Більше турботи суниці

Больше заботы землянике
Земляника на мульчирующей пленке.
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Удобрення
  2. Особливості розмноження

Фахівцями розроблено безліч рекомендацій для садівників по догляду за суницею в липні-серпні, після збору врожаю. Це пов’язано з тим, що суниця – рослина короткого дня і в кінці року закладаються плодові бруньки для майбутніх квітконосів.

У зв’язку з цим ще у 80-ті роки ХХ ст. американські селекціонери займалися виведенням сортів, у яких закладаються квітконоси при будь-якій тривалості світлового дня і широкому діапазоні температур (від 2 до 30°С). З таких сортів можна отримувати урожай вже в поточному році кожні півтора місяці. Таким чином, виходить не менше трьох врожаїв навіть в умовах клімату середньої смуги.

Подібні сорти підходять для вирощування навіть у закритому ґрунті. Зверніть увагу на такі сорти, як Триб’ют, Тристар, Московський делікатес.

Як правило, ремонтантна суниця плодоносить у кінці травня-на початку червня, потім у середині літа, третє плодоношення відбувається з кінця літа і до пізньої осені, залежно від клімату.

Але така ягода вимагає певних умов вирощування. Необхідно застосовувати загущену схему з шаховим порядком. Висаджувати кущики потрібно на початку травня подвійними рядами через кожні 20 см з такими ж міжряддями. Протягом наступних шести тижнів потрібно прибирати всі квітконоси, щоб вони не заважали рослині, насичуючись корисними речовинами, готуватися до подальшого плодоношення. Пік плодоношення при таких термінах посадки припадає через 12-14 тижнів.

Удобрення

Для нейтрально-денних сортів вкрай важливими є азот і калій. З азотних можна застосовувати сечовину щомісяця по 8 г. Для підтримки оптимальної кількості калію в складі ґрунту потрібно вносити до посадки і далі кожен місяць сірчанокислий калій у дозі 15-20 г на 1 кв. м.

З настанням весни не завадить використовувати натрієву або аміачну селітру по 10 г на 1 кв. м.

Фосфорні добрива краще додавати перед посадкою по 60-80 г на 1 кв. м.

У липні незайвим буде проведення позакореневого підживлення нейтрально-денних видів суниці борною кислотою по 1 г на 1 кв. м.

Особливості розмноження

Молоденькі кущики суниці спочатку мають одну точку росту, далі їх може бути близько десятка і більше. Така властивість дає можливість ділити кущ на частини і виростити нові кущики. Це особливо важливо при розмноженні безвусих і ремонтантних сортів, що дають мало вусиків.

Коли змінюється місце висадки суниці, посадковим матеріалом можуть виступати і поділки з маточних кущів, за умови, що вони здорові.

Буде правильно кожні 3-4 роки проводити заміну виснажених за цей час кущів, які відплодоносили, і бажано міняти місце висадки суниці. Якщо ж кущики досі залишаються сильними і красивими з блискучим темно-зеленим листям, то їх також слід переносити на нову ділянку. Такі рослини дадуть повноцінний урожай ще сезони три, тим більше що за чотири роки залишається тільки якісний матеріал.

Правильно пересаджена 4-річна плантація на новому місці в перше плодоношення дасть якісний урожай як повноцінна дворічна, тим більше що нові кущі з торішніх вусиків ще недостатньо зміцніли і нездатні так багато плодоносити.

Посадку поділок доцільніше проводити не пізніше серпня місяця. Восени такі заходи проводити не рекомендується.

Безпосередньо після того, як кущ відплодоносив, потрібно зрізати все листя і залишити тільки двосантиметрові черешки. Міжряддя необхідно ретельно розпушити і видалити всі бур’яни, щедро удобрити. А ще краще відразу при посадці їх або замульчувати соломою, або укрити суничні грядки мульчуючою чорною плівкою (див. фото), щоб і волога в ґрунті більше зберігалася, і бур’яни не росли, і ягода не бруднилася.

Для цього при посадці встеляють плівку на розпушений удобрений ґрунт грядок і, зробивши в плівці хрестоподібні розрізи, висаджують у них розетки суниці.

Для підживлення добре підійде коров’як, зброджений курячий послід або зелене добриво з підручних трав і бур’янів.

Скоро кущики почнуть покриватися молодим листям. Це означає, що рослина відпочила від плодоношення і набралася сил для майбутнього розростання. В кінці липня її можна пересадити на нове місце. Якщо пересаджувати кущ зі старим листям, то він гірше буде приживатися і закладе менше квіткових зав’язей на наступний рік.

Обов’язково на ділянку для майбутньої пересадки потрібно щедро внести перегній або перепрілий компост. Далі слід викопати траншеї глибиною близько 20 см і пересадити в них кущі так, щоб точки росту злегка виднілися над землею. Таких точок росту не повинно бути більше чотирьох у одного куща. Загущені кущики потрібно розділяти гострим ножем.

Залежно від сорту суниці, в ряду потрібно дотримуватися відстані між кущами від 25 (для низькорослих) до 40 см (для рослих і потужних типу Чамора Турусі). Міжряддя повинні бути шириною з пів метра.

Кущі на новій плантації потрібно регулярно і рясно поливати. Щоб вони краще прижилися, рекомендується обприскати по листу препаратом Епін-Екстра. На чотирнадцятий день після пересадки потрібно підживити під корінь розчином курячого посліду з розрахунку 1:15, витрачаючи по 0,5 л на кущ.

Дмитро ЖИВОГЛЯД,
агроном. м. Харків.
Знімки Євгена БУРАКОВА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ