Одна, але полум’яна пристрасть

Одна, но пламенная страсть
Автор, Ольга Бурмистрова, с урожаем.
Реклама

Читати російською мовою

У Вінниці при бібліотеці ім. К. Тімірязєва вже не один рік діє клуб «Садівник», який об’єднує багатьох садівників-городників. Напередодні нового сезону тут обговорювали томатну тему, яка цікавить багатьох. Сподіваємося, що питання, які піднімалися на засіданні клубу, і відповіді на них будуть цікавими і читачам «Хазяїна».

– Чому витягується розсада томатів?

– Основна причина витягування – нестача світла в тьмяні лютневі та березневі дні. У квітні це вже не буде настільки важливим, але в похмурі місяці їм необхідне досвічування: в перші 3-4 дні після сходів – цілодобово. У наступні дні світловий день повинен становити 12-14 годин на добу.

Не допускайте загущеності, високої температури повітря, зайвого поливу. Власникам приватних будинків простіше все організувати, адже у багатьох є світлі прохолодні веранди. Городники, які проживають в квартирах, розміщують розсаду на закритих лоджіях, балконах. При яскравому сонячному світлі, стабільній температурі, помірному поливі розсада росте і міцніє, своєчасно закладається перша квіткова китиця.

– Як ви готуєте ґрунт для розсади?

– Для ґрунту головні якості – пухкість, поживність, вологоємність. У нього за традицією ми вносимо перегній (або компост), кротову землю, пісок, золу. При складанні сумішей я дотримуюся трьох правил. Ніколи не беру ґрунт з городу, не використовую землю повторно, сію в один ящик тільки один сорт. Суміш добре перемішую, заповнюю ящики з осені. Вони чекають своєї години на полицях веранди, де буде рости розсада до пікірування.

– Коли ви проводите пікірування розсади?

– Як тільки з’явиться перший-другий справжній листочок. У цій стадії корінець вже сформувався, але залишається ще компактним. Якщо пересадку провести щадно, то для рослини це не буде такою травмою, як в старшому віці.

Важливо! Стаканчики не наповнюйте відразу доверху, краще підсипати ґрунт поступово, по мірі зростання. Якщо ви пікіруєте в грядки, особливу увагу зверніть на підготовку і прогрів ґрунту.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Ми практикуємо подвійне тунельне укриття: нетканим полотном, а зверху поліетиленовою плівкою. При загрозі весняних заморозків в хід йдуть старі простирадла, штори, ковдри. Як тільки потеплішає, плівку знімаємо, агроволокно залишається до повної готовності розсади.

– Коли ви висаджуєте розсаду на постійне місце?

– Як тільки прогріється ґрунт на глибині залягання коренів до 10-12°С. У теплицю – після 20 квітня, в грядки – в середині травня. Не раз спостерігали, як висаджені в холодний ґрунт саджанці завмирали на 2-3 тижні, тим самим позбавляючи надій на ранній урожай.

Лунки заправляємо компостом, перемішаним з золою, вологим ґрунтом. Розсаду поливаємо заздалегідь, щоб не розпадалася земляна грудка. Рясний полив проводимо після посадки, після цього 7-10 днів не поливаємо. Рослини вкорінюються, приживлюваність при горщиковому вирощуванні розсади відмінна.

Важливо не перерощувати розсаду, щоб в стаканчиках не закручувалося коріння, і обов’язково загартувати перед посадкою. Розсада повинна поступово звикнути до прохолоди, сонця, вітру, всіх випробувань нового життя.

– Коли починати мульчування?

– Мульча буває різною. Після висадки і поливу розсади для зменшення втрат вологи і утворення ґрунтової кірки ми мульчуємо землю перегноєм або просіяним компостом.

Одна, но пламенная страсть
Семінар клубу «Садівнік» – томати цікаві всім

– У цю дощову весну скрізь було засилля слимаків. Мульча для них – комфорт і благодать. Що з ними робити?

– Звичайно, особливо, якщо мульча плюс крапельний полив, як у нас. Що можна зробити? Мульчу треба підсушити, більше розкладати шорстке і колюче листя кропиви, живокосту, топінамбура, хвойні голки. Якщо не допомагає, доведеться використовувати таку небажану хімію.

– Чи поділяєте ви томати на тепличні та ґрунтові?

– Ні, досить часто ми випробовуємо новинки у відкритому ґрунті, щоб поспостерігати за ними в суворих умовах. У теплиці умови комфортніше, хоча при настанні тепла в ній відкриті 3 двері та 2 сторони, залишається тільки плівковий дах.

Однозначно, всі низькорослі та більшість середньорослих сортів висаджуємо у відкритий ґрунт.

– Чи часто розгораються дискусії: обривати листя чи ні?

– Всім відомо, що листя (як і коріння) живлять рослини. У нас різний підхід до видалення листя в теплиці та відкритому ґрунті. У теплиці не допускаємо загущення, строго ставимося до пасинків, зайвого листя. Інша справа – відкриті грядки. Там ми більш поблажливі до пасинків і тим більше листя, щоб уникнути сонячних опіків.

– У спеку погано зав’язуються помідори. Як допомогти запиленню в літні місяці?

– Коли спаде спека, настає друга хвиля плодоношення, але не завжди плоди встигають дозріти на кущах. Для томатів дуже важлива стабільність температури, найкраще рослини себе почувають і розвиваються при температурі 20-25°С. Підвищення температури вище 30°С робить пилок нежиттєздатним, коріння і рослини надмірно перегріваються. Провітрюйте, томати не бояться протягів, допомагайте запиленню струшуванням дроту або шпагату, застосуванням борної кислоти.

– Спека врятувала томати в цей сезон від фітофторозу. Але в моїй теплиці раптом почали в’янути кущі помідорів. Теплиця велика, ураження масове.

– Важко поставити діагноз заочно. Припускаю, що це фузаріоз. З ним боротися ще складніше, ніж з фітофторозом. Замінити повністю ґрунт нереально, посадити огірки замість помідорів – куди їх дівати? Посійте сидерати (білу гірчицю, олійну редьку), вносьте біопрепарати: Фітоспорин, Гліокладин (таблетований Триходермін).

Ольга БУРМІСТРОВА,
м. Вінниця.
Фото автора.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ