Сад у квітні

Сад у квітні
Реклама

У квітні роботи в саду не терплять зволікань, і почати їх слід з прибирання сміття та розпушування ґрунту. Одночасно з глибоким розпушуванням слід внести мінеральні та органічні добрива під плодові дерева і чагарники. Щоб швидше прибрати застій води в ґрунті, зробіть у ній неглибокі канавки, через які волога швидше проникне глибоко в ґрунт і розподілиться по ширині ділянки. Щільні глинисті ущільнення в ґрунті потрібно розбити грудки на глибину 15-20 см.

У дощову погоду, поки земля не підсохне, намагайтеся менше ходити по городу. А коли «дозріє» для обробки, можна розпушити граблями грядки. Це в якійсь мірі попередить висушування і розтріскування ґрунту. Під деревами і чагарниками можна також оновити шар мульчі.

Звільніть від покривного матеріалу молоді деревця і штамби чагарників, а потім добре замульчуйте свіжою мульчею. Її товстий шар збереже дорогоцінну вологу і в рази підвищить врожайність. Видаліть відмерлу за зиму кору зі стовбурів дерев і скелетних гілок чагарників.

У квітні, орієнтуючись по погоді, не забудьте вчасно розкрити виноград, щоб не випріли його бруньки. Оскільки за статистикою їх випрівання трапляється навіть частіше, ніж пошкодження заморозками. Щоб уникнути підмерзання, його можна лише відкопати, але не поспішати підв’язувати. Так, якщо оголосять заморозки, на лозу зверху можна накинути плівку або брезент.

У квітні проводять обрізку крони плодових дерев і зрізують молоду поросль. Зрізи на стовбурах і гілках обробляють садовим варом. Засліпіть бруньки на штамбах на рівні 40-50 см. Ще є час посадити молоді саджанці плодових дерев, якщо ви не зробили це восени. Підбирайте для цього саджанці віком 1-2 роки з бруньками, що не розпустилися, і добре розвиненою кореневою системою.

Багато хто по-старому зрізані гілки спалює, але доцільніше залишити їх для використання в якості опори для в’юнкої квасолі, вігни, гороху і гарбузових. А при бажанні відразу утилізувати, їх можна переробити на мульчу в садовому подрібнювачі або просто порубавши хворостини штиком лопати або сокирою. А більш товсті знадобляться для багаття з шашликами.

Перед посадкою вимочіть коріння саджанців в глиняній бовтанці. Полийте саджанець після посадки і замульчуйте пристовбурне коло. Обріжте бічні розгалуження крони, а центральний провідник укоротіть на 20-30 см від рівня скелетних гілок.

Листя, які ви зібрали на ділянці, складаємо в компостні купи. Попередньо проливаємо їх розчином сечовини (5%-вим) і присипаємо землею або торфом. Щоб уникнути розвитку парші, перед набуханням бруньок крону рясно обприскують 5%-вим розчином сечовини. Таким розчином можна проводити дезінфекцію і пристовбурового кола. Ця обробка послужить додатковим джерелом азоту.

Коли почнеться активний сокорух і кора буде легко відділятися, можна проводити щеплення за кору. Такий метод садівники застосовують досить часто. Таким чином можна переприживлювати старі дерева. Для цього гілку з товстою корою діаметром 3-4 см спилюють, залишаючи пеньок. На 5-8 см нижче від зрізу повинна залишитися гілка, яка перший час буде покращувати живлення щепи на період загоєння. Зріз необхідно зачистити гострим ножем – це прискорить затягування рани. На пеньку збоку на гладкій і рівній корі роблять розріз близько 2 см. Ножем, для окулірування, краєм на поздовжньому зрізі трохи відокремлюють від деревини. Дуже часто садівники цим методом прищеплюють, не розрізаючи кору. Живець з 2-3 бруньками вставляють за кору на всю довжину зрізу, потім щільно обв’язують ликом.

На протилежному основному зрізу стороні робимо косий зріз приблизно на 0,5 см від нижнього кінця і знімаємо кору, це допоможе полегшити вставку черешка під кору на прищепі. Місця щеплень і ранову поверхню на пеньку добре обробити садовим варом.

У квітні можна проводити щеплення містком, коли кору молодих дерев пошкодили гризуни або мороз, і виникає необхідність з’єднати окремі ділянки. Якщо пошкодження не надто великі і з одного боку штамба, то можна щепити тільки один живець, а якщо ступінь пошкодження достатньо велика, то прищеплюють кілька живців. Якщо штамб в діаметрі 10 см, то на нього необхідно поставити 4-5 містків.

Спочатку ранову поверхню зачищають, знімають всі пошкоджені тканини і обробляють садовим варом. Для щепи необхідно брати живці морозостійких та сильнорослих сортів з високою сумісністю.

Вимірюємо необхідну довжину черешка для містка-щеплення, вона залежить від розміру рани. Недосвідчені садівники роблять помилку і відрізують короткий черешок, без потрібного запасу, забувши про те, що його вставляють під кору. На обох кінцях живця роблять копулірувальний зріз 4-6 см, над раною в корі – Т-подібний перевернутий надріз, а під нею прямий, вони повинні бути перпендикулярні один одному. Проводячи цю процедуру, потрібно дотримуватись полярності (спочатку вставляють під підняту кору нижній морфологічний кінець в нижній частині стовбура, потім у верхній Т-подібний надріз). Добре вставлений живець обв’язують ликом і обробляють садовим варом. Таке щеплення через час зростеться з штамбом дерева.

Якщо гризуни пошкодили дуже сильно молоді дерева і щеплення містком не дасть результатів, то їх зрізують, щоб активувати зворотне зростання. Сплячі бруньки з нижньої частини стовбура дадуть нову надземну частину. Точно так само роблять, якщо надземна частина гине від сильних морозів. Спляча частина може дати кілька пагонів. Найсильніший залишаємо і підв’язуємо до опори, інші потрібно прищипувати над 6-7 листком.

У квітні назовні починають виходити зимуючі жуки: довгоносики, трубкокрути. Прокидається і приступає до харчування велика кількість личинок і гусениць, сисних та листогризучих шкідників.

Для профілактичної боротьби з грибковими захворюваннями аґрус і чорну смородину можна обливати гарячою водою. Температура повинна бути не вище 70°С, при такій температурі спори грибків і шкідники гинуть, а кора не отримує опіків. Коли набрякають та розпускаються бруньки на деревах раз у кілька днів струшують шкідників на підстилку, це можуть бути довгоносики, казарки, яблуневий квіткоїд, букарки. Такий захід проводимо рано вранці або ввечері при температурі повітря не більше 10 °С. При невисоких температурах жуки малорухливі і погано тримаються за деревину.

У малиннику видаляємо пагони, які пошкоджені стебловою галицею. Внизу будуть ущільнення – гали. У них і живуть невеликі рожево-помаранчеві личинки.

Також обрізують ягідні чагарники. У квітні огляньте кущі чорної смородини і видаліть з них бруньки, густо заселені кліщами. У цей період розмножують чорну смородину задерев’янілими живцями-однолітками.

Для розмноження смородини зрізують черешки довжиною 15-18 см так, щоб нижній зріз розташовувався над брунькою, а верхній – на відстані 1,5 см від бруньки. Укорінюють їх у ґрунті, розташувавши похило, залишивши при цьому одну бруньку над рівнем землі. До осені живці поливають і мульчують, а потім обрізують до висоти 10-15 см. Наступну осінь їх пересаджують на постійне місце. Живці червоної і білої смородини зрізують і розмножують у вересні. Але якщо ви вже обрізали їх навесні, то можна спробувати їх укоренити зараз, хоча відсоток вкорінення і буде дещо нижче, ніж при осінній посадці.

Аґрус розмножують не живцями, а відводками.

У квітні активну увагу приділяють суниці. Розпушують грядки і підживлюють їх азотними добривами. Щоб прискорити на тиждень дозрівання суниці, накрийте хоча б одну грядку плівкою на дугах або подвійним тонким спанбондом прямо з кущиків зверху.

Також обприскують суницю фунгіцидом Абіга-пік (50 г на 10 л води). Догляд за малиною здійснюється в обрізуванні на добре розвинену бруньку з подальшим мульчуванням міжрядь компостом і перегноєм шаром в 4-5 см.

Активне розмноження шкідників саду починається вже в квітні, тому потрібно не упустити цей момент для боротьби з ними. Щоб зловити комах шкідників, використовуйте клейові пастки і пояса на штамбах дерев.

Одним з перших прокидається яблуневий квіткоїд. Він ще не в змозі літати і повзає по стовбурах дерев, тому легко позбавитися від нього можна за допомогою пастки. Також видаліть всю відмерлу кору з яблунь, щоб комахи не могли під неї ховатися. Візьміть моток вати, просочіть його гусеничним клеєм і обв’яжіть навколо стовбура. Комахи застрягнуть в пухкому матеріалі. Можна в якості поясу використовувати смужки картону, просочені клеєм. Якщо жуки встигнуть дістатися до крони, то боротися з ними доведеться хімічними засобами.

Поки ще не розкрилися бруньки, проводять захисне обприскування плодових дерев від довгоносика, пильщиків, щитівки, парші, борошнистої роси, плодової гнилі. Для цього можна застосовувати комплекс біопрепаратів. Однак, що гріха таїти, – надійний захист простіше забезпечити, використовуючи бакову суміш пестицидів. Наприклад, з 3,6 мл інсектициду Енжіо 247 SC (проти широкого спектру шкідників: сисних, листогризучих та скритних) і 3 г фунгіциду Хорус 75 WG (від грибкових захворювань, в тому числі від такої напасті як кучерявість персика) на 10 л води.

Від личинок хруща, дротяника, капустянки й інших загрожуючих кореневій системи молодих саджанців підземних шкідників ґрунт (при повному його розморожуванні і стійкій теплій погоді) проливають 0,2%-вим розчином інсектициду Актара 25 WG, витрачаючи 2-4 л на 1 дерево.

Відразу після цвітіння і опадання пелюсток і зайвих бутонів для гарантованого захисту потрібно повторне обприскування баковою сумішшю від комплексу шкідників і хвороб препаратами Енжіо 247 SC (3,6 мл), Хорус 75 WG (3 г), Скор 250 ЕС (2 мл) на 10 л води.

Для боротьби з листовійкою, зимовим п’ядуном, вишневої міллю, попелицею дерева і кущі обприскують Кеміфосом, Іскрою, Фуфаноном (10 мл на 1 відро води) або Алатаром (5 мл на 1 відро води). Проти парші, моніліозу, споріозу ефективно обприскування 3%-вою «бордоською сумішшю» (400 г вапна і 300 г мідного купоросу на 10 л води). Перед цвітінням зерняткових культур, обприскати їх наприкінці квітня біостимуляторами Новосил і Екстрасол.

Список засобів захисту ми наводимо для прикладу. Замість зазначених препаратів можна використовувати будь-який з їх аналогів, включаючи біопрепарати.

Далеко не в кожному любительському саду потрібна така ретельна обробка, але на жаль, на думку професійних садівників, у більшості випадків без неї складно очікувати гарантований урожай.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ.
Фото автора.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ