Цвітна капуста – справжнє незвичайне диво

Цветная капуста - настоящее необыкновенное чудо
Внучка на грядке с созревшей цветной капустой.
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

 1. Чому не зав’язуються головки?
 2. Цвітна капуста має свої секрети
 3. Нюанси агротехніки

Цвітна капуста на наших грядках – справжнє незвичайне диво. І зав’язується у неї насправді не головка, а величезне суцвіття, що складається з безлічі щільно притиснутих один до одного бутонів, що не розпустилися. Пам’ятаєте англійський жарт: «Кращі з квітів – квіти капусти»!

Найвищу оцінку цвітній капусті дав Марк Твен: «Виховання – це все. Персик в минулому був гірким мигдалем; цвітна капуста – не що інше, як звичайна капуста з вищою освітою».

Довгий шлях пройшла капуста, поки не стала по-справжньому цвітною не тільки через схожість з квітами. Завдяки величезній праці селекціонерів зараз є великий вибір цвітної капусти різного забарвлення: кремового, білосніжного, жовтого, зеленого, фіолетового.

Чому не зав’язуються головки?

Чому ж така красива, смачна і корисна капуста частіше красується на прилавках супермаркетів, ніж на наших городах? На жаль, невдачі зустрічають не тільки новачків, але і досвідчених городників, які бажають виростити овоч, що полюбився. Проаналізуємо їх причини. Ось найголовніші з них:

 • вирощування на неудобрених ґрунтах з низьким вмістом гумусу;
 • вибір неякісних сортів;
 • висадка «базарної» розсади з порушеною кореневою системою;
 • пошкодження весняними заморозками;
 • поганий догляд: слабка освітленість за рахунок загущеності посадок, відсутність оптимального поливу, своєчасних підживлень;
 • вирощування в найспекотніші літні місяці;
 • нестача мінеральних елементів, особливо бору, молібдену;
 • ураження шкідниками і хворобами.

Цвітна капуста має свої секрети

Ґрунти любить родючі, з нейтральною кислотністю. Цвітна капуста в два рази більше вимоглива до родючості ґрунту, ніж білокачанна. Вона віддає перевагу суглинним ґрунтам з високим вмістом якісної органіки: рослинного компосту або перегною. На 1 кв. м на середніх за родючістю ґрунтах їх вносять по 10-15 кг, на багатих – по 5-10кг. На піщаних ґрунтах норми внесення органічних добрив будуть ще вище.

У нас є досвід вирощування цвітної капусти на дачі з супіщаним ґрунтом. Як ми не старалися, ніколи не змогли досягти тих результатів, які змогли отримати, вирощуючи капусту на суглинному ґрунті присадибної ділянки в місті. Головки пізньої цвітної капусти гібрида Скайвокер набрали рекордну вагу 3,5 кг, прибирали урожай ми в кінці листопада. Звичайно, суглинок не відразу нам підкорився, довелося чимало попрацювати.

Згадала недавній дзвінок городниці і її питання: «Які сорти цвітної капусти ви вибираєте, щоб головки набрали таку вагу»? Я їх назвала – секретів не тримаємо. А далі прозвучала дещо несподівана фраза: «Звичайно, у вас це можливо, у вас земля, як пух». Моя відповідь прозвучала так: «Цей пух я зробила своїми руками». І це правда.

Ми всерйоз сприйняли принцип природного землеробства: «Поверніть землі більше, ніж у неї взяли». Вносимо різноманітну органіку декількома способами:

 • Мульчування підстилковим кінським гноєм, подрібненими бур’янами, опалим листям.
 • Компостування органіки і осіннє внесення компосту в постійні грядки.
 • Вирощування сидератів і закладення їх в ґрунт.
 • Перекопування восени замінюємо організацією «траншей родючості», в які вносимо харчові відходи, залишки рослин після збирання врожаю, золу, перегній, силос після рідких підживлень.
 • Навесні тільки розпушуємо грядки садовими вилами.

Примітно, що за осінній і зимовий час від внесеної органіки не залишається і сліду – все з’їдено нашими добровільними помічниками, жителями підземного світу: хробаками, грибами, корисними бактеріями. Ґрунт в результаті загальних зусиль дійсно стає родючим, легким, структурним, добре утримує вологу.

Важливо дотримуватися сівозміни, хоча це дуже складно в умовах невеликої ділянки. Постійні грядки і записи про культури, вирощувані на них, в цьому допомагають. Кращі попередники для капусти – селера, коренеплоди, бобові, цибуля, огірки, кріп; погані – рослини і сидерати родини Капустяних.

Цвітній капусті, крім органічного живлення, необхідна мінеральна підтримка. У початковому періоді розвитку більше потрібні азот і фосфор, в середньому – калій. Мінеральні добрива можна вносити під корінь в розчинному вигляді, після цього ґрунт бажано розпушити. Ще краще і швидше засвоюють рослини позакореневе підживлення.

Цвітна капуста особливо чутлива до нестачі мікроелементів. Нестача магнію (особливо на піщаних ґрунтах) призводить до дуплистості, нестача бору викликає відмирання верхівкової бруньки, при нестачі молібдену відмирає точка росту і не утворюється головка, деформується листя. Нестача молібдену, бору частіше проявляється на підзолистих ґрунтах. Важлива і лужна реакція ґрунту, при якій молібден краще засвоюється.

Усунути дефіцит мікроелементів потрібно, застосовуючи комплексні добрива, переважно в хелатній (органічній) формі. Вибір таких добрив зараз досить широкий, з урахуванням сезонності і потреб певної культури. Спільне внесення декількох елементів підсилює дію кожного, дає значну надбавку до врожаю.

Цветная капуста - настоящее необыкновенное чудо
Автор Ольга Бурмістрова демонструє урожай великих головок цвітної капусти.

Вирощена вдома розсада завжди кращої якості, ніж придбана на ринку. Ми вибираємо сучасні сорти і гібриди, враховуємо терміни посіву, при посадці менше травмуємо коріння рослин. Оптимальний вік розсади цвітної капусти – 40-45 днів. Готова до висадки розсада має 5-6 листочків і виростає до 20 см.

Терміни посіву насіння треба вирішувати індивідуально. З огляду на терміни дозрівання капусти, можна організувати справжній овочевий конвеєр. Постарайтеся розрахувати терміни так, щоб вирощування капусти не збіглося з піком літньої спеки.

Ми вирощуємо розсаду капусти без пікірування в парнику або неопалюваній теплиці. Розсаді там комфортно: висока освітленість, низька нічна і висока денна температури, не дістають блішки. Але виникла одна проблема – слимаки. Тому в минулому сезоні розсада росла в ящиках: спочатку в теплиці, потім – у дворі. Так вона розвивалася і гартувалася до висадки на грядки. Не треба допускати переростання розсади, так як тоді вона формує маленьку головку, яка швидко розсипається.

У відкритий ґрунт висаджуємо на постійні грядки з міжряддями 60 см, в ряду – 40-45 см. Для пізніх сортів з потужним листям відстані треба збільшити до 70х70 см. Цвітна капуста – світлолюбна рослина, особливо в початковий період зростання. Виділяємо їй найсвітліші грядки і не загущуємо. І ще важлива деталь. Хороша головка утворюється тільки тоді, коли капуста наростить 15-20 великих листків. Хоча зараз селекціонери успішно вирішують завдання збільшення головки зі зменшенням листя.

Якщо ґрунт слабо заправлений, в посадкову лунку вносять перегній, компост, золу, мінеральні добрива.

При посадці полив обов’язковий. У процесі росту цвітна капуста, яка прийшла до нас зі східного Середземномор’я, потребує постійно вологого ґрунта на глибину залягання коренів. У нас організований крапельний полив, що полегшує життя капусті та нам. При високій температурі і недостатній вологості ґрунту і повітря ріст рослин сповільнюється, страждає якість головок. Рясні поливи дуже важливі в критичні періоди життя капусти: розсадний, особливо у фазі 6-7 листків, після висадки розсади в ґрунт і під час активного росту головки.

Цвітна капуста більш теплолюбна, ніж її білокачанна сестра. Якщо її висадити занадто рано, то від похолодань постраждає точка росту, виникнуть проблеми з розвитком головки. Висока температура (30-40°С) викликає ворсистість (проростання крізь суцвіття дрібних листочків) або припинення росту головок. Комфортна температура для капусти – 18-20°С.

Для пізньої капусти райські умови наступають восени при зниженні спеки і збільшенні вологи в повітрі і ґрунті. Після цього капуста прискореними темпами починає нарощувати свою головку. Головки, що з’явилися, ми притіняємо від сонця, надломивши великі листки. Цей прийом, відомий багатьом городникам, дозволяє отримати білосніжну головку з тонким кремовим відтінком.

А тепер – хороша новина! Селекціонери полегшили працю городникам, домігшись того, що пізні гібриди самі вкривають листям ніжні головки.

Нюанси агротехніки

Догляд за цвітною капустою не складніше, ніж за іншими капустами. Вона добре відгукується на розпушування, підгортання на початку росту, органічні і мінеральні підживлення в рідкому вигляді. Про важливість мінерального живлення, особливо в період формування врожаю, вже згадувалося. З органічних віддаємо перевагу Rost-концентрату, гуматам, коров’яку, курячому посліду, рідким трав’яним і зольним настоям. Найзвичайніші бур’яни (кропива, спориш, снить, живокіст, кульбаба), з якими ми нещадно боремося, можуть збагатити рослинні настої азотом, калієм, молібденом.

Слідкуйте, щоб головки не переростали, не почали розсипатися. Цвітна капуста, як і броколі – однорічні рослини, можуть в один рік утворити головки, квітки і насіння.

Дружить у нас капуста в спільних посадках з огірками, цибулею, картоплею, горохом, квасолею. Селера і томати – хороша компанія і захист від шкідників капусти.

Рекомендуємо сучасні сорти і гібриди, які гарантовано забезпечать хороший урожай щільних, смачних головок цвітної капусти:

Ранні та середньоранні: Спейс стар, Сноуболл, Барселона, Фрідом.

Середньостиглі та пізні: Осінній гігант, Ардент, Скайвокер, Наутілус, Каспер.

Удачі всім і хороших врожаїв!

Ольга БУРМІСТРОВА.
м. Вінниця. Фото автора.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ