Чому пропадає кора на яблуні?

Почему пропадает кора на яблоне?
Черный рак
Реклама

Читати російською мовою

У мене захворіла яблуня – пропадає кора.
Я стовбур чищу, білю вапном,
але кора все одно псується вище і вище.
Як врятувати дерево?
О. В. Самородова.
м. Дружківка Донецької обл.

Шановна Ольго Василівно! Захворювання яблуні може статися з безлічі причин. Наприклад, від нестачі вологи в період вегетації або, навпаки, від її надлишку. Якщо ґрунтові води знаходяться близько до кореневої системи дерева, відбувається гниття коренів, порушується живлення. Або в весняний період у пристовбурному колі накопичується волога, її застій може спричинити за собою відпрівання кореневої шийки і позначиться це на корі.

Ще пошкодження походять від морозобоїн і сонячних опіків. Щоб захистити дерева від таких пошкоджень, треба восени стовбури молодих дерев і саджанців обертати мішковиною, поліпропіленною тканиною або білити сумішшю глини, гною і вапна (3:1:1). Проводити захисну операцію необхідно саме восени, а не в березні-квітні. Морозобоїни дерева отримують безпосередньо взимку, найчастіше в період різких перепадів температур (вдень може бути плюс, а вночі – 15-30°С).

Сонячні опіки – наслідок лютневих відлиг. Виявляються такі пошкодження часто відшаруванням кори, а виникають в період цвітіння, а то і в червні. І якщо крихітні ділянки особливої шкоди не завдають дереву, то відшарування великих шматків може погубити його, адже через ці пошкодження відразу проникають шкідливі бактерії і грибки (наприклад, бактеріальний рак кори).

Відшаровану кору треба зрізати, захоплюючи по краях близько 2 см живої тканини, змастити очищену ділянку 1%-вим розчином мідного купоросу (10 г на 1 л води), потім накласти лікувальну пов’язку: глина + коров’як, взяті в рівних пропорціях, додати в цю суміш 1 мл Епін-екстра. Поверх покласти плівку і обернути мішковиною або іншою бавовняною тканиною. Пов’язка повинна залишатися на місці 2-4 місяці. Восени її необхідно зняти і перевірити успішність ваших зусиль.

Якщо на місці рани почала з’являтися тоненька молоденька кора, лікування було успішним. Восени це місце обов’язково треба покрити побілкою (глина з вапном) або покупною фарбою для садових дерев і знову обернути мішковиною, щоб молода кора не постраждала від зимової негоди.

Відшарування кори можуть викликати й різні деревоточці. Як правило, їх атакам піддаються ослаблені, переживлені азотом або старі та хворі дерева. Щоб виявити шкідників, треба уважно оглянути дерево на предмет появи на корі маленьких отворів, з яких висипається потерть. Найчастіше показати наявність шкідників можуть птахи, в тому числі дятли, які, що називається, за версту чують комах, адже це їх їжа. Птахи розширюють отвори в прагненні добути звідти шкідників.

При виявленні діяльності деревоточців приготуйте розчин одного з інсектицидів (Актеллік, Каліпсо, Антижук та ін.), наберіть рідину в шприц і залийте у виявлені ходи, після вбирання замажте їх садовим варом і забинтуйте бавовняною тканиною. Через 14 днів перевірте самопочуття дерева: якщо по краях з’явилися намітки нової кори, садовий вар акуратно приберіть, нанесіть склад з глини, гною і Епін, оберніть мішковиною і залиште до осені або наступної весни. Рана заживе і з’явиться нова кора.

Протягом всієї вегетації обприскуйте по листу розчинами з антистресовими препаратами (НВ-101, Циркон, Енерген, Цитовіт та ін.), підживлюйте речовинами в хелатній формі, так деревам простіше і доступніше засвоювати живлення.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Найнебезпечнішою ознакою є відшарування кори з почорнінням її і деревини. Це показник зараження дерева вірусною або бактеріальною інфекцією. Джерелом проникнення в кору є будь-які механічні пошкодження: тріщини, розломи, обрізані гілки або сучки.

Рано навесні та восени треба уважно оглядати всі дерева в саду і відразу ж зачищати до живої тканини і обробляти виявлені пошкодження розчином мідного купоросу (300 г на 10 л води), залізного купоросу (200 г на 10 л води), олійною фарбою, натуральною оліфою, відпрацюванням. Невеликі ранки можна змащувати зеленкою.

Зараження відбувається в будь-який час при температурі вище 0°С.

Якщо на стовбурах і скелетних гілках з’явилися лишайники, їх теж потрібно прибрати, обробивши уражену поверхню розчином залізного купоросу (300 г на 10 л води). Через 10-12 днів після обробки очистіть все дерево щіткою з металевою щетиною. Лишайники легко обсипаються на підстилку, після чого їх треба спалити. Після чищення всю поверхню кори побіліть бовтанкою з глини і вапна або фарбою для дерев і оберніть мішковиною, якщо цю процедуру проводили восени.

Мох і лишайники є найкращим місцем розвитку збудника чорного раку.

Чорний рак (антонів вогонь, вогневиця). Назву вогневиця захворювання отримало через те, що місце ураження виглядає як обпалене вогнем, найчастіше йому піддаються яблуні. Інфекція поширюється дуже швидко. Фахівці впевнені, що заражене дерево порятунку не піддається. Кора стає темною (чорною) і відшаровується, плодові тіла гриба-збудника розташовуються в місцях ракових ушкоджень концентричними колами. Найбільші пошкодження виникають при осінньому зараженні. Для лікування раку непоганими показниками володіють фунгіцидні замазки: Фунабен, протиракова замазка ЗСП, паста на основі мідного купоросу і гумату РанНет.

При обробці ран з раком не можна використовувати садовий вар, так як під його шаром грибки розмножуються з подвоєною силою.

В європейських країнах досить популярний спосіб лікування дерев від бактеріального, а іноді й чорного раку антибіотиками – Стрептоміцином і Тетрацикліном.

У перший рік обробляють по кореню розчином Стрептоміцину – 1 г (500 000 од.) на 5 л води, другий і третій раз обприскують через кожні 5 днів, збільшуючи дозу: 1 г на 4 л води, 1 г на 3 л води. Наступного року застосовують Тетрациклін (2 таблетки на 5 л води), повторюючи обробки через 5 днів, зменшуючи кількість води на 1 л.

Зараз садівники, як правило, зачищають рану гострим ножем, захоплюючи близько 2 см живої тканини, потім закладають її садовою замазкою, яку бажано приготувати самому. Раніше найефективнішою вважалася форситова мазь: 16 частин свіжого коров’ячого гною + 8 частин сухого вапна або крейди + 8 частин просіяної деревної золи + 1 частина піску. Все ретельно перемішати до отримання тістоподібної маси. Потім додати на кожен кілограм маси 10 г Цинеба і 10 г Топсину М, ще раз ретельно перемішати і відразу нанести на рани, закрити мішковиною.

Для лікування грибкових інфекцій типу чорного раку, цитоспорозу можна застосовувати мазь з Вітаросом, Стробі, Триходерміном.

В якості основи мазі можна використовувати вазелін або тюбик звичайного крему для рук. Видавлюєте його в баночку, додаєте 1 ампулу Вітароса (2 мл), перемішуєте і навесні наносите тонким шаром на оброблювану ділянку. Через місяць готуєте бовтанку з глини + коров’як + Триходермін (2:1) + 10 мл рідкого препарату або 10 г порошку, але його необхідно розвести з водою за інструкцією. Власне, Триходермін – це природний антибіотик, який прекрасно працює проти більше 60 видів грибка. Восени (вересень) таку ж бовтанку готують з препаратом Стробі (2 г). Для боротьби з кореневим раком розчином Стробі (за інструкцією) проливають під корінь.

Ще одним грибковим захворюванням, що шкодить корі дерева, є цитоспороз. Кора розмочалюється і відшаровується, а спорові тіла розташовуються по деревині хаотично. Лікування можна застосовувати те ж, що і при чорному раку, адже викликає захворювання грибок, тільки іншого виду.

При обох захворюваннях протягом сезону, крім обробок безпосередньо від хвороб, потрібно підтримувати імунітет зараженого дерева і навколишніх рослин, дотримуючись агротехніки вирощування, графіки обробок від хвороб і шкідників, при цьому додаючи Циркон або Епін-екстра. Вчасно проводити підживлення.

Дмитрий ЖИВОГЛЯД, агроном,
консультант газеты «Хозяин»,
г. Харьков.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ