Аґрус: з чого починати?

Крыжовник: с чего начинать?
Реклама

Читати російською мовою

Існує більше 1500 сортів аґрусу. Серед них можна знайти і безколючкові (Грушенька, Малахіт, Ніжний Пакс, Орлятко та ін.), і стійкі до борошнистої роси (Американський гірський, Каррі Хаутон, Колобок та ін.), і сорти з ніжною солодкою м’якоттю (Африканець, Білі ночі, Цукерковий, Хінномаки Ґелб та ін.).

Аґрус – самозапильна рослина, але при перехресному запиленні урожай збільшується, так що бажано поруч посадити рослини 3-4 різних сортів.

Для посадки аґрусу слід підібрати добре освітлену рівну ділянку або пологий схил, з кутом нахилу не більше 3°С. При виборі місця під аґрус слід враховувати, що він не терпить ділянок з ґрунтовими водами, що близько підходять до поверхні, і ґрунт з підвищеною кислотністю, а також важкий і глинистий. Для нього ідеально підходить ґрунт з кислотністю рН 6.

Цей чагарник не дуже вимогливий до ґрунтів, але, як і більшість рослин, він віддає перевагу ґрунту пухкому і родючому. Чим бідніший ґрунт, тим більше добрив доведеться внести, готуючи її до посадки. Норма внесення органічних добрив під оранку коливається в межах 2-10 кг перегною на 1 кв. м, залежно від родючості ґрунту і культури-попередника. Крім того, під посадку аґрус вноситься 25-30 г/кв. м суперфосфату і 15-20 г/кв. м калійної солі. Кращі попередники для аґрусу – овочі та бобові. А ось після зернових слід вносити підвищену норму перегною.

Якщо планується посадити аґрус рядами, то орієнтувати їх рекомендується з півночі на південь. Відстань між рослинами в ряду беруть 1,5-2 м, між рядами – 2,2-
3 м, залежно від сорту. При вирощуванні на шпалері відстані між рослинами в ряду беруть 1 м, між рядами – 2 м.

Саджанці аґрусу з відкритою кореневою системою можна висаджувати як навесні, так і восени. Але слід враховувати, що період вегетації цієї рослини починається дуже рано і потрібно встигнути провести весняну посадку до того, як бруньки підуть у ріст. Кращий час для осінньої посадки – 
кінець вересня-початок жовтня. Саджанці із закритою кореневою системою можна висаджувати у будь-який період вегетації.

Перед висаджуванням кореневу систему саджанців рекомендується потримати в розчині Корневіну, Гетероауксину або іншого стимулятора коренеутворення.

Розміри посадкових ям залежать від розміру кореневої системи саджанців і родючості ґрунту: чим бідніший ґрунт, тим більше яма. Зазвичай буває достатньо ями шириною 50 і глибиною 50-60 см. Верхній родючий шар складають у одну купу, ґрунт, взятий на глибині – в іншу. Посадкові ями готують як мінімум за 2-3 тижні до посадки.

10-15 кг добре перепрілого компосту або перегною, 200-300 г суперфосфату, 30-40 г калійної солі та 200-
300 г деревної золи перемішують з 1-2 відрами родючої землі і заповнюють цією сумішшю яму приблизно наполовину, закривають шаром родючої землі. Формують невеликий горбок, встановлюють на нього саджанець, акуратно розправляють коріння і засипають родючою землею, взятою з верхнього шару. Саджанці рекомендується заглибити на 3-6 см в порівнянні з тим, як вони росли в розсаднику, щоб в подальшому з кореневої шийки відростали нові сильні пагони.

Ґрунт злегка ущільнюють. Навколо куща формують з неродючим землі валик діаметром 0,5-0,8 м і добре поливають, щоб земля щільно обжала корінці аґрусу. Коли вода вбереться, прикореневе коло мульчують торфом, перегноєм або компостом.

Потрібно пам’ятати, що аґрус не любить перезволоження і заливати його не можна. Якщо при посадці внести вказану кількість добрив, то перші 2 роки аґрус можна не удобрювати.

Після посадки саджанець слід обрізати на висоті 20 см від рівня ґрунту.

Подальший догляд за аґрусом зводиться до своєчасних підживлень, поливів у посушливий період, обрізки, видалення бур’янів і, зрозуміло, до збору врожаю смачних і корисних ягід.

Олена БЕРЕЗКІНА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ