Вирощування петунії з насіння

Выращивание петунии из семян
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Як визначити терміни посіву
  2. Посів насіння
  3. Поступове привчання сходів до навколишнього середовища
  4. Пікірування розсади
  5. Прищипування розсади
  6. Висаджування розсади на постійне місце і догляд
  7. Підживлення у відкритому ґрунті

Петунія займає лідируюче місце серед квітникарів і дачників, а також користується популярністю при створенні композицій у ландшафтному дизайні. Петунія – це кращий вибір, так як ця рослина цвіте з травня протягом усього літа, до пізньої осені. Завдяки гарним, великим, яскравим квіткам з різноманітним забарвленням і формою, а також аромату квітів петунія може прикрасити будь-які вікна, балкончики і клумби. Її можна вирощувати в горщиках, контейнерах, кашпо, а також на клумбах разом з іншими рослинами для створення декоративних композицій і в ландшафтному дизайні.

Петунія належить до роду однорічних трав’янистих рослин. Існує безліч декоративних гібридних сортів, вирощуваних як однорічники, що налічують близько 25 видів, серед яких кущові та ампельні види. Кущові підійдуть для висадки на клумби або в балконні горщики, а ампельні види краще будуть виглядати в підвісних кашпо.

Вже з травня починається продаж квітучої розсади петунії. Але якщо ви захочете посадити у себе рідкісний гібрид, то краще самому виростити бажаний сорт петунії з насіння. Виростити її розсаду зовсім не складно, якщо дотримуватися деяких правил.

Як визначити терміни посіву

Терміни посіву насіння петунії залежать від того, коли вам потрібно отримати квітучу рослину. На розвиток повноцінної міцної розсади потрібно близько 3 місяців. Якщо квітучу петунію вам потрібно отримати до травня, то насіння можна посіяти навіть на початку лютого. Але за умови досвічування сіянців фітолампою. Якщо ж немає можливості встановити додаткове освітлення, то краще сіяти петунію в період з кінця лютого-по першу декаду березня. На даний період світловий день стає тривалішим для забезпечення сіянців петунії необхідною кількістю світла. Особливо, якщо посіви розмістити на південних вікнах.

Головне розуміти: якщо сіянцям не вистачатиме світла, то це відіб’ється на зовнішньому вигляді та здоров’ї розсади. Паростки будуть повільніше розвиватися, стануть тонкими і витягнутими від нестачі світла. У таких рослин вийде ослаблений імунітет, і в подальшому розсада буде більше схильна до хвороб.

Посів насіння

Для посіву петунії можна використовувати будь-які широкі неглибокі ємкості. Підійдуть ящики, касети для розсади, харчові контейнери, будь-яка пластикова тара з-під торта, олії тощо. В обраній ємкості потрібно зробити дренажні отвори і заповнити ґрунтом приблизно на 2/3 висоти. Попередньо ґрунт краще пропарити в духовці або пролити окропом, щоб знищити можливих шкідників.

Выращивание петунии из семян
Насіння петунії в гранульованій оболонці та без оболонки

Насіння петунії дуже дрібне, тому потрібно з ним працювати дбайливо і обережно. Продається насіння як в захисній дражованій і гранульованій оболонці, так і без неї. Якщо насіння в оболонці, то воно трохи більше і з ним легше працювати, а також воно захищене від грибкових хвороб і пошкоджень.

Петунії полюбляють поживний, пухкий ґрунт з нейтральною кислотністю. Підійде універсальний квітковий ґрунт на основі торфу. Можна додати вермикуліт або перліт, а також трохи біогумусу і піску. Петунії висівають на поверхню вологого і злегка ущільненого ґрунту, зверху не присипають і не поливають. Потім посіяне насіння акуратно зволожують з пульверизатора.

Якщо насіння в оболонці, після посіву на ґрунт його слід ретельно змочити водою, щоб оболонка легко розмокла, а насіння могло прорости. Якщо гранульована оболонка погано розмокає, можна акуратно голкою або зубочисткою розламати її, щоб насіння могло вибратися з неї при проростанні.

Просте насіння петунії без оболонки можна обприскати розчином зі стимулятором росту. Потім слід створити тепличні умови, накривши ємкість склом, прозорою кришкою або поліетиленовим пакетом. Після чого її виставляють в світле і тепле місце з температурою від 23-25°C.

Сходи петунії у гібридних сортів сходять повільно, особливо якщо насіння в оболонці. Тому весь час протягом двох тижнів вони повинні знаходитися в світлому місці, бо всі дрібнонасінні рослини сходять тільки при яскравому світлі. До появи сходів потрібно спостерігати за підтриманням необхідної вологості ґрунту і повітря в тепличці. Щоб уникнути зайвої вологості, тепличку регулярно провітрюють, поліетиленовий пакет або скло потрібно перевертати на суху сторону або протирати при появі на них конденсату. А щоб не допустити підсихання землі, обприскують її з пульверизатора. Через 4-10 днів насіння починає проростати.

Поступове привчання сходів до навколишнього середовища

Як тільки з насіння з’являться перші сходи, температуру їх утримання потрібно знизити приблизно до 20°C. Цей момент важливий, оскільки при зниженні температури сходи не витягуються, правильно розвиваються, виходять гармонійними і міцними. Для цього потрібно трохи зрушити кришку і підсунути ємкості з розсадою ближче до віконного скла. Або можна переставити ємкості зі сходами в інше місце для загартування, де температура буде на кілька градусів нижче, ніж було до цього.

Выращивание петунии из семян
Сходи петунії

У перші дні після проростання сходи петунії потрібно привчити до нетепличних умов. Протягом тижня поступово прибираємо кришку, тим самим зменшуємо вологість у тепличці. Це дуже важливо, так як при підвищеній вологості може з’явитися цвіль на поверхні ґрунту, і вже сходи, що з’явилися, можуть загинути просто від загнивання, на них може розвинутися така хвороба як «чорна ніжка», від якої сходи відразу загинуть.

По мірі підсушування ґрунту ще незміцнілі сходи потрібно обережно поливати, краще крапельно. Наприклад, це можна зробити спринцівкою, акуратно, під кожен корінець капати воду, краще з додаванням стимулятора росту, наприклад, Цирконом. Але краще ґрунт тримати помірно вологим, щоб він не пересихав і не був мокрим.

Пікірування розсади

Коли розсада петунії трохи підросте і зміцніє, можна почати її пікірування в окремі ємкості, наприклад горщики або одноразові стаканчики. Це можна проводити, коли у паростка з’являться 4-6 справжніх листків. В окремих ємкостях розсада розвивається швидко і не заважає одна одній.

Пересаджуємо акуратно разом з грудкою землі навколо коренів, заглиблюючи паросток у ґрунт до сім’ядольного листя. На заглибленій частині стебла згодом з’являться додаткові корені, що сформулює більш розвинену кореневу систему.

Пікіровану розсаду петунії знову тримають у теплих приміщеннях з температурою від 20 до 25°C. Через 10-14 днів її можна знизити до 18°С. При такому температурному режимі петунії розвиваються з більш компактною формою. Якщо розсада розвивається при температурі 20-25°C, то їй знадобиться яскраве освітлення протягом 15 годин.

Світло потрібне для того, щоб вона не витягувалася і мала гарний декоративний вигляд. У цей період молоді рослини потрібно помірно поливати і додатково освітлювати. В окремих ємкостях розсада буде перебувати до висадки на постійне місце.

Прищипування розсади

Щоб петунія виросла повноцінним, гармонійно розгалуженим, пишним кущем, відповідно, щоб утворилося безліч квіткових бруньок і петунія пишно і рясно цвіла, проводиться прищипування. Паросток петунії утворює центральний пагін, який тягнеться вгору, який потрібно прищипнути на рівні 4-5 справжніх листків.

Выращивание петунии из семян
Підросла розсада петунії

Таку процедуру можна зробити або нігтем, або невеликими ножицями, відщипнувши точку росту. Після чого з пазух листя, що залишилося, розвинуться нові пагони. Прищипування розсади петунії можна проводити кілька разів.

Кущики петунії стануть пухнастими, компактними, густо розгалуженими. І чим більше разів ми прищипнемо рослини, тим густішим і рясно квітучим буде кущ. Тобто, чим більше пагонів буде у петунії, тим більше в подальшому буде квітів на дорослій рослині.

Висаджування розсади на постійне місце і догляд

Повноцінно розвинену, добре вкорінену розсаду петунії висаджують на постійне місце приблизно в травні-на початку червня, коли вже не буде нічних заморозків. Краще пересаджувати петунію у вечірній час або в похмурі дні, щоб саджанець добре вкоренився, а також уникати сонячного опіку.

Перед пересадкою петунії необхідно полити, щоб не травмувати коріння. У посадкову яму додають поживний ґрунт, біогумус, розпушують і садять рослину. Відстань між петуніями робимо від 20 до 30 см, залежно від сорту рослин.

Выращивание петунии из семян
Петунія, висаджена в ящики

Посаджені у відкритий ґрунт петунії поливають. Прикореневу частину можна замульчувати, що допоможе зберігати вологість, а також захистить коріння петунії від пересихання і від можливих нічних заморозків. Для повноцінного і тривалого цвітіння і зростання петунії, місце, де буде висаджена рослина, має бути сонячним.

Підживлення у відкритому ґрунті

Коли кущ петунії зміцніє і наростить достатню кількість пагонів, його можна починати підживлювати фосфорно-калійними добривами, що дозволить домогтися пишного і яскравого цвітіння. Для поліпшення зовнішнього вигляду рослини можна проводити як позакореневі, так і кореневі підживлення.

Якщо буде заправлена посадкова яма поживним ґрунтом з органічними добривами, то такого живлення петунії вистачить на якийсь час, і удобрювати рослини можна почати трохи пізніше. Але так як петунія досить «ненажерлива», то удобрювати її потрібно постійно, від цього буде залежати зовнішній вигляд і пишність цвітіння. Удобрення проводимо раз на тиждень, можна чергувати кореневі та позакореневі підживлення, а також мінеральні та органічні добрива.

Якщо врахувати деякі моменти при посіві та вирощуванні своєї розсади, то зовсім буде не важко виростити гарний квітучий кущ петунії, особливо якщо він ще якогось рідкісного бажаного сорту.

Оксана ТКАЧЕНКО.
Фото автора.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ