Догляд за малиною влітку

Уход за малиной летом
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Чого вона потребує
  2. Літня обрізка
  3. Як захистити солодку ягоду

Щоб отримати щедрий урожай цієї запашної ягоди, потрібно регулярно приділяти їй увагу. Літній догляд за малиною передбачає своєчасні поливи, підживлення, обрізку та інші агротехнічні прийоми.

Чого вона потребує

Малина – рослина вологолюбна. Тому в жарку пору року потрібно забезпечити їй регулярний полив – 1-2 рази на тиждень. При нестачі вологи ягоди не зав’язуються або виростають маленькими, може загинути коренева система кущів. Найкраще поливати рослини у вечірній час під корінь. Але заливати малинник не потрібно. Перезволоження сприяє розвитку грибкових захворювань.

Щоб вода менше випаровувалася, землю навколо рослин рекомендується замульчувати. Можна використовувати будь-який органічний матеріал – солому, тирсу, гній, торф та ін. Підійде і нетканий матеріал типу спанбонда, лутрасила тощо. Деякі дачники накривають міжряддя дошками. Мульчування також допомагає зупинити ріст бур’янів. Влітку досить мульчуючого шару в 5-6 см.

Також малина потребує підживлення. В середині літа рекомендується внести комплексні мінеральні добрива. Особливо добре підійдуть фосфорно-калійні. Фосфор підвищує врожайність, а калій покращує обмінні процеси і морозостійкість рослин.

Можна внести невелику дозу сечовини – 1 ст. ложка на 10 л води. Бажано обприскати розчином листя рослин. В кінці літа азотні добрива вносити не рекомендується, так як вони простимулюють ріст зеленої маси. Мінеральні комплекси можна замінити деревною золою – 100-150 г на 1 кв. м.

Малина чутлива до органіки. Добрим підживленням для неї стане перебродилий настій коров’яку – 1:10 або пташиного посліду – 1:20. Після внесення органіки малинник рекомендується добре полити, щоб не допустити опіку коренів. Землю розпушити і замульчувати.

Яких мікроелементів потребує малина, можна визначити за її листям. Якщо воно коричневіє, рослині не вистачає калію. Світлі, дрібні листочки свідчать про нестачу азоту. Темні та дуже великі – навпаки, про його надлишок. Якщо листочки жовтіють від серединки до країв – не вистачає бору. Слабкі та тонкі пагони можуть бути через нестачу азоту або фосфору. Надлишок азотних добрив призводить до активного росту і огрубіння стебел.

Важливим для росту малини є своєчасне видалення бур’янів і розпушування ґрунту. Але робити це потрібно обережно, щоб не пошкодити коріння рослин. У міжряддях можна розпушувати землю на глибину до 10 см, навколо рослин – на 3-4 см.

Літня обрізка

Обрізка навесні та восени ставить за мету оновлення малинника. Потрібно видалити старі, хворі та обморожені пагони, стимулюючи тим самим ріст молодих.

Але не менш важливий агротехнічний прийом – літня обрізка малини. Вона проводиться відразу після збору врожаю. Дворічні пагони, які завершили плодоношення, видаляють біля самої основи. Це допомагає забезпечити поживними речовинами молоді пагони, на яких закладаються плодові бруньки. Зрізуються і слабкі, тонкі, пошкоджені стебла. Решту потрібно вкоротити так, щоб їх висота була 1,5-1,8 м.

Також влітку треба обмежити розростання порослі всередині і за межами малинника. У культури сильна коренева система, яка швидко поширюється, завойовуючи нові території. Тому зайві пагони слід видаляти регулярно, приблизно раз на 2 тижні. Так вони не встигають зміцнитися.

Чим густіше малина, тим дрібніше ягоди і тим більша ймовірність розвитку захворювань. Також ослаблені через загущеність рослини гірше переносять зиму і можуть загинути від морозів.

Рекомендується на 1 погонний метр малинника залишати 12-15 добре розвинених пагонів. Між ними має бути відстань близько 10-15 см.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Як захистити солодку ягоду

Запашна малина приваблює багато комах. Найбільш активний шкідник – малинний жук. Личинки жука здатні порядком попсувати урожай солодкої ягоди. Для профілактики поширення комахи потрібно стежити, щоб малинник був чистим від бур’янів. Під час бутонізації і формування врожаю позбутися жука можна за допомогою гірчичного порошку. Для цього треба в 10 л води розвести 100 г порошку. Потім рясно обробити засобом всі частини кущів.

Не виносить жук запаху пижма. Тому досить популярний засіб від шкідника – відвар пижма. Для його приготування 2 пачки аптечної трави залити 2 л гарячої води, настояти добу. Потім витримати на слабкому вогні 30 хвилин. Коли відвар охолоне, процідити, долити до 10 л водою, рясно обприскати рослини.

Також малині докучають малиново-суничний довгоносик, попелиця, малиновий кліщ, малинова муха, малинова стеблова і пагонова галиці, павутинний кліщ, цикадка.

Різні види шкідників відлякує настій тютюнового пилу – 300 г тютюнового пилу залити 10 л гарячої води, настояти 2 доби, процідити, обприскати кущі малини.

Обробки народними засобами при необхідності можна повторювати раз на 1-2 тижні.

Після збору врожаю можна використовувати інсектициди. Добре себе зарекомендували Актеллік, Конфідор, Іскра, Аліот та ін. З біопрепаратів – Фітоверм, Бітоксибацилін, Гуапсин.

З хвороб найбільш поширені – коренева гниль, кучерявість, антракноз, мозаїка, сіра гниль, септоріоз, фітофтора.

Такі вірусні захворювання, як кучерявість і мозаїка – не лікуються. Стебла і листя рослин дрібнішають, на них з’являються світло-жовті плями, опуклості, кущі перестають плодоносити. Уражені рослини слід викорчувати і спалити.

Позбутися антракнозу, фітофтори, гнилей та інших грибкових захворювань допоможе 1%-ва бордоська суміш, такі препарати, як ХОМ, Абіга-Пік, Паурин та інші фунгіциди. Від бактеріальних ефективні – 1%-вий розчин мідного купоросу, Фармайод (3%-вий розчин), Фітолавін.

Наталія ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ