Дерево аґрусу: оригінально, гарно, зручно

Дерево крыжовника: 
оригинально, красиво, удобно
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Кореневласне дерево
  2. Обрізка дерева аґрусу
  3. Недовговічне дерево
  4. Щеплення на смородину золотисту
  5. Обрізка щепленого деревця

Останнім часом в садах можна зустріти не кущі, а дерева аґрусу. Крона такого аґрусу краще провітрюється, гілки отримують більше світла і повітря, і тому рослина менше уражається грибковими інфекціями, а ягоди виростають великими і солодкими, швидше достигають.

Штамбовий аґрус можна отримати двома способами: сформувати кореневласне деревце або провести щеплення на штамбоутворювач.

Кореневласне дерево

Щоб виростити кореневласне дерево аґрусу, слід вибрати найсильніший пагін аґрусу, зростаючий вертикально, а всі інші вирізати. З обраного пагона видаляються всі бічні гілки на висоті майбутнього штамба. Зазвичай її приймають рівною 0,8-1,2 м. Причому, видаляти бічну поросль зі стовбура необхідно постійно. Щоб спростити цю операцію, на пагін часто одягають металеву або пластикову трубку і трохи заглиблюють її в землю. Таке пристосування буде служити до того ж і своєрідною опорою. Але кілочок для підв’язки все одно потрібно вбити, так як такої трубки недостатньо, щоб забезпечити стійкість куща до поривів вітру.

Висоту штамба вибирають, орієнтуючись не тільки на зручність збору ягід, але і на висоту снігового покриву взимку. Вважається, що найхолодніше повітря зосереджене безпосередньо над сніговим покривом, трохи вище воно буде вже тепліше. Відповідно, якщо сніговий покрив зазвичай буває високий, то і штамб потрібно формувати більш високий, щоб гілки менше підморожувалися. Так, наприклад, якщо середня висота снігового покриву 30-40 см, то штамб повинен бути заввишки 0,8-
1 м, а якщо снігу випадає 50-60 см, то штамб доведеться формувати висотою 1-1,2 м.

Слід пам’ятати, що морозостійкість дерева аґрусу значно нижче, ніж куща, тому рослину необхідно надійно утеплювати на зиму. Штамб мульчують, підгортають, прикривають ялиновим гіллям або будь-яким іншим покривним матеріалом. Можна передбачити каркасні конструкції – такі, як для захисту троянд.

Обрізка дерева аґрусу

Обрізати штамбовий аґрус набагато зручніше і швидше, ніж кущ. Дерево формують, залишаючи щороку по 5 сильних пагонів. Центральний стовбур вкорочують мінімально, не більше 1/5 висоти річного приросту. Надалі на пагонах залишають по 4-5 відгалужень. Пагони минулого року вкорочують приблизно наполовину і формують крону у формі кулі. Під час обрізки видаляються всі пагони, що ростуть вниз і всередину куща. Пагони, що ростуть біля основи стовбура безпосередньо з ґрунту, зрізуються на рівні ґрунту. Приблизно на 4-5 рік аґрус набуває вигляду компактного деревця з кулястою кроною. У цей час деревце входить в період стабільного плодоношення.

Після цього обрізка полягає в омолодженні, тобто у видаленні старих гілок, а також видаленні хворих, обламаних, підмерзлих пагонів. Якщо зростаючий з середини крони однорічний приріст по довжині значно перевищує інші пагони, його відповідно вкорочують, щоб зберегти круглу форму крони. Однак однорічний приріст на старих гілках вкорочувати небажано, інакше можна втратити значну частину врожаю.

Недовговічне дерево

Головним недоліком обрізки аґрусу в формі штамба є короткий період життя отриманого деревця. Пагін, з якого сформували стовбур, може прожити, як і будь-який пагін аґрусу, максимум 10-12 років. Омолодити рослину, на жаль, не вийде, і дерево доведеться зрізати.

Якщо є бажання постійно мати на ділянці дерева аґрусу, то слід заздалегідь формувати нові рослини, щоб вони замінили старі дерева.

Важливо пам’ятати, що у різних сортів аґрусу пагони мають різну довговічність. Сорти, отримані від схрещування американських і європейських видів, швидко вступають в плодоношення, але пагони у них недовговічні. Так що краще для штамбового формування використовувати сорти європейської селекції: Рожевий 2, Фінік, Джерело.

Щеплення на смородину золотисту

Більш простий спосіб отримати штамбовий аґрус – щеплення. Для формування штамбового аґрусу найчастіше використовують смородину золотисту. Ця прищепа досить морозостійка і довговічна. Активно плодоносити таке деревце зможе до 20-25 років. Роблячи щеплення, потрібно врахувати висоту снігового покриву, щоб місце щеплення не потрапило в зону найхолоднішого повітря.

У розсаднику можна придбати вже готовий саджанець штамбового аґрусу, а можна провести щеплення самостійно. Підщепу вирощують з насіння і через 3 роки рослина готова до щеплення. Прищеплювати можна взимку на викопаних із землі рослинах. Але щеплення, проведене навесні в період першого сокоруху методом покращеного копулірування, дає більший відсоток приживлюваності. Крім того, рослини не потрібно викопувати з землі. Іноді дерево аґрусу отримують за допомогою бічного щеплення за кору. Таке щеплення проводять влітку.

Місце щеплення, особливо, якщо воно зроблене досить високо, має схильність до обламування, тому, коли дерево увійде в період активного плодоношення, слід передбачити спеціальні опори для гілок, так як під вагою врожаю деревце може обламатися.

Обрізка щепленого деревця

У розсаднику зазвичай продають щеплений штамбовий аґрус, який вже має крону з 3-6 гілок. Якщо щеплення зроблене самостійно, потрібно сформувати скелетні гілки, залишивши на наступний рік після щеплення 4-6 найсильніших пагонів. Надалі формування щепленого дерева проводиться так само, як і кореневласного. Особливо ретельно слід видаляти прикореневу поросль і пагони, що відростають нижче місця щеплення.

Якщо в якості підщепи взяти золотисту смородину сорту Брехт, то проблем з видаленням прикореневої порослі не буде, так як цей сорт практично її не дає.

Єлизавета МАРТОВА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ