Завершуємо осінні роботи

Завершаем осенние работы
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. На городі
  2. У саду
  3. У квітнику

Завершується листопад, а таке враження, що «бабине літо» не пішло ще. І не тільки за враженням, а й за спостереженнями. Тепла погода «плекає і пестить» квіти, дерева, чагарники, які і не думають втрачати листя, в’янути. Буйство осінніх барв тільки все яскравіше і пишніше. З такою погодою багато того, що ми робили на ділянці раніше восени, можна буде ще й в грудні неспішно завершувати.

Як помічають садівники, городники і квітникарі, всі сезонні роботи зрушилися в часі. Ну не будеш же обрізати і підгортати, укутувати на зиму, якщо все ще цвіте і, зовсім вже на диво, плодоносить.

На городі

Якщо плануєте залишити багаторічні городні культури зимувати у відкритому ґрунті, замульчуйте їх. Для цього підійде торф, перегній, зібране з ділянки листя.

Всі вільні місця на городі краще перекопати. Точаться суперечки, чи потрібне осіннє перекопування чи ні. Все залежить від ґрунту і вашого рішення. Як підказує досвід, осіннє перекопування в рази підвищує родючість ґрунту, дієво допомагає боротися з бур’янами і шкідниками, які вже зручно влаштувалися у верхніх шарах на зимівлю. Перекопавши ділянку восени, «оздоровіть» її, допоможете затриматися волозі. І вже точно витратите менше сил і часу на весняні роботи, коли і так справ багато.

Зібране з ділянки рослинне сміття піде в компостну купу. Під час перших заморозків перелопатьте компост. Якщо потрібно, полийте його водою або гнойовою рідиною.

Прийшов час просіяти, розфасувати і заховати на зберігання зібране та висушене насіння овочів, яке будете сіяти в наступному сезоні. Відразу ж приготуйте насіння для посівів у теплицях і мінігородах на підвіконнях. І, по ходу роботи, займіться заготівлею ґрунтових сумішей для теплиць, парників, ящиків.

Перед настанням холодів необхідно перевірити інвентар, призначений для поливу, щоб не залишилося води в шлангах і насосах.

Закінчивши городні роботи, проінспектуйте свій інструмент. Очистіть від ґрунту, залишків рослин, добре протріть. Що необхідно, підремонтуйте, рухливі вузли змастіть. Бажано продезінфікувати все.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

У саду

В першу чергу необхідно провести прибирання саду. «Некорисне» сміття видалити, а ось «корисне» – падалицю, загнилі плоди викидати не варто, краще прикопати в міжряддях дерев. За зиму це все перегниє і послужить прекрасним органічним добривом. Засохлі, хворі, обламані гілки можна спалити. Вони можуть послужити притулком для зимівлі шкідників, у них створюються хороші умови для дозрівання насіння бур’янів.

Підпори, які підтримували гілки, навантажені врожаєм, потрібно прибрати на зберігання. Але перед цим їх слід продезінфікувати, можна за допомогою 2%-вого розчину мідного купоросу.

Головна турбота садівників у листопаді – провести вологозарядковий полив. Для молодого дерева потрібно не менше 50 л води, для дорослого – 150-200 л. Доведено, що це надійна запорука комфортної зимівлі рослин.

Якщо посадили саджанці на початку осені, обов’язково треба добре підгорнути землею їх корені, які ще погано закріпилися в землі, й вітри можуть їх «ганяти». Ураганні ж пориви здатні легко вирвати з землі. А ось ті саджанці, які висаджувалися навесні або ростуть з минулого року, підгортати і особливо обкопувати перед поливом не треба. У них активно ростуть поверхневі корені, які легко можна пошкодити.

Молодий сад потрібно рятувати від гризунів. Ніжні стовбури обв’язують руберойдом або старою клейонкою, перед цим обмотавши їх газетами. Застосовують щільну тканину, мішковину, нетканий матеріал. Нижній край обв’язки потрібно заглибити в землю і добре присипати.

Якщо є інформація про швидкі заморозки, а снігу ще немає, пристовбурні кола дерев потрібно закрити перегноєм, тирсою, листям, щоб оберегти коріння від замерзання. Для цього можна використовувати і компост. Після танення снігу всі корисні речовини з нього разом з вологою потраплять в коріння дерев.

Кінець листопада-початок грудня – благодатний час для заготівлі живців для весняних щеплень. Вони вже загартувалися, важливо зрізати їх до настання заморозків. До речі, фахівці радять зберігати живці глибоко під снігом. У підвалі не завжди можна підтримувати потрібну температуру і вологість. Якщо помістити зрізані живці в поліетиленові пакети і присипати добре снігом, необхідний баланс зберігається.

У листопаді можна висадити зимостійкі чагарники – глід, горобину, калину. Помістіть їх в ямки глибиною до 40 см, обов’язково удобріть, полийте і добре замульчуйте.

У квітнику

Решту бутонів на однорічних квітах можна зірвати і залишити їх дозрівати в теплі. Схожість їх буде слабкіше, але це рятівний метод, якщо не встигли запастися насіннєвим матеріалом вчасно. Розмножити в цей час можна, наприклад, тюльпани. Вони більш витривалі та менше хворіють.

Жоржини, канни, які все ще можуть радувати цвітінням, не варто залишати до настання морозів. Інфекції та захворювання можуть проникати в бульби через підморожені стебла. Викопавши бульби і кореневища, промийте їх і обробіть знезаражувальними речовинами.

Троянди вже обрізані. Але ви ж залишали ще деякі гілочки з бутонами? Прийшов час зрізати їх. Особливо на витких трояндах. Також санітарну обрізку потрібно провести на всіх інших витких рослинах. Як з’являться найперші, зовсім незначні заморозки, видаліть всі підмерзлі пагони і листя.

Хризантеми, якщо можна так сказати, останній привіт літа. Радують і нагадують про нього до найсерйозніших заморозків. Обрізати їх слід по мірі відцвітання. А ось все зрізане не треба прибирати, краще залишити як утеплювач.

Людмила ХРАПАЧ.
м. Ізюм Харківської обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ