Томати плодоносять у коробах

0
185
Томаты плодоносят в коробах
Томаты сорта Флорида Петит в коробе
Реклама

Читати російською мовою

Мені, як городнику, захопленому колекціонуванням сортів томатів, завжди гостро не вистачає землі. Адже стільки сортів хочеться висадити! Один – краще за інший. Хоч і викручуюсь їх вже висаджувати по 3-5 рослин, а все одно місця для всіх сортів часом замало.

Якось сусід по орендованій ділянці сказав, побачивши, скільки у мене розсади: «На голову садити будеш, куди її стільки?». Посміялися і забули. Але ось в черговий раз весь вільний простір на городі та у саду було вже зайнято помідорними сортами (навіть під деревами, висадив тіньовитривалі – штамбові та високорослі Де Барао, які краще за інших миряться з тінню). А розсади ще залишилося багато, і, як на зло, це були деякі вкрай цікаві новинки.

Викинути або віддати сусідам, які все одно за сортами не стежать і етикетки не поставлять, – було шкода. І тут я згадав жарт сусіда. Задумався, підняв голову вгору – а у мене ще величезний склад-гараж з залитим сонцем дахом розміром 5х10 м. Не дарма ж про томати серії Гном писали свого часу, що вони пристосовані до вирощування в обмеженому просторі. Ось і подумав: «А чому б не спробувати їх і ряд інших сортів, що залишилися, висадити в короби на плодоношення прямо на даху гаража? Тим більше, що гараж якраз розташований біля колонки з водою, полити шлангом їх буде нескладно. І дах добротний, не протече».

Зі старих дощок, забірних штахетин, старого лінолеуму і обрізків руберойду, які залишилися після перекриття даху, зробив ящики-короби приблизно по 50 см заввишки і шириною кожен, а довжиною – скільки виходило за розміром матеріалів. Встановив їх на даху. А ввечері під приводом пропустити пару банок пивка, покликав все того ж сусіда допомагати наповнювати ящики на даху ґрунтом. Тут йому вже було не до жартів. Але допомогти не відмовився.

На дно ящиків на 10 см насипали перегною з компостом, а зверху звичайної землі. Кущики томатів-гномів та інших – більш високорослих, висадили в ящики, правда, густо – через 30 см кущ від куща. Про майбутній врожай особливо в той час навіть не думав. Після посадки ящики з висадженими томатами рясно полив.

Надалі поливати, звичайно, доводилося щодня. На даху в ящиках земля до вечора швидко висихала. Щоб зменшити випаровування вологи, прикрив ящики брезентом і старою чорною мульчуючою плівкою. Так що з-під плівки на стиках стирчали тільки рослини томатів. Це дещо знизило випаровування. Але поливати все одне потрібно було практично щодня. Радувало, що розсада добре пішла в ріст. Кілька разів її підживив водним розчином Rost-концентрату.

В результаті мої зусилля себе виправдали. Не буду лукавити, що урожай був прямо суперським. Так, на грядках в ґрунті помідори плодоносили довше. Але і в коробах дозріли томати цілком прийнятних розмірів і як мінімум по 4-7 штук (у деяких їх було більше десятка!) на кожному кущі. І сорти подивився, і на насіння вистачило.

Звичайно, обмежений об’єм не міг забезпечити кущикам інтенсивного розвитку. Навіть не стільки об’єм ґрунту, як я сам винен – поливати часто не встигав або забував зробити це вчасно. Було не раз, що пропускав полив до тих пір, поки томати геть в’яли і опускали листя вниз. А це все-таки сильний стрес. Дивно, що взагалі урожай вийшов.

Найкраще в таких умовах дали урожай сорти-гноми та інші низькорослі. А високорослі вдалися гірше, оскільки у них більше площа випаровування листя і вони явно страждали від нестачі вологи при моїх епізодичних поливах.

Ще кілька коробів з томатами я розмістив біля південної стіни будинку на дворі. Ось ці томати я не забував вчасно полити – вони завжди миготіли перед очима. Там урожай і високорослих сортів виявився трохи краще.

Словом, якщо не забувати вчасно поливати, то томати в коробах можуть успішно плодоносити фактично не гірше, ніж у ґрунті. Такий метод підходить не тільки для тих, у кого мало землі. Придатний він і для городян, які цілком можуть отримати урожай помідорів на балконі.

У нинішньому році я планую продовжити свій експеримент з вирощування томатів у коробах. Тільки хочу додати в ґрунт гідрогель, який утримує вологу. А може, ще й крапельний полив зроблю!

Василь САЄНКО, біолог,
колекціонер томатів, м. Харків.
Фото Дениса ТЕРЕНТЬЄВА.

Веббанер Хозяин Укрпошта
Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ