Помідори без розсади

Помідори без розсади
Реклама

Зміст

 1. Кому це підходить?
 2. Коли сіяти?
 3. Які сорти використовувати?
 4. Як підготувати насіння?
 5. Як підготувати землю?
 6. Як сіяти?
 7. Як доглядати за паростками?
 8. Що робити далі?
 9. Переваги безрозсадного вирощування томатів
 10. Цікаво

Розкажіть, як виростити помідори
безрозсадним способом – простим посівом насіння.
Чув від знайомих, що це набагато простіше
і ефективніше: менше затрат сил і засобів,
рослини не так хворіють
і пошкоджуються шкідниками,
краще дозрівають.
Думаю, що це питання
нині хвилює багатьох городників.
І. Й. МАТЛАЙ, Львівська обл.

Шановний Іване Йосиповичу! У безрозсадної культури томатів є свої як переваги, так і недоліки. Але в цілому, якщо такий спосіб поєднувати з розсадною посадкою, зробивши для безрозсадного посіву окрему грядку – результатом ви будете задоволені. Отже, все по порядку.

Кому це підходить?

 1. Тим, у кого немає місця на підвіконні або в теплиці для вирощування помідорової розсади і часу їздити на дачу, щоб виростити розсаду під плівкою в ґрунті.
 2. Тим, хто запізнився з посівом томатів на розсаду.
 3. Тим, у кого розсада вийшла поганої якості або її мало.
 4. Тим, хто не хоче возитися з розсадою в принципі.
 5. Тим, хто любить експериментувати.

Коли сіяти?

Дивлячись по погоді, з другого тижня квітня по першу декаду травня.

Які сорти використовувати?

Для безрозсадного вирощування потрібні ранні сорти томатів, в ідеалі холодостійкі та детермінантні, тобто з обмеженням росту, у яких він припиняється після зав’язування 4-8 китиць (Кібіс, Бушмен, Ренет, Алпатьєва 905А, Тайяна, Ефемер, Ґрунтовий Грибовський 1180, Ріо Гранде, Рома, Дачник, Акварель, Золотий потік, Червоне Ікло та інші).

Як підготувати насіння?

Замочити на 20-30 хвилин в рожевому розчині марганцівки, а потім підсушити для сипучості та відразу приступати до посіву.

Як підготувати землю?

Бажано сформувати грядку з осені, перекопавши її з перегноєм (1 відро на 1 кв. м), але можна це зробити і навесні, тоді додати ще по півлітра золи на 1 кв. м. Але не пізно зробити це і зараз. Тільки грядку потрібно буде злегка притрамбувати, щоб насіння не втягнуло в порожнини між грудками ґрунту.

Ширина грядки при посадці в шаховому порядку повинна бути 60-
80 см, а при посадці в 2 ряди – 120 см. 
Довжина – на розсуд господаря.

Залежно від сорту помідорів, відстань між лунками зробити 40-
60 см. Глибина лунки – 10-12 см. В кожну налити по 0,7 л води і валиком злегка ущільнити землю. Накрити грядку плівкою за тиждень до посіву.

Як сіяти?

У кожній лунці зробити 2 поглиблення по 1-1,5 см на відстані 2-3 см одне від одного і покласти туди по одній насінині. Зверху притрусити торфом або піском і трохи придавити. Грядку знову накрити плівкою, притиснувши її по краях.

Як доглядати за паростками?

Вони вилізуть приблизно через тиждень. Тоді потрібно покласти під плівку в різних місцях грядки наповнені водою дволітрові пластикові пляшки. У них подвійне завдання: по-перше, вдень вода у пляшках буде нагріватися від сонця, а вночі віддавати тепло землі; по-друге, пляшки піднімуть плівку і дадуть можливість помідорам рости. Коли рослини почнуть впиратися верхівками в плівку, потрібно буде або встановити дуги і накрити їх плівкою, або накрити кущики розрізаними поперек пластиковими пляшками для захисту як від заморозків, так і від прямих сонячних променів. Перед цим помідори потрібно підгорнути. Поливати їх потрібно рідко, щоб коріння в пошуках вологи йшло вглиб ґрунту (до 1,5-2 м).

Що робити далі?

Догляд за дорослими помідорами, вирощеними безрозсадним способом, нічим не відрізняється від звичайного. Все ті ж прополки, підгортання, підживлення, захист від хвороб і шкідників, збір плодів і прибирання рослин, що відплодоносили, восени.

Переваги безрозсадного вирощування томатів

 • Скорочується час роботи з томатами.
 • Звільняються підвіконня.
 • Не потрібно переміщати розсаду.
 • Помідори відразу виростають міцними, загартованими, менше хворіють, їх коренева система дуже потужна, вони плодоносять до пізньої осені.
 • Немає необхідності в пікіруванні.
 • Полив скорочується.
 • Поліпшується смак плодів.
 • Зібране насіння буде відмінної якості.

Цікаво

Хоча помідори при безрозсадному способі вирощування висівають пізніше, ніж при розсадному, але в кінцевому рахунку урожай починають давати всього на пару тижнів пізніше, оскільки їм не потрібен час на акліматизацію при пересадці.

Дмитро ЖИВОГЛЯД,
агроном. м. Харків.
Фото з архіву редакції.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ