Весняні турботи про кімнатні квіти

Весенние заботы о комнатных цветах
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Наводимо красу
  2. Полив і обприскування
  3. Встановлюємо світловий режим
  4. Пересаджуємо за всіма правилами
  5. Весняне розвиваюче підживлення

Весна – час «прокидання» після зими для рослин і для квітникарів. Відчутно збільшується світловий день, ніжиться в сонячних променях рослинність. Для більшості починається час інтенсивного росту – швидко накопичуються органічні речовини, розвиваються гілки, листя, коренева система. При такій інтенсивній «роботі» рослинами витрачається більше вологи, вони тягнуться до світла, послаблюючи свої пагони, оголюючи хворі, уражені листки і гілочки, що викривилися за зиму. Все говорить про те, що їм потрібна наша допомога. Починається час активної роботи для квітникарів.

Наводимо красу

Насамперед уважно оглянемо наших вихованців. Саме перед початком вегетації або при пересадці роблять обрізку і прищипування. Не тільки для того, щоб рослини мали гарний вигляд, але і для правильності їх форми, яка в подальшому забезпечить добрий ріст і рясне цвітіння.

Вирізаємо біля основи сухі, викривлені, зморщені пагони. Робимо це акуратно, щоб не пошкодити здорові. Торішні пагони, що сильно розрослися, укорочуємо. Занадто довгі стебла, наприклад, у пеларгонії, підрізаємо, не шкодуючи, наполовину, можна більше. Краще видалити повністю тонкі та слабкі пагони, щоб посилити великі, вони дадуть гарне цвітіння.

Проводячи обрізку з метою оздоровлення, паралельно попрацюйте і над зовнішнім виглядом рослини. Пофантазуйте і надайте рослині бажаної форми.

Полив і обприскування

Рослини пішли в ріст і тепер їм потрібно більше води. Вона необхідна для всіх фізіологічних процесів, які відбуваються в живому організмі – від великого до самого маленького паростка, гілочки, квітки. Волога виконує ще й таку важливу функцію – випаровуючись, регулює температуру самої рослини.

Багаторічною практикою вироблені конкретні правила поливу кімнатних квітів. Всі знаємо – поливати, коли підсохла в горщику земля. Але є ще важлива закономірність – для різних рослин існують свої правила поливу.

Рясний, коли підсохне земля в горщику, потрібен для більшості тропічних. Від пересушування листки їх жовтіють, никнуть, не в силах знову піднятися.

Полив помірний проводять через день-два після того, як земля досить підсохла, спочатку «підсушують» її. Такий необхідний для екземплярів з м’ясистими, сильно опушеними стеблами і листям, з товстими коренями, з водоносними бульбами на коренях, цибулинним.

Третій вид – рідкісний. Поливають так сукуленти, бульбові та цибулинні, які в холодну пору року «йдуть на спокій».

Час поливати великі, «діжкові», рослини, визначаємо, обмацуючи землю на глибині в кілька сантиметрів, або простукуючи ємкість – якщо звучить глухо, значить, треба.

У період спокою і сну наші вихованці пристосувалися до графіку поливу. Навіть якщо деякі продовжували підростати, то потребували тільки в помірному поливі, адже надлишок вологи не випаровувався, корені могли загнивати, що призвело б до загибелі рослин. Навесні почали активно підростати й корінці. Їх, таких молоденьких, що ще життєво не утвердилися, «морально» не травмуємо, поливаємо тільки відстояною теплою водою.

Рослинам, що прокидаються, потрібно забезпечити і обприскування, і полив – щоб вологи було достатньо. Обприскування треба проводити правильно, щоб не допустити опіків на листках. Весняне яскраве сонце здатне перетворювати крапельки води, які залишилися на листках, на своєрідні лінзи. У цих місцях можуть бути опіки, листя покриється жовтуватими або білястими плямами. Обприскувати краще, коли сонце не таке активне, до сходу або після заходу, але до настання темряви листя повинно встигнути просохнути.

Квітучі в сонячні дні вимагають вологи більше. А тих, що радували цвітінням взимку, потрібно навесні потихеньку «відучувати» від поливу, вони повинні готуватися до спокою.

Встановлюємо світловий режим

Світло – життя рослини. Кількість світла, яке вони отримують в приміщеннях, потрібно постійно контролювати, щоб правильно розмістити своїх вихованців під час їх весняного пробудження. Розташування вікон до сторін світу, їх розмір і прозорість, поверховість приміщення, наявність дерев за вікнами, щільність штор та інші нюанси визначають кількість світла, що надходить. Цьому необхідно приділяти належну увагу.

Квітучі та ряболисті навесні потребують достатку світла більше, ніж взимку. Розташовуйте горщики з такими рослинами, враховуючи це. Але намагайтеся уникати попадання на них прямих сонячних променів – будуть світлішати і вигоряти листки, навіть можуть з’являтися опіки. Приберіть «постраждалих» з підвіконь, переставте туди, де менше сонця.

Квіти можна поступово адаптувати до збільшення одержуваного навесні світла. Проводити своєрідне «загартовування». Віднесіть їх вглиб кімнати, розташуйте в місцях, де немає прямих променів. Нехай знаходяться тут аж до середини травня – звикнуть.

Можна зробити перестановку і на підвіконні. Ближче до скла ставимо сукуленти, пальми – тих, хто безболісно переносить пряме сонце. У другому ряду ставимо тих, а їх більшість, які полюбляють розсіяне світло. У яскраву сонячну погоду краще злегка притіняти папером або плівкою молоді пагони кімнатних вихованців.

Пересаджуємо за всіма правилами

Горщикові потрібно регулярно пересаджувати. Робити це розумно саме веною, коли стає багато сонця, щоб пагони не витягувалися, а росли міцними.

Швидкозростаючі та молоді рослини краще пересаджувати щорічно, старі – раз на два-три роки. Потрібність цього покаже коренева система – якщо коріння обплело повністю земляну грудку, затісний горщик, пересадка необхідна.

Рослини, прибрані восени на відпочинок, переносимо на світло, пересаджуємо і підрізаємо. Ті, що цвітуть, стали швидко розростатися, не чіпаємо, зробимо це через рік, зараз тільки замінимо свіжим верхній шар землі.

Вирішили пересаджувати – рослину акуратно виймаємо з горщика, обтрушуємо ґрунт. Коріння, якщо необхідно, обрізаємо, зрізи обробляємо спиртом або товченим деревним вугіллям. Якщо коренів багато, щільно обплітають грудку, знизу або з боків можна частину зрізати, грудка зменшиться, резонно взяти поменше горщик. Обережно розділити на кілька частин треба рослини, які сильно розрослися, розсадити в різні горщики. У цибулинних просто відокремлюють «дітку».

Діленням розмножуємо бульбові. Розрізаємо бульби на частини за числом наявних на них бруньок, обробляємо зрізи, підсушуємо два-три дні.

Нові ємкості для посадки підбираються за розміром кореневища. Не надто великі, адже незаповнена корінням земля може закисати. Найбільш відповідною вважається ємкість, в яку поміщається попередня.

Насипаємо дренаж, ставимо рослину, добре розправивши коріння. Коренева шийка не повинна виглядати з-за країв горщика. Присипаємо вологою землею, злегка її ущільнюємо, а біля стінок ретельно притоптуємо. Кілька разів поливаємо теплою водою і добре обприскуємо. На час ховаємо від яскравого сонця.

Рослини, у яких коріння товсте, соковите, перший час поливати не варто, досить обприскувати землю. Для таких вибираємо посуд неглибокий, ґрунт пухкий і пористий. При пересадці на листках і стеблах іноді залишаються подряпини, невеликі пошкодження, волога, що потрапляє на них, може привести рослину до загибелі. Перший час після пересадки поливати треба обережно, не обприскувати.

Кактуси пересаджувати проблемно, їх беруть, огорнувши щільним папером, ставлять у горщик строго вертикально (не під нахилом!). Занурюють по шийку в ґрунт (не вище і не нижче), засипають шаром піску, зверху укладають шматочки деревного вугілля.

Землю для пересадки зазвичай готують заздалегідь. Вона повинна бути пухкою, родючою, легко пропускати воду. Можна додати для кожної рослини індивідуальні компоненти, зазвичай це мох, крейда, кора та ін.

Деякі квітникарі землю для весняної пересадки залишають з осені до весни промерзнути, упакувавши її в поліетиленові пакети. Земля в холоді зберігає всі свої фізичні та хімічні властивості, а ось комахи-шкідники в ній гинуть. Можна пропарити за принципом парової лазні.

Перевалка відрізняється від пересадки тим, що не руйнується земляна грудка, коріння відчуває менший стрес. Посуд потрібно брати трохи більше від старого. Добрий дренаж і ґрунтосуміш також важливі. Обережно виймають рослину, не обтрушуючи землю, поміщають у новий горщик. Простір між грудкою і стінками засипають свіжим ґрунтом.

Пальми можна тільки перевалювати. Вкрай обережно, важливо не пошкодити коріння і не оголити його. Відразу ж треба полити. Нову землю ущільнити, щоб вода добре зволожувала стару земляну грудку.

Весняне розвиваюче підживлення

Ростуть, значить, необхідно підживити. Підходить підживлення у вигляді слабкого розчину повного мінерального добрива. Все можна купити в спеціалізованих магазинах, можна приготувати самим: змішати 0,5 г сечовини або аміачної селітри, 0,3 г суперфосфату і 0,15 г калійної солі, розчинити в 1 л води. Поливати з початку весни і до самої осені.

Досвідчені квітникарі мають свої секрети весняного підживлення кімнатних рослин. Готують його з посліду, торфу, перегною, гною. Рідке вносять, попередньо зволоживши землю. Важливо, щоб розчин не потрапив на листя. Сухе проводять так: знімають верхній шар ґрунту, сухі речовини рівномірно розподіляють по всій площі, засипають шаром землі.

Рослини під час «спокою» удобрювати не потрібно. Квітучі необхідно підживлювати протягом усього періоду бутонізації і подальшого цвітіння. Кактуси, як правило, підживлення не потребують, винятком є тільки епіфіллюм і зігокактус. Бульбоцибулинні підживлюють через 2 тижні після початку росту листя, корені у них починають відростати пізніше.

Будь-які добрива необхідно вносити помірно, дозуючи, в момент активного росту. Пам’ятайте: краще не перестаратися, не переживити.

Аліна СВЄТЛОВА, квітникар.
м. Бердянськ Запорізької обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ