Випробування на міцність

Испытание на прочность
Реклама

Читати російською мовою

Цитата номера
Коли людині здається, що все йде шкереберть,
до її життя намагається увійти щось чудове.
Далай-Лама.

«Прийшов і дві години з собою поволік», – бурчала в дитинстві бабуся, коли наступав останній літній місяць. Це тепер я розумію, що вона мала на увазі: до кінця серпня день стає на 2 години коротше, а робіт в саду та городі не зменшується, а, навпаки, стає ще більше. Саме в серпні настає пік жнив, адже масово достигають майже всі овочі і фрукти. Поряд із збиранням, треба дбати і про підготовку до зими.

У цей час триває боротьба з бур’янами, прибирання, переробка і закладка на зберігання вирощеного врожаю, поливи, підживлення, підготовка грядок для наступного сезону, посадкових ям для плодових і ягідних насаджень. А ще треба впоратися у квітнику, у кого є пасіка, відкачати мед і забезпечити бджолам надійну зимівлю.

Посадку розсади садової суниці в більшості регіонів України потрібно закінчити до середини вересня, а ще краще, як радять фахівці, ще до кінця серпня. По собі знаю: посаджена в двадцятих числах серпня полуниця і приживається на новому місці краще, і врожаї потім дає рясніше. Природно, при належному догляді за нею.

Тим, хто збирається розмножити улюблений сорт червоної смородини, потрібно в кінці серпня-на початку вересня висадити її живці.

Велику помилку допускають городники, які припиняють поливи моркви, буряків, пізньостиглих сортів капусти або поливають зі шланга так, що волога не проникає в зону розташування основної маси кореневої системи (30-40 см).

«Коренеплоди моркви при різкій зміні вологості ґрунту розтріскуються, – ділиться своїми спостереженнями С. Ф. Сторожук з смт Семенівка Полтавської області, – тому зараз потрібно звернути увагу, чи не оголилися їхні верхівки. У такому разі їх слід підгорнути, щоб не втратити врожай».

Кінець серпня-початок вересня – період активного сушіння і підготовки до зберігання цибулі та озимого часнику.

Настає пора збирання середньостиглих сортів капусти. Головки зрізують гострим ножем, залишаючи невеликий качан в 1-1,5 см. Зріз роблять гладким, щоб при зберіганні качанів в тріщини не потрапляла жодна інфекція.

Ось вже який рік кінець літа обдаровує всіх виснажливою спекою. Нинішній – не виняток. «Такої тривалої посухи, – гірко констатує П. Г. Скиба із Голопристанського району Херсонської області, – не пам’ятають навіть бабусі-дідусі. Від виснажливої спеки втомилися всі. А багато початківців-землеробів виявилися просто не готові до неї: всі сподівалися на те, що зима видалася сніжною і вологи було вдосталь. Але насправді все виявилося не так».

Петро Григорович має рацію: неймовірна літня спека внесла суттєві корективи в плани більшості городників і дачників. Найбільше постраждали ті, у кого не було можливості поливати грядки і плодові насадження. Хоча, як вважає А. П. Кулик з м. Ніжин Чернігівської області, в цьому році «гріх скаржитися на смородину, аґрус, ожину, малину, чорницю та інші ягідні культури, які подарували старанним господарям непоганий урожай. Віддячили за старанність і турботу також огірки, кабачки, томати, перець, баклажани, непогані види на врожай у картоплі. Допомогли в отриманні гарних врожаїв й неоціненний досвід, набутий за багато років роботи на землі, своєчасні корисні поради від газети «Хазяїн».

Літо в зеніті. Спека не відступає, хоча і чергується з грозовими дощами. Не будемо відступати і ми, адже стільки праці вкладено! Залишилося докласти останні зусилля, щоб пожинати взимку плоди землі-годувальниці. Стою на дворі і радію:

Полновесным, благосклонным
Яблоком своим имперским,
Как дитя, играет август,
Как ладонью, гладишь сердце
Именем своим имперским:
Август! – Сердце!

Ці рядки Марини Цвєтаєвої дуже точно передають настрій останнього літнього місяця.

Рядки з листів

Зимують на грядці

Якось багато років тому купила томат під назвою Солодка вишня. Перший раз вирощувала його через розсаду, але потім він став у мене самосійкою. Плоди зимують на грядці, і коли настає сприятливий момент, проростають. А я лише залишаю найбільш міцні паростки.

Такі томати швидко набирають масу, цвітуть, зріють, знову цвітуть, не хворіють фітофторозом і плодоносять до заморозків. Нинішній рік теж не став винятком.

Ось і зараз підперезаний кущ схожий на кулю з різнокольорових намистин. І це у відкритому ґрунті. Потім я викопую кущі з коренем, заношу в теплицю і прикопую. І Солодка вишня дає врожай до листопада, а то й пізніше.

Плоди цього томату невеликі, але смак у них – як у старих томатів, створених ще до появи нинішніх численних гібридів. Гарні вони як у свіжому вигляді, так і в консервованому. І сік з них просто дивовижний!

В. Н. ГОРДАСЕВИЧ.
м. Овідіополь Одеської обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ