Захист саду від гризунів взимку

Защита сада от грызунов зимой
Реклама

Читати російською мовою

Чи захистити побілку від зимових зайців і мишей?
Які ще варіанти захисту є?
Світлана СЕГЕДІНА.
м. Канів Черкаської обл.

Ви задали дуже важливе питання. Гризуни здатні за зиму практично знищити молодий сад, та й старі дерева пошкодити ґрунтовно. Тому потрібно захищатися і від білих вуханів, які приходять з полів, і від своїх «рідних» сірих мишок, які шукають поживу в холоди і знаходять її, якщо ми вчасно не запобігаємо нападу.

Яблуневі стовбури є особливими ласощами для гризунів в силу того, що кора у них м’яка і не гірка. Але і іншими деревами зубастики не гребують, коли голод підпирає, тому захищати потрібно всіх.

Саме через кору дерево отримує від коренів всі необхідні для росту речовини. Якщо кора буде зіпсована по діаметру, дерево загине. Але навіть невеликі пошкодження здатні завдати величезної шкоди дереву, пропускаючи через себе всередину хвороби і дрібних шкідників. Також миші можуть пошкодити коріння, що послаблює імунітет дерева і погіршує його розвиток.

Традиційна побілка стовбурів вапном мало відлякує голодних гризунів. По суті, це для них додаткове джерело кальцію для безперервно зростаючих зубів, якими вони і будуть гризти кору. А ось якщо до побілки додати мідний купорос, який заодно захистить стовбур дерева від грибків, то апетит у них вже може дещо знизитися. Але після декількох дощів його ефект зійде нанівець. Тому потрібно подбати про додатковий захист.

Надійний захист починається з профілактики. Восени приберіть з ділянки суху траву і опале листя, щоб мишам ніде було ховатися. Також звільніть від смітної рослинності та сміття пристовбурні кола: гола земля не приваблює дрібних гризунів, і вони не будуть пробиратися до стовбура. Тому навіть мульчу краще відсунути від стовбурів на 30-50 см. Після того, як випаде сніг, ретельно утрамбуйте його – це теж стане перешкодою для мишей.

Самі стовбури потрібно обгорнути покривним матеріалом: агроволокном, мішковиною, плівкою, старими капроновими колготками, розрізаними уздовж пластиковими пляшками. Підійде і металева або пластикова сітка з дрібними клітинками. Вона запобіжить появі попрілостей і водночас не пропустить гризунів до жаданого корму. А ось руберойд – не найкращий матеріал для цього: вдень він сильно нагрівається під сонячними променями, а вночі промерзає, і від цього кора дерева може відшаруватися, а камбій загинути. Якщо є можливість, можете використовувати ялинове гілля, встановивши його голками вниз. Молоді саджанці краще уберігати за допомогою спанбонду або лутрасила.

Захисний матеріал треба добре зафіксувати біля землі, щоб у гризунів не було доступу до нижньої частини стовбура. Близько коренів можна розсипати мульчу, просочену відлякуючими засобами, наприклад, креоліном. Далі слід укрити стовбур до перших гілок, захопивши і їх основи.

Оскільки зайці стають на задні лапи, вони здатні дістати стовбур до висоти 1,5 м, а ще об’їсти нижні гілки. По можливості їх теж слід обмотати хоча б капроновими колготками, просоченими гасом або соляркою.

Зайців можна відлякувати і прив’язаними до гілок довгими смужками від чорних пакетів для сміття або спіральними стрічками, нарізаними з жерстяних банок, хоча найкращим захистом від них є щільний паркан по периметру ділянки.

Отруйні приманки по саду розкидати не рекомендується: велика ймовірність, що на них наткнуться домашні тварини або птиці.

Відповідаючи на ваше запитання, чи захистить побілка від гризунів, можна сказати, що захистить тільки тоді, якщо в неї додати речовини з неприємним запахом (скипидар, нафталін). Також стовбури дерев з осені можна намазати розчином креоліну в соняшниковій олії (1 ч. ложка на 1 л). Запах креоліну відлякає гризунів, а сам розчин послужить захистом від хвороб і дрібних шкідників. Обмазку можна зробити і замісивши глину зі свіжим коров’ячим гноєм в співвідношенні 1:1 до густоти сметани і підмішавши карболову кислоту (1 ст. ложка – на 1 відро).

Підготував Денис ТЕРЕНТЬЄВ,
агроном-консультант «Хазяїна».

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ