Як вибрати здорового порося

Выбираем поросенка
Реклама

Читати російською мовою

Ми розповімо, як вибрати здорове порося. Правда, досвідчені люди кажуть, що це треба починати з весни. Але, враховуючи позамежну погодну температуру останніх місяців, уточнюють, що можливо зробити це в серпні-вересні, коли, нарешті, закінчиться цей спекотний кошмар. Поросят завести зараз, потренуватися в осінні місяці при сприятливому температурному режимі, а на наступний рік, маючи досвід, вести цю справу.

Придбати порося найкраще у кого-небудь поблизу. Привезеним здалеку тваринам складніше звикати (адаптуватися). Зрозуміло, брати порося треба в господарстві, в якому немає інфекційних захворювань (чи так це, можна дізнатися в місцевій ветеринарній інспекції). Крім того, молодняку повинні були зробити щеплення проти чуми і бешихи – найбільш небезпечних захворювань свиней.

Вибираючи, придивіться до малят. Нормально розвинені поросята в місячному віці важать 5-7 кг, у двомісячному – 15-18, причому вже у віці 30-40 днів кнури, як правило, більші за своїх сестер. Швидше за все, і далі рости вони будуть швидше. У віці 3-5 місяців їх доведеться каструвати.

Здорові поросята дуже рухливі, у них прохолодні сухі п’ятачки, блискучі очі, хвіст гачком, шкіра гладка, біла або злегка рожева (у свиней білої масті), а тонка, блискуча щетинка рівномірно покриває шкіру. У поросяти-переростка, який буде рости повільно, щетина розпатлана, довга, жовтого кольору.

Зверніть увагу на екстер’єр (зовнішній вигляд) тварини. У доброго порося тулуб довгий, рівний, може бути злегка незграбним. Поперек широкий і непровислий, груди глибокі та широкі. Крижі довгі, широкі і відносно рівні, а окіст, який добре сформувався з боків, теж досить довгий і округлий ззаду. Ніжки міцні, щільні, з добре оформленими, не зближеними суглобами і копитом з міцним блискучим рогом.

Широка спина, що переходить в закруглені глибокі боки, свідчить про те, що тварина швидко росте і здатне до раннього відкладення жиру. Провисла спина, западання на лопатки – ознака рихлої конституції і слабкого розвитку м’язів. Міцноногі тварини навіть при рясному годуванні не «сядуть на ноги», що буває при слабких суглобах, особливо скакальних. Високоногих костистих тварин доведеться відгодовувати досить довго. А нізьконогі, з тонким кістяком зазвичай рано закінчують ріст і схильні до раннього і рясного жировідкладення.

Так що не женіться за граціозними тваринами. Грубувата тілобудова, може бути, і не естетична, зате гарантує добре зростання тварини.

Уважно подивіться на форму голови порося, розвиток щелеп і прикус. Легка голова з кирпатим профілем вказує на здатність до відгодівлі та раннього ожиріння. Важка голова з прямим профілем і укороченими лицьовими кістками говорить про загальну міцність і здатність до посиленого росту. Криворилість і мопсоподібність можуть виявитися ознаками інфекційного риніту. Тому обов’язково звертайте увагу на конфігурацію рильця. Воно повинно бути правильної форми, рожевим, прохолодним на дотик і вологим.

Поросята з неправильним прикусом погано пережовують корми. Перевірити прикус можна, якщо, притиснувши до себе, зафіксувати порося і збоку обережно розсунути губи. Добре, якщо верхня і нижня щелепи збігаються; якщо ж між ними просвіт, це означає, що у поросяти неправильний прикус і, відповідно, добра продуктивна свиня з нього не виросте.

До речі, при подібній маніпуляції порося, швидше за все, буде верещати від переляку, на це теж зверніть увагу. Нормально, коли голосок у нього тонкий і пронизливий, а приглушений і сиплий підкаже вам, що здоров’я у тварини не найкраще.

При огляді постарайтеся також виявити спадкові аномалії: неповне зрощення кісток черепа, розповзання тазових кінцівок, пахова грижа, вроджений тремор ( тремтіння), слоновість передніх кінцівок, потворність вушної раковини, закритий слуховий прохід; при наявності піднебінної щілини порося не може смоктати.

Якщо зумієте, виміряйте температуру порося. Для цього термометр змастіть вазеліном і введіть в пряму кишку, а щоб градусник не пішов глибоко в кишечник, прив’яжіть до його виступаючого кінця мотузочку і закріпіть її на щетині.

Нормальна температура тіла у поросят – 39-40°, число дихальних рухів – 70-88 ударів (у дорослих – 15-20). Часте дихання, та ще з хрипами, а також поява кашлю при русі – ознаки легеневих захворювань.

І, звичайно, непогано було б подивитися, як поросята їдять. Той, хто швидко кидається до миски, хапає все, що там є, відтісняючи своїх побратимів, швидше за все, буде дуже добре набирати вагу.

Визначившись з «п’ятачком», поцікавтеся у господаря: чим годували малюка в останні дні і скільки разів на день. І якщо не порушувати (хоча б перший час) заведений розпорядок, порося швидше звикне до нових умов життя.

І ще одна порада. Якщо є можливість, купуйте відразу двох поросят – їм удвох буде веселіше. При спільному утриманні вони будуть краще рости і розвиватися. Залишившись же на самоті порося може занудьгувати, і розважати його, спілкуватися з ним доведеться вам.

Всеукраїнське щотижневе видання “Хазяїн. Дім, сад, город”

Передплачуйте всього за 17,03 грн. в місяць!

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ