Аґрус: стійкий або толерантний?

Крыжовник: устойчивый или толерантный?
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Часто в описі сортів аґрусу зустрічається:
стійкий і толерантний.Що їх відрізняє – як зрозуміти різницю?
Все ж хворіють сорти аґрусу борошнистою росою чи ні?
Микола ГЛУЩЕНКО, м. Харків.

Як відомо, найбільш шкідливою хворобою аґрусу є американська борошниста роса (АМР) або сферотека. На основі багаторічних досліджень встановлено, що цією хворобою уражаються всі частини вегетативного пагону, але, в залежності від сорту, в різному ступені.

Американські дрібноплідні сорти (Хаутон, Керрі, Орегон і інші) практично не уражалися, а у великоплідних європейських сортів уражаються і пагони, і листя, і плоди.

Тому одним із завдань селекції є виведення сортів, що поєднують великоплідність і стійкість до сферотеки. Це досягається в результаті різних варіантів схрещування великоплідних європейських сортів з американськими сортами, стійкими до АМР.

Гібридні сіянці мають різну стійкість до сферотеки. З них шляхом відбору вибираються кращі. Відібрані кращі стійкі форми можна умовно розділити на високостійкі (стійкі, несприйнятливі) і толерантні. Толерантні сорти в звичайних умовах не уражаються АМР, їх можна вирощувати без хімічної обробки проти сферотеки.

Багато українських сортів (Неслуховський, Карат, Оксамит, Каменяр, Карпати та ін.) вважаються толерантними. На моїй ділянці в Полтавській області вже багато років вони проявляють високу стійкість до сферотеки. Якщо ж такі рослини потрапляють у сприятливі умови (затінення, підвищену вологість, низинні місця біля водойм, рясні роси, затяжні дощі з прохолодною погодою) вони можуть в тій чи іншій мірі уражатися АМР.

Підготував Олександр БОБИР,
м. Миргород
Полтавської обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ