Хворобу поширювати не можна

Болезнь распространять нельзя
Реклама

Читати російською мовою

Чи можна мульчувати міжряддя малини горіховим листям?
На дереві горіха залишається багато чорних плодів, шкірка зморщена
і так пристає до ядра, що його важко відірвати.
Що це за хвороба і як з нею боротися?
А. А. ГАЛЕТА,
с. Любимівка,
Нововоронцовський р-н
Херсонської обл.

Шановний Андрію Андрійовичу! Почнемо з відповіді на другу частину питання. Судячи з симптомів, у вашого горіха бактеріоз. Придивіться до свого дерева: на ньому, швидше за все, присутні й інші ознаки бактеріального ураження у вигляді чорних плям на листі і гілках. Навіть якщо ви зможете очистити уражені горіхи, їсти їх все ж не радять.

Поширювати хворобу, мульчуючи ураженим листям ґрунт навіть під іншими деревами і чагарниками, категорично не можна. Потрібно зібрати уражений опад і спалити його, а з хворобою боротися за допомогою триразового обприскування горіха 3% бордоською рідиною:

  • перед розпусканням бруньок;
  • перед початком цвітіння;
  • на початку формування зав’язей.

Можна посилити дію бордоської рідини сечовиною (100 г на 10 л води). Не забувайте обробляти і ґрунт під деревом.

А ось листя здорового волоського горіха є прекрасним добривом не тільки для малини, але і для полуниці, та й дерев в саду. В ідеалі листя потрібно компостувати, перекладаючи гноєм, курячим послідом і землею. У результаті через 2 роки вийде прекрасне живлення, повне мінеральних речовин, для будь-яких садово-городніх культур.

Незважаючи на те, що під самим горіхом майже нічого не росте тому, що він пригнічує ріст інших рослин, на його листя ця властивість не поширюється. Навпаки, речовина юглон, що міститься в горіховому листі, володіє сильними антисептичними властивостями: вона знищує грибки і знезаражує ґрунт.

Капустянка піде з ділянки, удобреної горіховими листям, також пропадуть шкідники суниці та малини, якщо замульчувати посадки горіховим листям. Тільки прикопайте опад для кращого результату.

При бажанні можна спалити горіхове листя і отримати унікальну за вмістом мікроелементів золу, удобрюючи нею грядки. Кажуть, що урожай картоплі при цьому збільшується в 2 рази.

Спробуйте також висушити листя і перетерти на пил. Посипаючи цим пилом місця, де бувають слимаки, ви позбавите свій город від цих шкідників.

Але краще за все залишити листя під самим горіхом: ця природна мульча послужить спочатку захистом від морозу, а потім ідеальним добривом для свого дерева. Але це за умови, що листя здорове, в іншому випадку його потрібно зібрати і спалити, а ґрунт навколо обробити мідьвмісними препаратами.

На запитання читачів відповідали:
Дмитро ЖИВОГЛЯД (агроном),
Олександр БОБИР (розсадник),
Лариса ПРОКОПЕНКО (досвідчений садівник).

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ