Крос домінант – ідеальні кури для подвір’я

Кросс доминант - идеальные куры для подворья
Курицы-несушки. Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Умови утримання
  2. Профілактика захворювань

Багато починаючих птахівників довго знаходяться в пошуках своєї породи курей – такої, щоб була і для душі, і для серця, і для гаманця. А ось птахівник-любитель з м. Чернігова О. І. ЧУБІРКА з породою давно визначився і вже більше 10 років вирощує на своєму подвір’ї птицю м’ясо-яєчного кросу Домінант. На його думку, Домінант – ідеальні кури для домашнього подвір’я: невибагливі, швидко ростуть, мають хорошу несучість і високу якість м’яса.

Курчат Олексій Іванович бере добових. «У мене теплий пташник з додатковим обігрівом, так що я можу і в лютому підтримувати там необхідний температурний режим, – розповідає птахівник. – Я тримаю близько 40 несучок, менше просто нерентабельно. Час на догляд витрачаєш практично однаковий, що на п’ять курей, що на 40, а результат отримуєш абсолютно різний.

Щорічно беру 40 курчат: 30 курочок і 10 півників. У Домінантів вони розрізняються навіть в добовому віці – півники мають більш світле забарвлення в порівнянні з курочками. Через півтора-два місяці півників починаю пускати на м’ясо, а від курочок вже на п’ятий-шостий місяць можна чекати яєць.

Курей-несучок тримаю рік, далі утримувати немає сенсу, вони втрачають несучість. Тобто беру курчат в лютому, а замінюю несучок у вересні-жовтні майбутнього року. У мене всі кури пронумеровані, у кожної бірочка на ніжці, де вказаний рік її народження, за ними відразу бачу, яких курей потрібно вибраковувати зі стада.

Кросс доминант - идеальные куры для подворья

Можна вчинити й іншим способом: розділити пташник на три приміщення і в кожне помістити рівну кількість курей різних років. Умови утримання однакові, тобто всіх однаково годуємо і поїмо, але нестися вони будуть по-різному. Якщо п’ять курей знесли п’ять яєць – результат чудовий, якщо від п’яти курок отримали три яйця – результат задовільний, ну а якщо від п’яти курок немає жодного яйця – відразу ж їх відправляємо на «м’ясо», – підкреслює Олексій Чубірка.

Умови утримання

Кури в господарстві у Олексія Івановича несуться цілий рік. «Для того, щоб кури неслися взимку, в пташнику потрібно підтримувати температуру 16-17°C і хороше раціональне харчування. Оптимальна тривалість світлового дня для несучки становить 16 годин на добу, тому в зимовий час потрібно обов’язково передбачити додаткове освітлення в курнику, інакше кури взимку нестися не будуть.

У мене пташник освітлюється однією світлодіодною лампочкою невеликої потужності. Цього цілком достатньо, так як оптимальна інтенсивність електричного освітлення – 3-4 Вт на 1 кв.м підлоги. Дотримуючись таких умов утримання курей, щодня, навіть у найлютіші морози, маю 16-17 свіжих дієтичних яєць», – розповідає Олексій Чубірка.

Пташник обов’язково повинен бути обладнаний вольєром для вигулу птиці. Його площа планується з розрахунку не менше 1 кв. м на курку-несучку. Бажано обладнати його навісом, що захищає птицю від перегрівання і дощу. «Вольєр засипаю свіжим піском, бажано великим, річковим. Птахи його із задоволенням клюють, він їм потрібен для правильного травлення. Курей випускаю на вулицю цілий рік, навіть в морози. Якщо замерзли, заходять в пташник, погрілися і знову виходять гуляти. У пташнику кури сидять на соломі, в гніздах також застилаю солому.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

У пташнику необхідно підтримувати чистоту: регулярно прибирати послід, міняти підстилку. Навесні обов’язково білю вапном», – ділиться досвідом птахівник.

Курчат Олексій Іванович годує виключно комбікормом. «Починаючи з добового віку до 10 днів даю стартовий комбікорм для курчат. Потім перекладаю їх на комбікорм для середнього віку, і в місячному віці починаю молодняк годувати комбікормом «від 4 тижнів і старше». Тобто використовую 3 види комбікорму для курчат, залежно від того, як росте птах. З двомісячного віку поступово перевожу на змішане годування», – ділиться своїм досвідом Олексій Чубірка. До тримісячного віку курчат утримує окремо від дорослих курей, а далі переводить молодняк в загальне стадо.

Дорослих птахів годує зерном (пшениця, ячмінь, кукурудза, просо) і вологими кормами – морква, буряк, гарбуз, трава. «Все даю окремо, не змішуючи між собою і нічого не запарюючи. Якщо курей годувати тільки однією пшеницею, то вони будуть ситі, жирні, але не будуть нестися, так що раціон у несучок повинен бути не тільки калорійним, але різноманітним. Курей годую 3 рази на день», – розповідає Олексій Іванович.

Профілактика захворювань

«Обов’язково даю курочкам-несучкам крейду. На формування яйця йде багато кальцію, тому курка не може нести постійно яйця, якщо не отримує достатньо цього елемента. Можна також давати несучкам кальцієвмісні комплекси (Кальфостонік, Трикальційфосфат і ін.). Для попередження кальцієвого голодування у курчат теж даю їм ці ж комплекси.

Кросс доминант - идеальные куры для подворья
Добові курчата Домінант

Для профілактики бактеріальних інфекцій, кокцидіозу, інфекцій, що викликаються найпростішими, пропоюю курчат антибіотиками і антимікробними препаратами.

Для профілактичної вітамінізації випоюю курчат одним з вітамінних комплексів: Чіктонік – 1 мл на 1 л води, Нутрил Se – 1 г на 2 л води, Інтровіт А+Орал – 1 мл на 2 л.

Для підвищення опірності хворобам, поліпшення загального самопочуття, підвищення несучості пропоюю курей-несучок полівітамінами (Ундевіт, Тривіт, Чіктонік, MI Cal Vit та ін). Особливо актуальна профілактика авітамінозу в весняний період, коли птах ослаблений зимівлею, а в коренеплодах істотно знижується вміст вітамінів.

Корисно, особливо в зимово-весняний час, пропоювати курей-несучок відварами кропиви (або ж давати її в сухому вигляді), березового листя, соснової хвої. Цілющі відвари підвищують імунітет, покращують обмінні процеси і підвищують несучість курей.

Олена БЕРЕЗКІНА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ