Чому обсипалася зав’язь слив

Почему осыпалась завязь слив
Реклама

Читати російською мовою

У минулому році під час цвітіння слив
обприскував їх препаратом Каліпсо,
але після зав’язування плодів
почалося їх масове осипання.
А потім в плодах завелися якісь черв’ячки.
Так сподівався на врожай, але марно.
А що зробити, щоб подібне не повторилося знову?
Г. П. ФІЛОНЕНКО,
с. Мар’ївка,
Запорізький р-н
Запорізької обл.

Шановний Григорію Петровичу! Каліпсо – це контактно-системний інсектицид, застосовуваний проти великої кількості шкідників. Результат помітний вже після пари годин після обробки. Але якщо стояла спека, або через 2-3 години після обробки пішов дощ, або листя було мокрим від роси під час обприскування, то препарат практично не працює.

А ще його треба правильно розводити: 2 мл препарату необхідно розчинити в 200 мл води, гарненько розмішати і тільки потім додати в цей розчин 10 л води. Вода повинна бути з температурою не менше 20°С! Змішувати з іншими препаратами його не рекомендує виробник.

За інструкцією Каліпсо діє протягом 20-30 днів, але це при ідеальних погодних умовах, чого, на жаль, практично не буває. Якщо в саду є шкідники, то обробки цим препаратом потрібно проводити щомісяця, припиняючи за три тижні до збору врожаю.

Звикання шкідників до нього поки помічено не було, але все ж обробки краще чергувати, вибираючи препарати з різними діючими складами.

При сильному осипанні зав’язі, яка не досягла навіть розмірів горошини, причиною, швидше за все, є неякісне запилення. Велика частина сливових дерев самобезплідні, тому їм потрібні помічники – комахи-запилювачі і зростаючі поруч інші сорти цього виду, що цвітуть в один і той же час, а ще не повинно бути під час цвітіння тривалих дощів і холоду.

Другою причиною може служити нестача вологи у верхньому шарі ґрунту. У слив поверхнева коренева система, самі добути в посушливий час вологу з глибинних шарів ґрунту вони не можуть. Ось чому, якщо була малосніжна зима і мало дощів навесні, то ці дерева поливати необхідно в обов’язковому порядку, поєднуючи з підживленням. Після сходу снігу (коли ще температура повітря не більше 5°С) всі рослинні залишки, що знаходяться під деревами, а також мульчу потрібно прибрати і бажано спалити або закопати не менше, ніж на 1 м глибиною.

Роблять цю процедуру для знищення всіх перезимувалих там шкідників і збудників різних захворювань. Потім акуратно розпушити ґрунт в пристовбурному колі і потім вилити (витрата на доросле дерево) спочатку 2 відра нехолодної води, потім 3-4 відра поживного розчину і в кінці 1 відро простої води.

В якості підживлення використовують розчин коров’яку або пташиного посліду з додаванням літрової банки золи. Якщо немає органіки, підживлюють мінеральними добривами, наприклад, суперфосфатом (2 ст. ложки на 10 л води).

Перед цвітінням під кожне сливове дерево виливають по 30 л розчину сечовини, сульфату калію (по 2-3 ст. ложки на 10 л води). У фазі плодів, що налилися, але ще зелених, підживлюють 20 л розчину сечовини і Нітрофоски (по 3 ст. ложки на кожне відро води). Восени, після знімання врожаю, проливають під кожне дерево по 3 відра розчину сульфату калію і суперфосфату (по 3 ст. ложки на 10 л води).

Важливо! Якщо у фазі майже дозрілих плодів почалося сильне їх осипання – причиною є дефіцит калію. Терміново проведіть підживлення по листу будь-яким калійним добривом в хелатній формі, яке засвоюється майже на 100% і дає швидкий результат.

При правильному догляді сливи поливають 4-5 разів за сезон. Другий полив проводять відразу після цвітіння, потім в період наливу плодів і останній – після збирання врожаю.

При недостатній кількості опадів восени обов’язковий вологозарядний підзимовий полив (100 л 
під доросле дерево).

Ще однією причиною осипання зав’язі можуть служити шкідники або хвороби.

Для усунення даних причин сад треба починати обробляти відразу після настання плюсових температур, так як в цей час починають «прокидатися» різні комахи-шкідники. Для обприскування садових дерев і чагарників ефективно працюють при температурі від 4°С препарати Профілактин і 30 Плюс. Ось одним з них і потрібно обробити всі рослини, в т. ч. сливи. При 1°С можна обприскати сад розчином сечовини (500-700 г на 10 л води), особливо бажано це зробити, якщо в попередньому сезоні були помічені захворювання різного походження. Це добриво і шкідників поб’є, і спори грибків знищить.

Коли на деревах набухнуть бруньки (до появи зеленого конуса), дерева потрібно обприскати інсектицидами, найбільш привабливий в цьому випадку препарат Іскра Подвійний Ефект, який крім шкідників працює ще й захисником від хвороб і підживленням калієм. Діє він протягом трьох тижнів, а ось під час бутонізації і цвітіння використовувати його не можна.

В цьому випадку якраз і прийде на зміну Каліпсо. Після його застосування (через 20 днів), щоб уникнути заселення дерев другим і третім поколіннями шкідників (довгоносиків, пильщиків, плодожерок та ін.) можна обприскати дерева препаратом Алатар, який дуже добре прилипає до частин рослини, довго не змивається дощем або рясним поливом по кроні, до того ж у нього відмінна від Каліпсо діюча речовина.

Добре справляється зі знищенням шкідників навіть у важкодоступних місцях інсектицид Сумітіон. Якщо шкідників небагато, то можна обробляти фітопрепаратами: Фітоверм, Лепідоцид та інші.

Від різних грибкових захворювань до інсектицидів можна додавати фунгіциди і препарати, нівелюють стреси рослин від всяких несприятливих обставин: Епін, Циркон, НВ-101.

Дмитро ЖИВОГЛЯД,
агроном. м. Харків.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ