Аґрус: стійкий або толерантний?

0
137
Крыжовник: устойчивый или толерантный?
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Часто в описі сортів аґрусу зустрічається:
стійкий і толерантний.Що їх відрізняє – як зрозуміти різницю?
Все ж хворіють сорти аґрусу борошнистою росою чи ні?
Микола ГЛУЩЕНКО, м. Харків.

Як відомо, найбільш шкідливою хворобою аґрусу є американська борошниста роса (АМР) або сферотека. На основі багаторічних досліджень встановлено, що цією хворобою уражаються всі частини вегетативного пагону, але, в залежності від сорту, в різному ступені.

Американські дрібноплідні сорти (Хаутон, Керрі, Орегон і інші) практично не уражалися, а у великоплідних європейських сортів уражаються і пагони, і листя, і плоди.

Тому одним із завдань селекції є виведення сортів, що поєднують великоплідність і стійкість до сферотеки. Це досягається в результаті різних варіантів схрещування великоплідних європейських сортів з американськими сортами, стійкими до АМР.

Гібридні сіянці мають різну стійкість до сферотеки. З них шляхом відбору вибираються кращі. Відібрані кращі стійкі форми можна умовно розділити на високостійкі (стійкі, несприйнятливі) і толерантні. Толерантні сорти в звичайних умовах не уражаються АМР, їх можна вирощувати без хімічної обробки проти сферотеки.

Багато українських сортів (Неслуховський, Карат, Оксамит, Каменяр, Карпати та ін.) вважаються толерантними. На моїй ділянці в Полтавській області вже багато років вони проявляють високу стійкість до сферотеки. Якщо ж такі рослини потрапляють у сприятливі умови (затінення, підвищену вологість, низинні місця біля водойм, рясні роси, затяжні дощі з прохолодною погодою) вони можуть в тій чи іншій мірі уражатися АМР.

Підготував Олександр БОБИР,
м. Миргород
Полтавської обл.

Веббанер Хозяин Укрпошта
Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ