Густота посадки томатів

Густота посадки томатов
Реклама

Читати російською мовою

Підкажіть, на якій відстані один від одного висаджувати томати?
Де не читаю – скрізь різні інструкції.
Та й сорти за потужністю куща відрізняються.
Хотілося б отримати детальну схему посадки від досвідченого агронома.
Олександр ВЕРБА, фермер,
м. Краматорськ Донецької обл.

Зміст

  1. Високорослі томати
  2. Середньорослі томати
  3. Низькорослі томати

Наш читач підняв дуже актуальне питання. Дійсно, головною агротехнічною відмінністю сортів томату є їх розподіл по висоті куща. Звідси випливає і доцільність висаджувати їх на грядках з різною щільністю посадки. Так ми, висаджуючи томати в ґрунт, відразу поділяємо стаканчики з різними сортами за типом росту. Залежно від висоти куща, підберемо для себе і оптимальну щільність посадки.

Високорослі томати висота куща більше 150 см

Вважаю за доцільне висаджувати їх за схемою 80-100х50-60 см або 100х(60х70) см. При цьому відстань між двома сусідніми рядами виходить по 70 см, але з більш широкими – 100 см – основними міжряддями.

Перша схема – однорядна посадка, виправдана у вологі роки, особливо в західних регіонах України, оскільки сприяє провітрюванню посадок.

Друга – з чергуванням широких і більш вузьких міжрядь, підійде для сухих, жарких умов степових і південних районів України. Легка загущеність при цьому виправдовується підвищенням врожайності з одиниці площі.

Середньорослі томати висота куща від 70-100 до 150 см

Висаджувати середньорослі сорти слід орієнтовно за схемою 70-80х45-50 см, хоча мені більше подобається їх злегка загущувати, висаджуючи в здвоєні ряди за схемою 70-80х(50х 60) см.

Низькорослі томати висота куща менше 1 м

Такі сорти при посадці ділю на кущові, штамбові та карлики.

Низькорослі кущові томати (висота куща 30-100 см) висаджую, орієнтуючись на дані щодо розміру куща і типу його росту – так званої детермінантності (обмежується ріст пагонів відразу або продовжує рости у висоту як у напівдетермінантних сортів), рекомендую висаджувати за схемою 60-70х25-50 або 60-70х(40х30-50).

Низькорослі штамбові томати (висота куща 30-70 см) характеризуються тим, що мають прямостояче стебло, яке може вилягати лише на пізніх стадіях розвитку при навантаженні врожаєм достигаючих плодів. Схема посадки для них краща дворядкова 50-60х(25х30) або лункова по 2 рослини в лунку (10 см одна від одної) з відстанню між лунками в ряді близько 30 см і 50 см – в міжряддях.

Низькорослі карликові томати (висота куща менше 30 см) – таких сортів небагато. В основному це декоративні дрібноплідні кімнатно-горщикові томати, які не менш цікаво виглядають у ґрунті (див. фото). Де їх зручно висаджувати дворядково 45х(20х20) або навіть у 3-4 зближених ряди, що дозволяє створити суцільний килим зріючих плодів і зібрати вдвічі більше врожаю з одиниці площі – 45х(25х(25х20-25)).

Окремо слід виділити схему посадки при безрозсадній культурі томатів. Прямим посівом в ґрунт вважаю доцільним висаджувати в основному низькорослі кущові та штамбові сорти.

Для безрозсадного посіву підходить схема посадки 50-60х10-15 (в лунки з подальшою проривкою, на 20-25 см в ряду між рослинами). Або ж економічна з більшою віддачею врожаю з площі дворядкова посадка за схемою 50-60х(40х30).

Наведені схеми посадки можуть істотно відрізнятися залежно від формування куща. Так, при формуванні томатних кущів у 1-2 пагони з видаленням всіх пасинків відстань між ними в ряду можна скоротити вдвічі. А якщо високорослі сорти будуть вирощуватися без підв’язки, то їх слід висадити ще більш розріджено. Низькорослі ж сорти в умовах відкритого ґрунту зазвичай вирощуються без підв’язки і пасинкування, що і враховано в схемі.

На запитання читачів
відповідав біолог та агроном
Денис ТЕРЕНТЬЄВ. Фото читачів

Шановні читачі! Надсилаючи питання до редакції, для більш точного розуміння вашої проблеми намагайтеся забезпечити їх знімками!

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ