Як виростити ондатру

Як виростити ондатру
Ондатра
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Житло
  2. Годування
  3. Формування пари

ОНДАТРА, мускусний щур, ссавець ряду гризунів. Довжина тіла до 35 см, хвоста – до 28 см, маса – до 1,5 кг. Пристосована до напівводного способу життя. Хвіст сплощений з боків, лускатий. Плавальні перетинки на задніх кінцівках неповні, частково їх функцію виконують жорстке волосся на краях підошви і пальців. Волосяний покрив густий, від світло-коричневого до чорно-бурого, слабо намокає. Пахові залози самців в період гону виділяють мускусний секрет. У високих берегах риє складні нори з виходом у воду і гніздовою камерою, розташованою вище рівня води. На низьких заболочених берегах будує конусоподібні «хатки». Вагітність – 25-28 діб. Народжують від 1 до 3-4 разів на рік по 7-8 дитинчат. Харчується переважно водними та прибережними рослинами, поїдає також молюсків, раків, жаб, дрібну рибу.

В нашу країну ондатру завезли на початку 30-х років минулого століття. Пік її розвитку припадає на сімдесяті роки минулого століття. У той час модними були жіночі та чоловічі шапки під хутро молодих оленів – «пижикових». Зараз, очевидно, мода на них пройшла, і все чоловіче населення ходить у в’язаних шапочках. Але хутро ондатр таки гарне, і є його цінителі.

Житло

Зазвичай утримують ондатр в клітинах розміром 100х60х50 см. У верхній частині для зручності влаштовують двоє дверцят по 30х50 см. Одні з них служать для годування звірів, інші – для огляду і вилову молодняку. Будиночок роблять з дерева або товстої фанери. Розмір його 60х30х30 см. Сітку для клітини краще використовувати зварену оцинковану: для стін – не більше 25х25 мм, а для підлоги – розміром 48х16 мм, щоб ні дитинчата, ні лапи дорослих тварин крізь неї не провалювалися. Доброю є клітина за типом норкової, коли будиночок приєднується до вигулу з торцевої стінки. Лаз в нього роблять округлої форми – це попереджає потертості хутра на черевці тварини. Діаметр лазу має бути близько 15 см і бажано оббитим оцинкованим залізом, щоб звірятка не могли його розгризти. Можна, звичайно, утримувати ондатр в клітці і без басейну, але вода підвищує їх рухову активність, апетит. Купання сприяє кращому формуванню відчуття з видалення вилинялого волосся. Вода в літню спеку не дає тваринам перегрітися. При розміщенні клітин слід пам’ятати, що ондатра, як і нутрія, чутлива до низької температури, і в сильні морози тварин потрібно переносити в опалюване приміщення.

Взимку їх доцільно утримувати сімейними парами або групами, що підвищує загальну температуру в їх гніздовому будиночку.

Годування

Плодючість ондатр безпосередньо залежить від доброго поживного корму, просторого гніздового відсіку і великої кількості води. Хоча високий приплід ще не означає, що вдасться виростити багато молодняку. Правильне годування і утримання сприяють отриманню більшої кількості дитинчат. Молодняк, якщо він вигодований міцною і угодованою самкою, завжди буде здоровим, великим, з блискучою шерстю. Таким чином, годування вважається основою благополуччя в стаді.

Добовий раціон на одного звіра приблизно такий: 40-60 г запареного або сухого зерна, 120 г соковитих кормів, кухонної солі 0,1-0,2 м. Крім цього, 1-2 рази на тиждень треба додавати 5-10 г свіжої риби або інших тваринних кормів. Періодично раціон слід збагачувати тривітаміном. Зрозуміло, норми ці несуворі. Взимку ондатри споживають мало корму і худнуть. У період розмноження, з березня по вересень, їдять значно більше. Частина раціону може бути заміщена комбікормом, свіжою травою, добрим бобовим сіном. Не можна забувати, що ондатрам потрібна і чиста вода з поїлок. Кожна тварина випиває її на добу від 50 до 100 мл.

Формування пари

Це – найбільш тонкий момент. У деяких господарствах для цього роблять спеціальну клітку для «побачень», де дві різностатеві тварини живуть 2-3 дня, спілкуючись одна з одною через сітчасту перегородку. Якщо вони не проявляють агресії, перегородку прибирають, продовжуючи за ними спостерігати. Сім’ю, яка вдало сформувалася, як правило, більше вже не розлучають.

За сезон самка здатна народити 2-3 рази (на півдні – до 5). Вагітність триває близько місяця, і за зовнішнім виглядом ондатри визначити її важко. До кінця терміну вагітності самки стають повільними, полохливими і починають готувати гніздо. Зазвичай народжують від 6 до 10 дитинчат вагою 21-23 г (причому самці завжди трохи крупніші). Оглядають дитинчат, піднімаючи дах будиночка, коли самка залишає гніздо, а лаз в будиночок вона часто закриває підстилкою.

Через 3-5 днів після пологів самка здатна покритися знову. Найбільш активні тварини в сутінки – рано вранці або ввечері. Спарювання триває всього 3-4 секунди і може повторитися через кілька хвилин. Підсисний період дитинчат триває в середньому три тижні, і через місяць молодняк зазвичай відсаджують. Утримують його або разом, або одностатевими групами. Статевої зрілості ондатри досягають у віці 5-6 місяців. Використовують їх не більше трьох років.

У природних умовах у дорослої тварини хутро найбільш якісне ранньою весною, потім відбувається інтенсивне линяння. Молодняк першого приплоду має цілком «доспіле» хутро до 6-7-го місяця, тобто до листопада. У другого і третього приплоду воно дозріває до грудня, проте це хутро більш дрібного розміру. Загальний процес линяння закінчується на голові тварини, і якщо в цьому місці роздути волосся, то повинна проглядатися чисто-біла або з легкою блакиттю шкіра. Періодично відловлюючи окремих особин і роздуваючи волосяний покрив, можна встановити остаточні терміни дозрівання хутра. Хутро знімають трубкою з остиглої тушки через 20-30 хв. після забою.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ