Качка – птиця скоростигла

УТКА - ПТИЦА СКОРОСПЕЛАЯ
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Вибираємо каченят
  2. Підготовка приміщення
  3. Утримування
  4. Годування
  5. Приблизний раціон каченят
  6. Ветеринарно-санітарні заходи

Навесні більшість сільських жителів і дачників прагнуть обзавестися домашньою птицею. Багато з них віддають перевагу качкам. І недарма, адже ці пернаті славляться своєю невибагливістю, всеїдністю, стійкістю до хвороб, швидким зростанням. Купивши каченят на відгодівлю, вже за 2,5-4 місяці можна отримати дорослих качок з чудовим, смачним і поживним м’ясом.

Вибираємо каченят

Здорове каченя рухливе, активне, голос у пташеня дзвінкий, без хрипоти. У нього відмінний апетит, при годуванні воно жадібно накидається на запропоновану їжу. Очі у здорового каченяти чисті, дзьоб сухий, рівного рожевого, жовто-оранжевого або чорного кольору, лапки чисті, без викривлень і пошкоджень, теплі. Пух у здорових каченят блискучий, сухий і чистий. Живіт у пташеня повинен бути м’яким, не обвислим, пупок закритим, без затвердінь. Хвіст і анальний отвір здорового каченяти – сухі та чисті. Пташенят з дефектами (викривленням дзьоба або шиї, зі злиплим пухом, з деформованими суглобами, вивернутими крилами і т. д.), дрібних, неактивних, непропорційних краще не купувати. Такі пташенята або не виживуть, або будуть сильно відставати в рості.

«Каченят бажано купувати в спеціалізованих господарствах, у цьому випадку є гарантія, що вони щеплені, оброблені від паразитів, витримувались необхідні температурні режими при утриманні та перевезенні, – радить Тетяна ТКАЧ, заступник начальника, завідувач відділу лікувальної та лікувально-профілактичної роботи Чернігівської обласної державної лікарні ветеринарної медицини. – Краще брати 10-денних каченят, адже перші дні – найкритичніші в житті пташенят».

Підготовка приміщення

За 10 днів до покупки молодняка будь-якої птиці (і каченят в тому числі) приміщення, призначене для її утримання, потрібно відремонтувати, помити, продезінфікувати, стелю і стіни побілити негашеним вапном. Дезінфекцію в приміщенні проводять ранцевим обприскувачем. Беруться будь-які дезінфекційні препарати, дозволені в Україні (Віркон, Віроцид, Септодор Форте та ін.).

У приміщенні, де будуть жити каченята, має бути світло, тепло і сухо (вологість 65-75%), там повинен бути хороший повітрообмін, але відсутні протяги. До 30-денного віку пташенята потребують додаткового обігріву, в перші 10 днів температура в пташнику повинна досягати 32°С, а потім поступово знижуватися до 26°С (з 14-го дня життя каченят), до 22°С (у період з 20-го до 30-го дня). З 30-го дня каченята вже не дуже бояться холоду, і їм для нормально росту і розвитку достатньо температури навколишнього середовища не менше 16°С.

На підлозі повинна бути чиста, суха підстилка: це може бути тирса, лушпиння, подрібнена солома.

Утримування

Розміщувати в приміщенні каченят у віці до 14 днів потрібно з розрахунку 20-25 голів на 1 кв. м. починаючи з 14-го дня щільність посадки каченят не повинна перевищувати 14 голів на 1 кв. м. У місячному віці на 1 кв. м має припадати не більше 8 каченят. З двомісячного віку щільність посадки каченят не повинна перевищувати 3,5 голів на 1 кв. м підлоги. Якщо ви вирощуєте качок не на м’ясо, а з метою подальшого розведення, то наведені вікові норми посадки слід збільшити в півтора рази. На вигулі площа повинна бути в 2,5 рази більше.

При більш купчастому утриманні каченята відчувають себе дискомфортно, погано ростуть, хворіють, збільшується падіж молодняка.

Ну і, звичайно, качок найкраще утримувати, якщо десь поруч є відкриті водойми. Випускати каченят на воду можна вже з місячного віку. Раніше цього робити не варто, тому що в більш ранньому віці каченята легко намокають і можуть переохолодитися.

Якщо немає поблизу водойми, потрібно розмістити на дворі великі ємкості з водою (краще їх закопати в землю), де птах буде купатися, митися, чистити пір’ячко. Воду потрібно періодично міняти.

Годування

Каченята дуже швидко ростуть (в 2,5-3 місяці їх вже можна забивати на м’ясо) і вимагають великої кількості поживних речовин. У здорових пташенят хороший апетит. До 10-денного віку їх потрібно годувати не менше 8 разів на добу. До досягнення ними віку двох місяців – 6 разів, а більш старших каченят – 5 разів на добу.

«Оптимальний варіант годування – спеціалізований комбікорм. Починаючи з добового віку і до 10 днів, даємо стартовий комбікорм для курчат, потім переходимо на комбікорм для дорослої птиці і в кінці на відгодівлі переводимо качок на комбікорм фініш. У комбікормі присутні в оптимальних пропорціях всі необхідні каченятам речовини, молодняк при такому годуванні росте швидше. Але так як годування комбікормом досить дороге, багато птахівників вибирають проміжний варіант. До місячного віку годують каченят комбікормом, а з місячного віку плавно переводять їх на корми домашнього приготування», – пояснює Тетяна Ткач.

У качок повинна бути постійно в достатку чиста питна вода, маленьких каченят бажано випоювати теплою кип’яченою водою, в подальшому птиця п’є звичайну воду. Добова норма води для однієї дорослої птиці становить близько 0,6 л. Виходячи з цієї величини і числа качок, слід розраховувати об’єм поїлок.

Качкам обов’язково дають мінеральні добавки. Годівницю для мінеральних добавок за необхідністю ділять на кілька відділень (наприклад, вапняк, мушля, гравій).

Приблизний раціон каченят

Добовий раціон для каченяти з 31-го до 40-го днів може бути таким: суміш зернових круп (90 г), висівки пшеничні (20 г), рибне або м’ясо-кісткове борошно (30 г), зелень, кабачки, коренеплоди, гарбуз (80 г), макуха (15 г), крейда (4,5 г), сіль (0,8 г), сир (10 г), кисле молоко (20 мл). Вода повинна бути у пташенят постійно і без обмежень.

З 41-го по 50-й день включно каченятам потрібно давати суміш зернових круп (100 г), висівки пшеничні (30 г), рибне або м’ясо-кісткове борошно (35 г), зелень, кабачки, коренеплоди, гарбуз (130 г), макуху (30 г), крейду (6 г), сіль (1 г).

З 51-го по 60-й день будуть потрібні: суміш зернових круп (150 г), висівки пшеничні (40 г), рибне або м’ясо-кісткове борошно (40 г), зелень, кабачки, коренеплоди, гарбуз (170 г), макуха (45 г), крейда (8 г), сіль (1,3 м).

З 61-го до 90-го дня корм на день може складатися з: суміші зернових круп (200 г), висівок пшеничних (40 г), рибного або м’ясо-кісткового борошна (60 г), зелені, кабачків, коренеплодів, гарбуза (330 г), макухи (50 г), крейди (8,5 г), солі (1,5 г).

Утримувати качок довше 3-місячного віку недоцільно, тому що корму вони споживають багато, а приросту вже майже не дають. Качки старше 65-ти днів при достатньому годуванні активно нарощують жирову масу. Старше 90 днів – починають жиріти, що істотно знижує цінність тушок.

Ветеринарно-санітарні заходи

У всіх спеціалізованих господарствах маточне стадо прищеплюється. Тому, якщо каченята купуються саме в таких господарствах, є надія, що у них вже сформований материнський імунітет. Крім того, в серйозних птахівничих господарствах вже одноденне пташеня прищеплюється від хвороб Марека і Ньюкасла. Якщо батьківському стаду щеплення зроблені не були (а частіше саме так і буває при розведенні качок в присадибних господарствах і на дрібних інкубаторах), то молодняк буде сприйнятливий до будь-яких пташиних інфекцій. А оскільки їх імунітет ще не сформований, то хворі часто гинуть.

Щоб захистити пташенят від хвороб інфекційного походження, потрібно провести ряд ветеринарних обробок, чітко дотримуючись їх своєчасності та черговості.

У перші 5 днів каченят пропоюємо розчином препарату Трисульфон з розрахунку 1 г на 1 л води. Цей препарат добре захищає каченят від бактеріальних інфекцій і кокцидій. Оскільки у багатьох господарів каченята майже з перших днів утримуються на вигулі на відкритому повітрі та мають безпосередній контакт з ґрунтом і травою, то для зовсім ще маленьких пташенят Трисульфон буде більш надійним захистом, ніж Байтрил або інші препарати, що містять енрофлоксацин.

У місцевості, неблагополучній за показниками захворюваності вірусним гепатитом качок, щеплення від цього захворювання необхідно зробити каченятам вже на другий день їх життя. Робиться воно сухою вірус-вакциною штаму ВГНКІ-К внутрішньом’язово, в стегно, в дозі 0,5 мл. Імунітет у пташенят формується через 72 години після вакцинації.

З 6-го по 10-й день пропоюємо каченят препаратом Біосупервіт, в дозі 1 мл на 3 л кип’яченої чистої води. Цей вітамінно-мінеральний комплекс забезпечить каченят необхідними вітамінами (А, D3, Е, групи В), мікроелементами (магній, мідь, цинк) і амінокислотами.

Починаючи з 7-го по 15-й день, один раз на добу у корм додаємо препарат Біовіт 80, з розрахунку 6 г (це приблизно чайна ложка) на сто каченят. Препарат перед згодовуванням необхідно ретельно перемішати з кормом. Цей антибіотик широкого спектру підвищує стійкість птахів до шлунково-кишкових захворювань, покращує обмін речовин, сприяє кращій перетравності кормів. Він застосовується для профілактики і лікування таких захворювань, як пастерельоз, колібактеріоз, сальмонельоз, бронхопневмонія, колісептицемія, лептоспіроз та ін.

У 15-денному віці підростаючим каченятам знову час зробити профілактичну обробку від кокцидіозу. Для цього підійдуть препарати Байкокс 2,5% – 1 мл на 1 л води, Толкокс 2,5% – 1 мл на 1 л води, Солікокс – 2 мл на 1 л води, Ампроліум 22% (13-15 день) – 1,4 г на 1 л води, 1 пакет (10 г) на 7 л води. Випоюємо протягом 2-3 днів.

З 30-го по 37-й день проводимо профілактичну імунізацію препаратами Нутрил Se (розводимо його в питній воді в пропорції 2 г на 1 л) або ж Чиктонік – 1 мл на 1 л води.

На 40-у і 41-у добу пропоюємо каченят протипаразитарним препаратом Промектин, з розрахунку 1 мл на 1 л води. Його застосовуємо для знищення всіх гельмінтів в організмі каченяти і всіх зовнішніх паразитів (кліщі, пухопероїди, воші та ін.), які, можливо, вже мешкають на його тілі.

З 50-го дня протягом 3 днів бажано знову пропоїти антибактеріальним препаратом Трисульфон (1 мл на 1 л води). Це в першу чергу поширюється на молодняк, який залишається на розведення. При цьому необхідно пам’ятати, що пропоювання птахів, призначених на м’ясо, має завершитися не пізніше, ніж за 10 днів до забою.

Птицю, призначену для подальшого розведення, ревакцинуємо проти гепатиту на 60-70-й день і потім ще раз на 150-й день.

Всій домашній птиці 2 рази на рік обов’язково робиться щеплення від хвороби Ньюкасла.

Оксана ДЕВ’ЯТКО.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ