Томати плодоносять у коробах

Томаты плодоносят в коробах
Томаты сорта Флорида Петит в коробе
Реклама

Читати російською мовою

Мені, як городнику, захопленому колекціонуванням сортів томатів, завжди гостро не вистачає землі. Адже стільки сортів хочеться висадити! Один – краще за інший. Хоч і викручуюсь їх вже висаджувати по 3-5 рослин, а все одно місця для всіх сортів часом замало.

Якось сусід по орендованій ділянці сказав, побачивши, скільки у мене розсади: «На голову садити будеш, куди її стільки?». Посміялися і забули. Але ось в черговий раз весь вільний простір на городі та у саду було вже зайнято помідорними сортами (навіть під деревами, висадив тіньовитривалі – штамбові та високорослі Де Барао, які краще за інших миряться з тінню). А розсади ще залишилося багато, і, як на зло, це були деякі вкрай цікаві новинки.

Викинути або віддати сусідам, які все одно за сортами не стежать і етикетки не поставлять, – було шкода. І тут я згадав жарт сусіда. Задумався, підняв голову вгору – а у мене ще величезний склад-гараж з залитим сонцем дахом розміром 5х10 м. Не дарма ж про томати серії Гном писали свого часу, що вони пристосовані до вирощування в обмеженому просторі. Ось і подумав: «А чому б не спробувати їх і ряд інших сортів, що залишилися, висадити в короби на плодоношення прямо на даху гаража? Тим більше, що гараж якраз розташований біля колонки з водою, полити шлангом їх буде нескладно. І дах добротний, не протече».

Зі старих дощок, забірних штахетин, старого лінолеуму і обрізків руберойду, які залишилися після перекриття даху, зробив ящики-короби приблизно по 50 см заввишки і шириною кожен, а довжиною – скільки виходило за розміром матеріалів. Встановив їх на даху. А ввечері під приводом пропустити пару банок пивка, покликав все того ж сусіда допомагати наповнювати ящики на даху ґрунтом. Тут йому вже було не до жартів. Але допомогти не відмовився.

На дно ящиків на 10 см насипали перегною з компостом, а зверху звичайної землі. Кущики томатів-гномів та інших – більш високорослих, висадили в ящики, правда, густо – через 30 см кущ від куща. Про майбутній врожай особливо в той час навіть не думав. Після посадки ящики з висадженими томатами рясно полив.

Надалі поливати, звичайно, доводилося щодня. На даху в ящиках земля до вечора швидко висихала. Щоб зменшити випаровування вологи, прикрив ящики брезентом і старою чорною мульчуючою плівкою. Так що з-під плівки на стиках стирчали тільки рослини томатів. Це дещо знизило випаровування. Але поливати все одне потрібно було практично щодня. Радувало, що розсада добре пішла в ріст. Кілька разів її підживив водним розчином Rost-концентрату.

В результаті мої зусилля себе виправдали. Не буду лукавити, що урожай був прямо суперським. Так, на грядках в ґрунті помідори плодоносили довше. Але і в коробах дозріли томати цілком прийнятних розмірів і як мінімум по 4-7 штук (у деяких їх було більше десятка!) на кожному кущі. І сорти подивився, і на насіння вистачило.

Звичайно, обмежений об’єм не міг забезпечити кущикам інтенсивного розвитку. Навіть не стільки об’єм ґрунту, як я сам винен – поливати часто не встигав або забував зробити це вчасно. Було не раз, що пропускав полив до тих пір, поки томати геть в’яли і опускали листя вниз. А це все-таки сильний стрес. Дивно, що взагалі урожай вийшов.

Найкраще в таких умовах дали урожай сорти-гноми та інші низькорослі. А високорослі вдалися гірше, оскільки у них більше площа випаровування листя і вони явно страждали від нестачі вологи при моїх епізодичних поливах.

Ще кілька коробів з томатами я розмістив біля південної стіни будинку на дворі. Ось ці томати я не забував вчасно полити – вони завжди миготіли перед очима. Там урожай і високорослих сортів виявився трохи краще.

Словом, якщо не забувати вчасно поливати, то томати в коробах можуть успішно плодоносити фактично не гірше, ніж у ґрунті. Такий метод підходить не тільки для тих, у кого мало землі. Придатний він і для городян, які цілком можуть отримати урожай помідорів на балконі.

У нинішньому році я планую продовжити свій експеримент з вирощування томатів у коробах. Тільки хочу додати в ґрунт гідрогель, який утримує вологу. А може, ще й крапельний полив зроблю!

Василь САЄНКО, біолог,
колекціонер томатів, м. Харків.
Фото Дениса ТЕРЕНТЬЄВА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ