Коли прикопувати сидерати?

Когда прикапывать сидераты?
Реклама

Читати російською мовою

Коли краще закладати сидерати в ґрунт:
восени або навесні?
І чи варто їх взагалі заорювати?
А. М. ХИЖНЯК,
м. Харків.

Шановний Анатолію Михайловичу, на ваше запитання просто не існує однозначної відповіді. Оскільки будь-яка з них буде вірною і залежить лише від того, з якою метою ви висаджуєте сидерати.

Якщо ви посіяли сидерати ще влітку, після того як грядки звільнилися від основної культури, або ранньої осені, щоб поповнити ґрунт органікою, зазвичай і заорюють їх восени в ґрунт. Це своєрідна заміна гною і компосту, якщо його немає. Однак, якщо в пізньоосінній період було посіяне озиме жито або інша культура, що здатна перезимувати, і вона не набрала велику кількість вегетативної маси – то її можна прикопати в ґрунт і навесні.

Також навесні можна закладати в ґрунт і посіяні навесні ярові сидерати (ярове жито, фацелія та ін.). Причому у них не чекають великого розростання маси, головне, щоб коріння проникло в ґрунт і розпушило його. Якщо ж сієте навесні бобові (люпин, буркун горох), їх краще тримати на грядці довше і заорати перед цвітінням, коли вони наберуть більше біомаси і накопичать максимум азоту.

Але і це ще не все. Наприклад, гірчицю і ріпак, посіяні навесні, закладають в ґрунт безпосередньо перед посадкою (зокрема, наших улюблених томатів). Оскільки вони є хорошими попередниками в сівозміні та покликані знезаразити ґрунт для культури, яка буде рости після них.

Більш того, їх можна прибрати лише в самих посадочних борознах і залишити рости в міжряддях ще на певний строк. А прибрати тоді, коли вони розростуться і будуть заважати зростанню основної культури. На перший час вони будуть і притінкою, поки розсада не вкорениться, і шкідників будуть дезорієнтувати. А коли стануть заважати – їх підрізають плоскорізом і залишають лежати в якості мульчі.

Так само можна і спеціально посіяти те ж жито і фацелію, і не закладати в ґрунт, а залишити в якості мульчуючого шару прикривати ґрунт від висушування і перегріву.

І останнє – сидерати можна сіяти і в літній період на звільнених з-під ранніх овочів ділянках або в міжряддях і також залишати в якості мульчі. А, наприклад, горох можна залишити рости як ущільнювач.

У садах сидеральні культури можна висівати під деревами постійно, закладаючи при накопиченні біомаси в ґрунт, або підрізати і залишати на місці в якості мульчі. А можна і в компост відправити.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ