Головний взяток

ПАСЕКА. Главный взяток
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

 1. Термін
 2. Як поліпшити головний взяток
 3. Медозбір

Від головного взятку на пасіці залежить весь медозбір на цілий рік. Як відомо, бджоли дуже працьовиті комахи, але вони не можуть зібрати потрібну кількість нектару, і тоді про мед можна забути. Як відомо, серед бджіл існує ієрархія. В одній сім’ї головну роль займає матка, яка відкладає яйця. Трутні допомагають їй лише в заплідненні, а основна маса членів сім’ї – це робочі бджоли. Саме вони працюють у вулику і збирають нектар і пилок на ближніх і далеких відстанях, а потім доставляють їх у вулик. Бджоли, які літають за нектаром і пилком – це льотні бджоли. Вони стають здобувачами, досягнувши певної зрілості. Ці комахи годують нектаром молоде потомство, відкладають запаси на зиму і, звичайно ж, залишають значну частину меду господареві пасіки.

Термін

Навесні, коли зацвітають деякі дерева, чагарники і квіти, робочі бджоли роблять перший взяток, з якого отримують травневий мед. Але головний взяток припадає на розпал літа, а потім може ще послідувати і осінній збір нектару. Головний взяток безпосередньо залежить від кількості рослин медоносів в окрузі, зазвичай в радіусі 3 км. Впливає на нього і погода. Якщо літо тепле, а сильні дощі йдуть нечасто, бджоли зберуть більше нектару і пилку з луків і квітучих дерев.

У степовій місцевості найбільше нектару бджолам вдається зібрати з таких рослин, як акація, абрикоси, волошка польова, гречка, буркун, змієголовник, конюшина, котовник, мишачий горошок, м’ята, соняшник, чебрець. У лісостепу медоносами виступають бук, дуб, верба, каштан, ліщина, малина, сосна, дика яблуня. Також медоносами для всіх регіонів є всі садові дерева і навіть огірки.

Головний взяток, залежно від погоди і місцевості, може тривати близько 2-6 тижнів. Починатися він може в різні терміни, в залежності від регіону і періоду цвітіння медоносів – це відбувається протягом усього літа. У першій половині червня починається медозбір з білої і жовтої акації, конюшини, малини, гірчиці. З 20 червня – взяток з гречки, липи, соняшників, інших лугових трав.

Зрозуміти, що головний взяток настав, можна за збільшенням маси вуликів щодня на 1-6 кг (залежно від кількості сімей), а також за тими ароматами, які з’являються біля бджолиних будиночків. Льотні бджоли повертаються додому втомленими і часто втрачають маленькі крапельки нектару поруч з вуликами.

Для того щоб головний взяток був успішним, необхідно тримати пасіку в такому місці, де достатньо рослин медоносів. Дуже важливо, щоб напередодні зимівлі бджоли зміцнили свої сили за рахунок осіннього взятку, який допоможе їм перезимувати і не залишитися голодними. Якщо весняний взяток пройшов благополучно, ви можете розраховувати на працездатність бджіл і велику кількість меду від головного взятку.

Причини, через які бджоли відмовляються від головного взятку:

 • у бджолиної матки немає умов для відкладання личинок;
 • конкурентна боротьба між двома бджолиними матками та їх сім’ями;
 • знищення стільників;
 • відсутність матки або трутнів в бджолиній сім’ї (неповна сім’я);
 • перенаселення вулика бджолами, особливо трутнями;
 • недостатня кількість меду у бджіл під час зимівлі;
 • бджоли почали роїтися до взятку.

Бджоли перестануть збирати нектар, якщо вони ослаблені, поблизу немає місць для його збору або у них немає належних умов у вуликах. Коли у бджіл з’являється кілька бджолиних маток і при цьому зруйновано їх житло або ж їм стає тісно, вони вилітають з вуликів і починають роїтися неподалік, зазвичай на найближчих деревах. При цьому половина бджолиної сім’ї залишається на колишньому місці.

Щоб не розгубити своїх бджіл, потрібно зібрати рій і надати їм нове житло. Бджоли не будуть роїтися, якщо їм не буде тісно і ви вчасно поставте розділові решітки між сім’ями, а також поділіть приплід і бджолиних маток порівну. У кожній сім’ї повинна бути тільки одна зріла матка.

Вулик для бджолиної сім’ї повинен мати знімне дно з піддоном (на дно засипається сухий мох або вата для утеплення), розбірні конструкції – рамки, на яких бджоли влаштовують свої стільники, роздільники між рамками, роздільні решітки для бджолиних маток, годівниці і льотну дошку. У вулику є округлий отвір для міграції бджіл (вічко) і дах, який захистить бджолину сім’ю від вітру і дощу. Взимку вулик переносять в сарай або будівлю, так як бджоли залишаються зимувати в своєму житлі.

Як поліпшити головний взяток

 1. Звільнення від рамок стільників з трутнями, які не приносять користі, а віднімають нектар у робочих бджіл.
 2. У радіусі 1-3 км від пасіки має виростати достатня кількість рослин медоносів.
 3. Сприятлива погода.
 4. Відсутність роїв.
 5. Запас меду для харчування бджіл.
 6. Підживлення бджіл цукровим сиропом.

Для хорошого головного взятку бджіл потрібно готувати з ранньої весни. Якщо потрібен мед з певних видів рослин, бджіл привчають до запаху їх цвітіння, підгодовуючи комах цукровим нектаром, в який занурили квіткові головки потрібних рослин. Зазвичай після цього бджоли приймаються летіти на їх запах.

Медозбір

Після головного взятку важливо вчасно відкачати мед. Щоб точно визначити ці терміни, потрібно протягом усього головного взятку зважувати контрольний вулик. У цей період його вага буде щодня збільшуватися, але коли він почне зменшуватися протягом 2-3 днів або різко зміниться погода, що не буде сприяти взятку, мед потрібно викачати.

Терміни збору повинні бути не пізніше ніж через 4 дні після припинення надходжень нових порцій нектару. Зрілий мед можна визначити візуально – він запечатаний бджолами на глибину стільників 1/4-1/2 і на 2/3- 3/4 від загальної кількості стільників у рамці.

Запечатаний мед – густий, при струшуванні рамки він не витікає, в той час як у рідкого меду є більше ризиків до закисання.

Не скупіться при збиранні та залишайте мед на зимівлю своїм працьовитим комахам.

Павло ЛАГУТА, бджоляр.
м. Слов’янськ Донецької обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ