Медозбір і запилення рослин

Медосбор и опыление растений
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Умови, що сприяють більшому виходу меду
  2. Як відбудувати добрі стільники?

З появою рясного взятку бджоли сильної сім’ї заливають нектаром і медом чашечки всередині гнізда, в результаті чого знижується несучість матки і зменшується кількість бджіл, змушених відволікатися від медозбору на догляд за розплодом. В період інтенсивного взятку щодобовий відхід бджіл зростає, він лише частково поповнюється молодими. Тому до кінця взятку кількість бджіл у сильних сім’ях зменшується, і тим більшою мірою, ніж рясніше взяток.

Середні за силою сім’ї залишаються приблизно на колишньому рівні. У слабких же сім’ях за час взятку збільшується кількість розплоду, внаслідок чого такі родини до кінця сезону мають багато бджіл, але мало меду.

Експериментальні дані підтверджують значні переваги в зборі меду сильною сім’єю в порівнянні з більш слабкою. У міру збільшення ваги сім’ї збір меду підвищується не тільки в цілому на родину, а й на одиницю живої маси бджіл. У той же час витрачається корм у зворотному співвідношенні: чим сильніше сім’я, тим менше корму споживається на одиницю бджіл (боротьба за підготовку сильних сімей до медозбору має вирішальне значення для підвищення медової продуктивності пасіки).

Для використання сильного взятку важливо надати бджолам додаткову площу вільних стільників, щоб вони могли розмістити внесений нектар (рідкий нектар бджоли складають, заповнюючи чашечки лише на одну третину їх об’єму, це збільшує його випаровувану поверхню і прискорює концентрацію цукрів).

Бджоли відвідують квітки для збору нектару і пилку, але одночасно вони прекрасно їх запилюють. З усіх комах тільки медоносних бджіл можна у великих масштабах планово використовувати для запилення сільгоспкультур.

На основі знань умовнорефлекторної діяльності бджіл при відшуканні та відвідуванні квіток медоносних рослин розроблені прийоми дресирування, які посилюють літ бджіл на культури, слабо відвідувані бджолами. Всі культури, які запилюються з їх допомогою, поділяють на 4 групи, в залежності від характеру відвідуваності їх бджолами і техніки використання бджіл для їх запилення. До першої відносять всі плодово-ягідні насадження, до другої – посіви сільгоспкультур, які виділяють легко доступний для комах нектар і тому охоче відвідуються бджолами, до третьої групи – рослини, що виділяють мало нектару і тому погано відвідуються бджолами, до четвертої відносять рослини захищеного ґрунту.

Умови, що сприяють більшому виходу меду

Однією з основних умов, що підвищують вихід товарної продукції, є створення сильних сімей (5-7 кг бджіл у гнізді до початку головного взятку).

Більшому виходу продукції сприяють: запас подвійної кількості стільників (суші); об’ємні вулики, щоб для бджіл було просторе місце для складання меду; багата медоносна рослинність поблизу продуктивного льоту бджіл (в радіусі 2 км); своєчасний відбір меду з вуликів; обмеження червління ​​матки з початком головного взятку на 15-20 днів.

Крім існуючих прийомів в обмеженні матки в відкладанні яєць, деякі бджолярі застосовують рамки зі стільниками, потовщеними до 35-40 мм (зазвичай 25 мм). Перед початком медозбору проти льотка для матки формують гніздо з 3-4 рамок звичайної (25 мм) товщини, а потім ставлять декілька рамок з потовщеними стільниками. Бджоли очищають потовщені стільники, але матка не може відкладати в них яйця, так як чашечки подовжені й бджоли заливають їх медом.

Потовщені стільники добре відбудовуються бджолами під час медозбору (такі стільники намагаються зберегти під час відкачування меду). Багато бджолярів збивають рамки з брусків 35-40 мм шириною і заздалегідь стараються, щоб бджоли відбудували в них потовщені стільники, які використовуються тільки під час медозбору.

У рамку з подовженим стільником вміщається меду в 2-3 рази більше, ніж в стандартну (вага доходить до 7-9 кг на стандартну рамку і до 4 кг – в магазинну).

Застосування потовщених стільників з видовженими чашечками під час медозбору обмежує матку в відкладанні яєць, що вивільняє багато бджіл-годувальниць від виховання розплоду, і вони масово летять на медозбір. Це значно збільшує вихід товарної продукції. Матка весь час перебуває на волі, сім’я не відчуває осиротіння, і бджоли дуже активно працюють.

Як відбудувати добрі стільники?

Швидко, добре і тільки з бджолиними чашечками відбудовують стільники на штучній вощині влітку рої. Посаджений в новий вулик рій забезпечують рівною кількістю відбудованих стільників і рамок зі штучною вощиною, посилено підживлюють рідким (1:1) сиропом, витрачаючи 3 л на 5 днів, і добре утеплюють гніздо з усіх боків.

Не слід вимагати від рою, щоб на місцях штучної вощини бджоли відбудовували повністю стільники до товщини 25 мм (достатньо, якщо буде стільник, який відбудований наполовину або навіть на одну третину довжини чашечки, але по всьому листу). Такий стільник з гнізда виймають, а замість нього підставляють рамки з вощиною для відбудови (рій вагою 3 кг здатний відбудувати до 20 стільників).

У звичайних бджолиних сім’ях відбудову нових стільників на штучній вощині починають тоді, коли бджоли в своєму гнізді починають оновлювати старі стільники. Це зазвичай починається в першій декаді травня. Для стимуляції восковиділення бджолині сім’ї посилено підживлюють рідким сиропом, забезпечують в достатній кількості білковим кормом (пергою) і добре утеплюють гніздо з усіх боків.

Через 5-7 днів відбудовані стільники виймають з вуликів, а замість них підставляють в гнізда інші рамки з повними листами вощини. Велике значення для швидкого і високоякісного відбудовування стільників має оснащення рамок. Заздалегідь, ще до збивання, нижній бік верхнього бруска рамки натирають воском, щоб бджоли міцно приклеювали лист вощини до бруска рамки (якщо між верхнім бруском рамки і листом вощини буде просвіт в 1-3 мм, то на це не слід звертати увагу). Перед тим як поставити підготовлену і оснащену рамку до бджіл в гніздо, рекомендується лист вощини обприскати теплим сиропом – ситої медової. Бджоли охоче приймають його і добре відбудовують стільники.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ