 см від центрального ряду. Чітко посередині між майбутніми кущами вкопують пластикові пляшки горлом вниз, залишаючи над поверхнею землі близько 3 см, як показано на малюнку. Кількість пляшок потрібно підрахувати за схемою ділянки і підготувати заздалегідь. Ґрунт по колу вкопаної баклажки потрібно ущільнити. У десятиметровій грядці поміщається 14 кущів помідорів, що чергуються з 15 вкопаними пляшками. Ось і весь секрет підготовчих робіт.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Розсада і ґрунт для неї

Вирощувати розсаду томатів зручно в торф’яних горщиках або в пластикових контейнерах, в яких висувається дно. Перед посадкою витримую насіння 30 хвилин в 1%-му розчині перманганату калію (марганцівка), а потім ретельно їх промиваю. Ґрунтосуміш для розсади заготовляю заздалегідь восени: на 10 л відро ґрунту з кротовини додаю півлітрову банку деревної золи, 1 л перегною і трохи для пухкості (на око) великого річкового піску.

На зиму виношу ґрунтосуміш на ґанок або балкон, заморожую, для придушення зараження і знищення яйцекладок шкідників, що орудують у ґрунті. Сію насіння на розсаду з 20 по 22 березня. Під час встановлення стійкої теплої погоди (зазвичай в середині квітня) загартовую саджанці, виставляючи їх на відкритий балкон.

Висадка розсади

В середині травня пересаджую саджанці у відкритий ґрунт. На зазначених кілками місцях викопую ямки глибиною по 30 см, закладаю півлітрову банку перегною і 2 ст. ложки золи, добре перемішую з ґрунтом і висаджую розсаду з грудкою землі. Потім поливаю підігрітою водою. Дочекавшись вбирання вологи, мульчую шаром соломи в 3-5 см. Після тижня-півтора після посадки розсаду для профілактики фітофтори обробляю фунгіцидним препаратом Татту.

У наступні періоди хімікати не використовую. Були випадки, коли урожай томатів повністю уражався фітофторою. Тоді я використовувала в період дозрівання врожаю безпечні біопрепарати: Гаупсин і Триходермін, які відмінно проявили себе в боротьбі із захворюваннями помідорів.

Підв’язка томатів

Поки ростуть саджанці, простягаю між жердинами дротяні ряди: перший на висоті 50 см від землі, наступний – ще через 50 см, і далі в такій послідовності. Як кущ підростає – прив’язую його до дроту або шпалери.

Високорослі великі помідори формую в 1 або 2 пагони, постійно видаляю всі інші пасинки. Менш великі можна формувати, залишивши в нижній частині куща ще пару-трійку потужних пасинків. Оскільки при формуванні в 1-2 пагони дрібноплідні сорти дають менший урожай.

Підживлення

Помідорам протипоказане вологе і застійне повітря, що провокує появу грибкових інвазій, тому я стала використовувати для поливу і підживлення посадок вкопані пластикові баклажки. Як підживлення наливаю в них ферментований протягом двох тижнів курячий послід. Регулярно, три рази на місяць, розбавляю його теплою водою в пропорції 1:10, чергуючи з поливами чистою водою. Перші два підживлення роблю настоєм з курячого посліду, два інших – з додаванням золи (на відро курячого посліду – 0,5 л золи). Додаю золу, щоб пригасити азот, який стимулює зростання томатів, і, таким чином, якість плодів погіршується.

Чому використання пластикових пляшок для поливу і підживлення раціонально?

По-перше, ґрунт навколо куща залишається сухим, бо є більше шансів запобігти пошкодженню від хвороб.

По-друге, вода витрачається більш економно, недолік якої доводиться відчувати багатьом городникам.

По-третє, при такому поливі та підживленні вода і поживні речовини надходять на глибину від 30 до 40 см. Оскільки коренева система рослин в основному знаходиться на аналогічній глибині, вони цілеспрямовано і в максимальних кількостях отримують всі необхідні для харчування елементи.

Людмила ХРАПАЧ,
садівник-городник зі стажем.
м. Ізюм Харківської обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ