Весняні профілактичні обробки саду. Проти хвороб і шкідників

Весенние профилактические обработки сада. Против болезней и вредителей
Опрыскивание сада
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Обприскування у фазі сплячих бруньок
  2. Технологія обприскування
  3. Препарат для ранньовесняного обприскування
  4. Обприскування по зеленому конусу
  5. Боремося з довгоносиком без хімікатів
  6. Обприскування по рожевому бутону
  7. Четверта обробка
  8. Обробка чагарників
  9. Норми витрати
  10. Запобіжні заходи

Деякі дачники з принципових міркувань повністю відмовляються від будь-яких обробок в ім’я екологічної чистоти продукції і часто залишаються взагалі без плодів і ягід. У боротьбі зі шкідниками та хворобами необхідно знайти баланс: щоб і урожай отримати, і шкоду здоров’ю не заподіяти. При цьому дуже важливі саме профілактичні обробки.

Багато хто вважає, що якщо явних ознак ураження не видно, то обробляти не потрібно. Але перші ознаки захворювань і появи шкідників легко пропустити, бо розпізнати їх не дуже досвідченому садівнику досить важко. А потім раптом весь сад виявляється у владі хвороби або шкідників, і щадними дозами препаратів уже не обійтися, щоб врятувати хоч щось з врожаю.

Профілактичні обробки приурочені до певних фаз розвитку рослини і, відповідно, періодів життя шкідників. Щоб забезпечити комплексний захист саду навесні, рекомендують провести чотири обробки: по голому дереву (фаза сплячих бруньок), по зеленому конусу, по рожевому бутону і по зав’язі (майже відразу після цвітіння).

Обприскування у фазі сплячих бруньок

Якщо температура повітря підвищилася до 5°С, сніг майже зійшов, а бруньки ще не прокинулися, значить настав час для першого профілактичного обприскування. Конкретні терміни його проведення залежать від погодних умов. Кожного року вони різні. Це обприскування, як правило, проводять відразу після обрізки саду, щоб заодно обробити і відкриті рани, що утворилися після обрізки, і не допустити потрапляння в них інфекції.

Для першого обприскування використовують в основному фунгіцидні препарати, які призначені для боротьби з грибковими захворюваннями, такими як моніліоз, парша, іржа, борошниста роса, фітофтороз.

Дійсно, в цей час шкідники ще тільки починають пробуджуватися від сплячки і виповзати зі своїх сховищ, а спори грибкових захворювань, що перезимували на корі, на торішніх плодах і листках, вже буквально витають в повітрі та розносяться вітром. Особливо інтенсивно перенесення спор відбувається в суху теплу погоду.

Технологія обприскування

Кожне дерево навесні необхідно обприскати бордоською рідиною – обробляти потрібно дуже ретельно, особливо нижню частину, буквально мити цим розчином, щоб він стікав по стовбуру і гілках. Обприскування слід проводити в напрямок від верхівки до стовбура, гілки обприскують від стовбура до периферії. Обов’язково потрібно обробляти пристовбурні кола. Це потрібно робити, тому що частина шкідників зимує в ґрунті. Обприскувати не можна у вітряну погоду і при яскравому сонці. Для цієї роботи найкраще друга половина дня, ближче до заходу сонця, або хмарна погода. Дерево має бути абсолютно сухе. Також важливо, щоб за прогнозом погоди на наступні два дні не було дощів і туманів.

Препарат для ранньовесняного обприскування

Крім бордоської рідини, можна застосовувати мідний купорос, залізний купорос, карбамід (сечовину) з мідним купоросом, Нітрафен, Хорус, Скор (при температурі вище 12°С), Хом, Абіга-Пік, Фармайод та інші фунгіцидні препарати.

Вибір препарату залежить, перш за все, від того, якими хворобами уражувався сад в минулому сезоні, які шкідники раніше зустрічалися в саду і, зрозуміло, уподобань садівника.

Обприскування по зеленому конусу

Друге обприскування проводиться по зеленому конусу. Це, коли бруньки вже лопнули, але листочки ще не з’явилися, не розвернулися. Рослини можна обробляти тією ж бордоською сумішшю. Тільки тепер вже застосовується 1%-вий розчин. Набряклі бруньки дуже ніжні, 3%-вим розчином їх можна просто спалити.

В деяких випадках застосовують суміш більш серйозних препаратів. Наприклад, Хорус, який використовують проти парші, борошнистої роси, моніліозу, змішують його з Децисом, який бореться з комахами. Вийде комплексна обробка і від хвороб, і від комах-шкідників.

Від грибкових захворювань використовують препарати: Хорус (при низькій температурі), Скор (якщо вже досить тепло), Оксіхом, фунгіцид Брунька. Препарат Брунька надає комплексну дію, він ефективний не тільки проти грибкових захворювань, але і проти комах і кліщів, а також мохів і лишайників. Розпадаючись, Брунька перетворюється на добриво для рослин, бо до складу препарату входять необхідні для розвитку мікроелементи.

Важливо провести обприскування по зеленому конусу для боротьби з таким злісним шкідником плодових культур, як яблуневий квіткоїд (яблуневий довгоносик-квіткоїд). Цей шкідник особливо любить селитися на яблуні і груші. Жуки відкладають яйця в нерозпущені бутони, і там виводиться личинка. Вона склеює пелюстки, бутони стають коричневими і не розкриваються. Личинки спокійно розвиваються, і позбутися їх в цей момент вже практично неможливо. Тому дуже важливо встигнути саме на стадії зеленого конуса, коли жуки тільки вийшли і починають харчуватися лопнутими бруньками, провести обробку рослин.

Визначити час обробки досить просто за ефектом «плачучих» бруньок. Жуки проколюють бруньки, виділяється крапелька рідини, яку добре видно через лупу. Ці краплі сигналізують про те, що жуки вже вийшли, і дерева необхідно обприскувати.

Для боротьби з довгоносиками та листовійкою, які теж активізуються в цей час, використовують препарати Децис, Кінмікс, Іскра, Інта-Вір, Фуфанон, Танрек, Каліпсо та інші інсектициди.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Боремося з довгоносиком без хімікатів

Найпростіший і ефективний спосіб боротьби з довгоносиком – струшування комах на плівку з подальшим знищенням. Це потрібно робити рано вранці при низькій температурі, коли жуки нерухомі і не можуть злетіти. Беремо довгу жердину, на неї намотуємо в кілька шарів тканину і стукаємо по гілках. Жуки падають на заздалегідь підстелену плівку, збираємо їх і знищуємо.

У фазі зеленого конуса ефективно накласти на дерева ловчі пояси. Можна також використовувати клейові пастки. Це – листи з клейкою поверхнею, до них прилипають дорослі літаючі особини. Також ефективні феромонні пастки для дорослих комах. У довгоносиків одна самка відкладає 40-100 яєць. Таким чином, кожна самка, що попалася в пастку, означає 40-60 врятованих яблук.

Обприскування по рожевому бутону

Третє обприскування проводиться по рожевому бутону, тобто коли квіткові бруньки ще не розкрилися, але вже набрякли. Важливо, щоб квітки ще не розкрилися, тому що ми повинні дбати про бджіл, які можуть загинути, якщо обприскувати будемо по квітучій рослині. Така обробка дозволяє позбутися і від осередків грибкових захворювань, і від перезимувалих личинок шкідників, які не вдалося знищити при попередніх обробках.

Перш за все, це стосується яблуневої плодожерки. Вона відкладає яйця або на листках близько суцвіття, або безпосередньо в саме квітколоже. З яйця розвивається личинка, вона проникає в плід, в результаті чого виходять червиві яблука. Важливо її знищити на стадії рожевого бутона, тоді падалиці буде зовсім мало або не буде зовсім.

Потрібно обприскувати всю крону. Слід використовувати обприскувач з довгою штангою. Це дасть можливість, стоячи на землі, дістати до верхівки дерева.

Рекомендовані препарати в основному ті ж самі, що і для другого обприскування, але один і той самий препарат двічі застосовувати не варто. Бордоську рідину в цей час, як правило, вже не використовують, а обробляють найчастіше сумішшю Дециса з Хорусом або іншими баковими сумішами.

На стадії рожевого бутона вже можна користуватися і біологічними препаратами, наприклад, такими як Фітоверм, Бітоксибацилін. Вони діють при більш теплій погоді. Тобто для перших обприскувань ми змушені користуватися тільки хімічними препаратами, тому що при низьких температурах практично всі біологічні препарати неефективні.

Для обробки саду проти кліщів перед цвітінням і відразу після нього застосовують колоїдну сірку.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Четверта обробка

Четверте обприскування проводиться по зав’язях величиною з горошину, тобто, коли плоди тільки-тільки зав’язалися. В цей час починається друга хвиля захворюваності моніліозом (перша – припадає на період цвітіння).

Також необхідно провести повторну обробку проти яблуневої плодожерки. Ця комаха відкладає свої яйця на зав’язі. Вдень її не видно, вона літає в сутінках і вночі. Проти цього шкідника дуже добре працює приманка на компот. Компот найкраще зварити з яблук, а не з варення або квасу. Можна зі шкурок і серцевин. Для плодожерки важливий запах яблук, вона летить на нього. Наливаємо компот в баночки і вішаємо на дерева, а потім знищуємо комах, що попалися.

Обробка чагарників

Не варто забувати і про обробку чагарників: смородини, аґрусу, малини та ін. Тому що, якщо обробити дерева і не обробити кущі, то дуже швидко збудники хвороб і комахи-шкідники знову опиняться на деревах. Але, як відомо, аґрус і смородина починають свою вегетацію раніше, ніж більшість садових дерев. Бруньки там набухають набагато раніше, тому з обробкою чагарників не можна затягувати і провести її слід в першу чергу.

Норми витрати

Для обробки дорослого дерева зазвичай достатньо 5-6 л розчину робочої рідини, для молодого – 1,5 л на кущ йде від 0,5 до 1,5 л, залежно від розміру.

Запобіжні заходи

Препарати слід розводити тільки згідно з інструкцією в спеціальному посуді (не харчовому!), ні в якому разі не перевищувати зазначену в інструкції концентрацію і дозу. При дуже частих обробках і перевищенні допустимих доз токсичні речовини можуть накопичуватися в плодах, викликаючи хронічні хвороби у людини.

Розчин потрібно готувати безпосередньо перед використанням, зберігати його більше доби не можна.

При роботі з отрутохімікатами обов’язково використаємо всі необхідні засоби захисту: протигаз або респіратор і захисні окуляри, рукавички, спецодяг, гумові чоботи. Під час обприскування не можна приймати їжу, пити, курити. Після роботи необхідно ретельно вимити руки й обличчя.

Олена БЕРЕЗКІНА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ