Весняні турботи квітникарів

Весенние заботы цветоводов
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Висіваємо і висаджуємо
  2. Готуємо до посадки бульбові
  3. Стрижка кімнатних квітів
  4. Світло і сонце – це життя
  5. Зростають – більше споживають води
  6. Підживлення для активного росту
  7. Прикрашаємо балкони та паркани

Березневі «теплі вікна» дозволили первоцвітам показати свою силу і красу. У квітні їх змінять цибулинні. Звичайно, першість буде за тюльпанами. Щоб вони були міцними, з великими чарками-квітками, їх треба підживити азотистими добривами, добре попередньо розпушити навколо ґрунт.

Відразу ж, з теплом, «даємо волю» багатолітникам. Злежане торішнє листя стримує їх зростання. Приберемо його, розпушимо навколо землю – нехай тягнеться до сонця. Але треба поспостерігати: якщо спекотні дні настануть різко, а ґрунт швидко прогріється, краще його навколо багаторічників знову прикрити листям, щоб не перегрівався і не втрачав вологу. Тому зібране листя далеко прибирати не варто.

Укриті троянди потрібно звільнити. Ґрунт під кущами – і у тих, які накривали на зиму, і у тих, які зимували без укриття – розпушити, щоб швидше прогрівся. Мульчу, якщо застосовували взимку, прибрати, щоб коріння не перегрівалося і не пріло. Пагони варто обрізати до підмерзлих частин. Якщо кущі багаторічні, то обрізати треба до стійко перезимувалої деревини.

Зелені рослини, які зимували без захисту – юка, туя, ялівець, можуть постраждати від різкого перепаду температур і палючого сонця. Рослини, по можливості, треба прикрити, притінити і зміцнити. Зрозуміло, що для хвойних, що розрослися, не так просто це зробити. Почати треба з поливу, вода наситить кореневу систему, відновиться водний баланс у всій рослині.

Проводити полив необхідно опівдні, коли ранкове похолодання вже відійде, вода ж до настання вечірнього зниження температури встигне добре вбратися. Вода тільки тепла! Невисокі рослини можна на день обертати покривним матеріалом, сіткою. Молоді, особливо пересаджені восени хвойні, обов’язково треба прикривати, а ті, що розрослися та вже зміцніли, здатні захистити себе від опіків самі, але за умови правильного поливу.

Багаторічні рослини весняний ріст починають негайно і дуже активно. Треба не пропустити початку цього періоду, невідкладно пересадити, розділити на менші кущі і посадки. Озирнемося навколо – очиток заплів значну територію, подекуди підмерз-зблід; багаторічні айстри, хризантеми загустилися, потрібно розрідити. Ось цим варто зайнятися саме в квітні. Ті, що зацвітуть влітку, чіпати не варто, не порушувати їх зростання і розвитку, вони дочекаються своєї черги вже восени.

Якщо в планах посадка нових рослин, теж можна не відкладати. Добре якомога раніше посадити троянди, декоративні чагарники. Їх при посадці не треба жаліти, жорстко обрізати, щоб допомогти розвиватися корінню. Після обрізки надземна частина рослин не буде «забирати» життєві соки з кореневої системи, дозволить добре вкоренитися.

У квітні слід подбати про іриси. На сонечко потрібно виставити верхню частину рослин, звільнивши кореневища від ґрунту, опалого листя. Сонячне тепло допоможе ірисам швидше адаптуватися, оздоровитися, піти в зростання.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Висіваємо і висаджуємо

Висівати однорічники найрозумніше в квітні. Теплолюбні рослини – петунії, амарант, бальзамін, майорці, посівні низькорослі жоржини, бажано сіяти «під плівку». У теплу пору доби плівку піднімаємо і загартовуємо сіянці. Однорічники, які стійко переносять перепади температури – ешольцію, іберіс, однорічні хризантеми, можна висівати без укриття. Перші дні після посіву лише злегка прикривати, щоб затримати вологу, поки не проклюнуться паростки.

Розсада, яка вже добре піднялася в ємкостях на підвіконнях, загартувалася, готова до висадки в ґрунт. У квітні можна висадити розсаду левкоїв, гвоздики Шабо, запашного горошку.

Готуємо до посадки бульбові

Жоржини, бегонії, анемони, канни витягаємо з ящиків, де вони зберігалися і обробляємо перед пророщуванням. Їх потрібно добре промити, вирізати пошкоджені ділянки і занурити на 10-15 хвилин в розчин марганцівки. Потім обробити стимулятором росту і дати «відлежатися» на вологій поверхні – торф’яній підстилці або з тирси.

Потім поміщаємо бульби в ящики або коробки, засипаємо субстратом до кореневої шийки і виставляємо на світло. Тільки проклюнуться паростки, ділимо гнізда, залишаючи на кожному бульбокорені по 1-2 проростка. У ґрунт їх можна висаджувати в кінці квітня, упевнившись, що холоди не повертаються.

У квітні підходить час висадки гладіолусів. Попередньо визначаємося з місцем посадок, краще «поселити» їх там, де вже кілька років вони не росли. Цибулинки перед посадкою треба перебрати, викинути хворі та пошкоджені, здорові очистити, обробити розчином інсектициду.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Стрижка кімнатних квітів

Перед початком вегетації, при пересадці обов’язково потрібно провести обрізку і прищипування всім кімнатним рослинам. Це надасть їм гарного вигляду, правильної форми кроні, пишного цвітіння.

Видаляємо сухі, викривлені, зморщені гілочки. Робимо все акуратно і дбайливо, щоб не пошкодити. Не жаліємо, вкорочуємо на третину торішні пагони у гібіскусу, олеандра, фуксії. Наполовину зменшуємо довгі гілки пеларгонії. Слабкі та тонкі вирізаємо зовсім, так дамо можливість великим набратися сил для майбутнього цвітіння.

Прищипуючи верхівки, скорочуючи стебло і гілки, створюємо не тільки гарний образ рослині, а й додаємо цим їй сил і здоров’я, задовольняємо свої естетичні смаки. Можна надати рослині різноманітної, навіть химерної форми, створюючи в приміщенні тематичні або екзотичні куточки і композиції.

Світло і сонце – це життя

Квітучим і ряболистим рослинам навесні світла потрібно набагато більше, ніж взимку. З огляду на це, тримаємо горщики ближче до джерел світла, але уникаємо прямих сонячних променів. Яскраве сонячне світло діє згубно: листя світлішає, вигоряє, на ньому можуть з’являтися опіки. Найпростіше – підібрати квітці місце, де світла багато, але менше сонця.

Є така практика, як світлове загартовування кімнатних квітів. Їх поступово привчають до того, що світла вони будуть отримувати з кожним днем все більше. Якщо є можливість, перенесіть рослини вглиб приміщення, залиште їх, щоб звикли, на розсіяному світлі до середини травня.

Поміняйте місцями ті, що залишили на підвіконні. Ближче до скла поставте кактуси, інші сукуленти, пальми – вони переживуть (і будуть навіть дуже раді!) і пряме сонце. У другому ряду розташуйте тих, яким комфортно при яскравому розсіяному освітленні. А під час жарких днів краще злегка притіняти папером або плівкою молоді пагони кімнатних вихованців.

Зростають – більше споживають води

Почався активний ріст – рослинам потрібно води все більше. Не будуть відчувати спраги, значить, всі фізіологічні процеси в них будуть проходити нормально. Усталене правило – рослину поливаємо, якщо земля в горщику суха – не завжди себе виправдовує. Існують особливості поливу для різних квітів.

Рясний полив потрібен більшості тропічних кімнатних рослин. Пересихання вони переносять важко. Це відразу ж можна визначити за їх листям, яке починає жовтіти, в’янути, безсило опускатися.

Якщо земля на поверхні ґрунту в горщику підсохла, не поспішайте з поливом, почекайте день-два, нехай трохи «підсушиться». Такий режим люблять рослини з м’ясистими або сильно опушеними стеблами і листками, з товстим корінням – пеперомія, сенполія, пальми, драцена. «Підсушування», помірний полив піде на користь цибулинним, аспарагусу, хлорофітуму, у яких є водоносні бульби на коренях. У період зимового спокою легке підсушування життєво важливе для стреліції, клівії, зігокактуса. Завдяки йому у них стимулюється повноцінне дозрівання квіткових бруньок.

Рідкісний полив – коли рослини не поливаються кілька днів, тижнів і навіть місяців. Так чинять з сукулентами, бульбовими і цибулинними сортами квітів, які зимують, «йдучи на спокій».

Поливати чи ні великі рослини, що живуть у діжках і величезних горщиках, потрібно визначати, перевіривши ґрунт на глибині декількох сантиметрів – на поверхні вірного результату не отримаємо. А ще за характерним звуком постукування по горщику – глухий, значить, полив потрібен.

Навесні активно підростають і вершки рослин, і корінці. Ще молоденькі та незміцнілі корінці можуть загинути від холодної води. Краще не піддавати їх випробуванням – поливати тільки теплою, відстояною водою.

Обприскування допоможе зволожити, не викликаючи стресових станів для рослин, що прокидаються. Декоративні листяні рослини обприскують щодня або навіть кілька разів на день. Робити це треба правильно, щоб листя не отримали опіки. Яскраве весняне сонце перетворює крапельки води на своєрідні відбиваючі лінзи. Листя, на якому затрималися краплі, отримують опіки, на ньому з’являються білясті або жовтуваті плями. Краще проводити обприскування до активного сонця, або після його заходу, щоб дати можливість листю повністю просохнути.

Квітучі рослини з потеплінням споживають багато води. А ось альпійські фіалки, цикламен потрібно навесні потихеньку «відучувати» від поливу, вони повинні готуватися до періоду відпочинку. Але спокій у цих рослин неповний, коріння все-таки вимагає поливів, тому ґрунт періодично зволожують, горщики переносять у затемнені місця.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Підживлення для активного росту

У кожного квітникаря є свої секрети при приготуванні весняного підживлення для кімнатних рослин. Давно випробуваний і добре себе зарекомендував розчин повного мінерального добрива. Але не варто відразу ж вносити «серйозну» дозу підживлення, краще приготувати розчин слабкої концентрації, щоб не було великого навантаження на рослини. Готується нескладно: змішати 0,5 г сечовини або аміачної селітри, 0,3 г суперфосфату і 0,15 г калійної солі, розчинити в 1 л води. Таким добривом поливати рослини можна з березня по листопад.

Багато господарів готують весняне підживлення з посліду, торфу, перегною, гною. Воно може бути рідким або сухим. Рідке вносять, попередньо добре зволоживши ґрунт. Для внесення сухого підживлення верхній шар ґрунту знімають, сухі речовини розсипають і засипають землею.

Рослини в стадії спокою підживлювати не потрібно. Всі квітучі потребують добрив у період цвітіння і утворення бутонів. Кактуси, за винятком епіфілюма і зігокактуса, підживлення не вимагають. Бульбові і цибулинні обов’язково треба підживити через 2 тижні після того, як пішло в ріст листя.

Пам’ятаємо, що будь-які добрива необхідно вносити помірно, дозуючи, під час активного росту. Краще рослині дати менше добрив, ніж її переживити.

Прикрашаємо балкони та паркани

Саме в квітні кімнатні квіти безболісно перенесуть обрізку, пересадки і перевалки. Визначимо, хто потребує таких процедур. В першу чергу це ті, що «спотворилися» – корені вилізли з дренажних отворів, ґрунт у горщиках покрився білястими нальотами, рослини до невпізнання змінили форму крони, листя зблякло.

Обрізуванням і прищипуванням приводимо до ладу крони. Видаляємо хворі та дуже слабкі пагони. Пересаджуємо в більш просторі горщики. Якщо немає можливості пересадити, варто хоча б замінити верхній шар землі свіжою. Пересаджені рослини забезпечуємо правильним поливом і виставляємо на світло.

Озеленення балконів теж можна починати. Перші «балконні жителі» – братки, маргаритки, які можна купити вже підрослими і квітучими, або ж висадити свою розсаду. Зробивши свою «прикрашаючу» справу, ці квіти, коли настане літня спека, можуть перебратися на ділянки, де більш прохолодно. Їх місце на балконах займуть популярні та красиві пеларгонії і петунії. Крім традиційних горщиків, рослини можна навіть у відрах підвісити. Коли вони підростуть, це буде виглядати навіть незвично (див. на фото – петунії у відрі).

Аліна СВЄТЛОВА, квітникар.
м. Бердянськ Запорізької обл.
Фото з архіву редакції.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ