Прищипування помідорів

Прищипывание помидоров
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

На жаль, літо підійшло до кінця, і хоч вересень у багатьох регіонах України ще теплий місяць, але прихід осені стає помітним. Особливо сильно це відчувається в нинішньому році. Оскільки на початку літа була сильна спека і потім досить сильно похолодало.

Рослини, випробувавши такий температурний шок, швидше закінчили свої фенологічні фази: ще в липні почервоніла горобина, а в серпні стали цвісти хризантеми. Дісталося і томатам, які місцями захворіли фітофторозом. Однак з приходом прохолоди вцілілі високорослі сорти під кінець літа посилили приріст і стали активно в’язати плоди. Правда, далеко не всі вони зможуть дозріти. Тому навіть зараз продовжуємо правильно і вчасно формувати кущі. Від того, як своєчасно це зробити, буде залежати якість осіннього врожаю томатів.

Для забезпечення належного росту високорослих томатів на шпалерах зайві пагони потрібно видаляти. Вони називаються пасинками. При відсутності зайвих пасинків вся сила куща буде спрямована на формування великого і здорового помідора.

Ті пасинки, які потрібно видаляти, утворюються в пазухах листків. При несвоєчасному їх видаленні вони швидко розростаються, а головна, плодова китиця, почне відставати в розвитку. Видаляти пасинки потрібно до того, поки їх довжина не досягла 5 см. У такому випадку процес прищипування для помідорів буде безболісним.

Як правильно пасинкувати – залежить тільки від сорту, кліматичних умов регіону і обраної опори для рослини. Виділяють чотири основних способи:

  1. Формування в одне стебло. Цей варіант хороший для великоплідних високорослих томатів на шпалері і проводиться все літо. Крім того, що потрібно прищипувати пасинки, в ряді випадків варто підрізати ще й основне стебло.
  2. Двостеблове пасинкування. Головне стебло не чіпається і разом з ним залишають рости найпотужніший пасинок. Таке формування застосовується при підв’язці двох пагонів до шпалери або кілків.
  3. Пасинкування з формуванням трьох стебел у томата. При цьому методі з головним стеблом залишають рости найсильніші пасинки. Тут, як і в попередньому випадку, залишають пасинок на формування пагона, але не один, а два. Таке формування зручне при підв’язці до кілків у вільній формі або при посадці біля паркану, або на сітці.
  4. Формування томатів, при якому кущі взагалі не пасинкують або видаляють лише пасинки при надмірному загущенні, доцільне в південних регіонах, де плоди просто отримують сонячні опіки. Тому втрати від надмірного розвитку куща будуть компенсовані тим, що плоди хоча б не отримають опіки.

Крім того, в ряді випадків навіть в середині літа кущі томата буває корисно прищипувати. Якщо рослини високі, то це робиться тільки на їх верхівках. Але особливо це важливо зробити в кінці серпня в середній смузі країни, трохи раніше на півночі і заході. І у вересні – на півдні.

Прощипування верхівок високорослих томатів необхідно для того, щоб кущі помідорів більше не росли у висоту або ширину, а віддавали всю силу в плоди. За рахунок чого прискориться їх ріст і дозрівання. Адже нові плоди вже визріти не встигнуть.

Василь САЄНКО,
біолог, колекціонер томатів.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ