Осінні роботи на ділянці

Осенние работы на участке
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. В саду
  2. На городі

В саду

Щоб дерева добре перезимували, проводять вологозарядковий полив, який відрізняється від літнього тим, що вимагає більшого об’єму води. Але тут важливо знати міру і не перелити рослини. Перезволожений ґрунт послужить причиною відмирання кореневої системи. Як правильно визначити, наскільки зволожений ґрунт на ділянці? Для цього викопують посередині саду неглибоку яму (40 см) і за станом ґрунту визначають її зволоженість.

  • Сад не вимагає поливу, якщо жменя землі, взята з ями, щільно стискається в грудку і на промокальному папері залишає сирий відбиток.
  • Полив зменшується на 30%, якщо формується грудка землі, але не залишає відбитка на папері.
  • Поливають в повній мірі, якщо при стисненні пригорщі землі в грудку, вона розсипається.

Поливати треба тільки з початком листопаду (при зниженні температури до 2-3°С), якщо ж це зробити раніше, то не визріє деревина і продовжиться ріст пагонів.

Щоб плодові дерева краще перенесли зимовий холод, їх підживлюють фосфорно-калійними добривами (300 г суперфосфату і 50 г калійної солі на 10 л води). Не забувайте, що основна коренева маса розміщена в проекції закінчення гілок крони, тому не розсипайте добрива близько штамба. Вносити в цей час азотні добрива небажано, так як це може спровокувати нове зростання гілок.

Не можна забувати і про боротьбу зі шкідниками і хворобами. Після збору врожаю проводять обприскування дерев проти попелиці, кліщів без застосування отрутохімікатів (настоєм тютюну і цибулиння). Важливо регулярно видаляти гнилі плоди і не чекати, поки на них утворюються спори, які здатні знову викликати хворобу. Також знімають ловчі пояси і знищують спійманих комах.

Після збору врожаю плодових культур (ранніх термінів дозрівання) підпори з-під них переносять і встановлюють під перевантажені великі гілки осінніх і зимових сортів. Ґрунт під кронами обережно, щоб не пошкодити коріння, перекопують садовими вилами. Корінці бур’янів при цьому ретельно вибирають.

В цей час видаляють кореневу поросль вишні та сливи. Розкопують ґрунт біля порослевих пагонів і обрізають ті, що відходять від самого кореня.

Восени не забудьте побілити дерева. Побілка захистить рослини від сонячних опіків, від появи тріщин на стовбурі через різкий перепад температури кори при нагріванні та охолодженні в зимовий час.

Після збору малини дворічні пагони, що відплодоносили, вирізують на 1-2 см нижче рівня ґрунту. Видаляють слабкі та хворі однорічні пагони, а здорові вкорочують до добре розвиненої бруньки. Малині також потрібне підживлення: вносять суперфосфат (25-30 г) і калійну сіль (15 г на 1 кв. м). Якщо сорт малини не зимостійкий, то пригніть пагони до землі уздовж ряду і прив’яжіть. Сніг випаде, закриє їх і збереже від пошкоджень.

Важливо пам’ятати про те, що плодові – рослини багаторічні, тому варто подумати про заміну старіючих дерев і чагарників на нові, інакше можна опинитися на кілька років без плодів і ягід.

У аґрусу і смородини вирізують поламані та сухі гілки. При вирізці гілок ніяких пеньків не залишають. Зрізують на рівні ґрунту або трохи нижче. Загущені кущі проріджують, а дають мало врожаю – викорчовують. Обприскують ягідні кущі від попелиці і аґрусу вогнівки настоєм тютюну, а від смородинового кліща – настоєм часнику.

На початку вересня ще не пізно садити суницю садову. Посадочні роботи краще приурочити до похмурих днів, а ще краще, якщо в цей час мрячить дощик. При сухій і жаркій погоді рослини садять пізно ввечері, а на день притіняють.

Для посадки вибирають таку ділянку, на якій не росли картопля і томати, ґрунт удобрений, розпушений і вирівняний. Якщо ґрунт протягом літа був надмірно зволоженим, доцільно зробити грядки. Вибирають розетки з трьома-п’ятьма добре розвиненими листками і мочкуватим корінням довжиною 5-7 см. Щоб рослини краще прижилися, перед посадкою умочують коріння в бовтанку з коров’яку і глини. При посадці стежать за тим, щоб корінці не загиналися догори, а сердечко залишалося відкритим. Посадки садової суниці поливають і обов’язково мульчують.

На городі

Тут важливо не тільки зібрати врожай, а й допомогти продовжити період плодоношення рослинам. При м’якій вересневій погоді індетермінантні сорти і гібриди томатів (Жираф, Де Барао Гігант, Космонавт вовків, Король королів, Цукор коричневий, Фінік, Скорпіон, Бичаче серце, Лонг-кіпер) дадуть прекрасний урожай, а огірки пізніх і середньостиглих сортів (Фенікс, Переможець, Домовичок, Кураж, Атлет, Сонячний, Мізер, Конкурент, Лібелле, Білий ангел) порадують плодовим достатком на грядках.

Полив і підживлення є основними критеріями успіху. Воду для поливу овочів треба брати тільки відстояну, прогріту на сонці. Особливо важливо це для огірків, томатів і капусти. Поливають слабким струменем, з ранку або під вечір. Води потрібно стільки, щоб ґрунт під рослинами просочився на глибину 25-40 см, де знаходяться корінці у овочевих культур. Якщо ви економите на поливі, то зберете невеликий урожай, до того ж поганої якості: томати будуть дрібними і потрісканими, а огірки – гіркими.

Після кожного поливу треба обов’язково розпушувати ґрунт. Підживлюють овочі розведеним у воді коров’яком або пташиним послідом у пропорції 1:10. Хороший результат дає підживлення деревною золою (70 г на 1 л).

Якщо у вас з’явилися шкідники і хвороби, то необхідно з ними проводити боротьбу. Огірки, кабачки і патисони обприскують настоєм картопляного бадилля проти попелиці і павутинного кліща. Капусту, ріпу, редьку обробляють розчином зеленого листя лопуха проти гусениць. Настій часнику застосовують від фітофторозу на томатах (подрібнюють 200 г часнику, заливають 10 л води і настоюють дві доби).

Людмила КУРГАН.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ