Картопляна міль завойовує територію

Картофельная моль завоевывает территорию
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Розкажіть про можливих шкідників картоплі.
У мене бульби в погребі поїдають якісь личинки.
Що це може бути і як цього уникнути?
А. М. БАЛИНСЬКИЙ.
с. Покровськ
Білозерський р-н
Херсонської обл.

Всі звикли вважати основним шкідником картоплі колорадського жука. Але в 80-ті роки в Криму вперше виявили не меншого шкідника – картопляну міль, батьківщиною якої є Центральна і Південна Америка. Швидше за все, її завезли разом з помідорами або тютюном, які вона теж обожнює. З того часу ареал проживання даної комахи розширився, і багато овочівників через неї втрачають урожай: як в полі, так і в сховищах.

Сам метелик нешкідливий, та й живе зовсім недовго. Але за кілька днів життя ця маленька сіро-коричнева комаха встигає відкласти до 200 яєць, з яких вилуплюються дуже ненажерливі личинки, які і пожирають культуру.

Зверніть увагу! Личинки картопляної молі змінюють колір в залежності від того, чим харчуються. Тому на городі вони зелені, а в погребі – світло-сірі.

Довжина личинок-гусениць від 2 мм при народженні до 8-12 мм в дорослому стані. Саме вони поїдають бульби і стебла улюбленої ними культури. При сприятливих умовах (температурі від 6°C до 25°C) вони здатні знищити закладений на зберігання урожай картоплі. Та й на городі апетит картопляної молі не слабшає: після того, як з’їдене листя, вона переміщається в бульби і продовжує бенкет.

Боротися з цим шкідником можна, використовуючи агротехнічні методи.

Потрібно:

  • перевіряти посадковий матеріал на наявність личинок;
  • садити бульби на глибину не менше 15 см;
  • високо підгортати картоплю;
  • виполювати всі бур’яни;
  • прибирати бадилля за тиждень до викопування картоплі і спалювати його;
  • знищувати всі заражені бульби і ні в якому разі не залишати їх на городі.

Також можна скористатися сучасними препаратами, розробленими для боротьби з цим шкідником. Це і біологічні: Лепідоцид, Бітоксибацилін, Дендробацилін, Ентобактерин, і хімічні інсектициди: Кінмікс, Арріво, Цимбуш, Циткор, Децис, Золон, Террадим, Євродим. Уважно прочитайте інструкцію до пропонованих препаратів і побачите, що вони використовуються для знищення й багатьох інших шкідників городніх і садових культур.

У сховищах боротися з картопляною міллю можна лише одним способом: знизивши температуру до 2-3°C. Це знищить личинки, але, на жаль, не вбереже вже пошкоджені бульби від загнивання, тому весь врожай доведеться перебрати вручну.

Слід пам’ятати, що цей шкідник прекрасно зимує на городі, тому контроль за допомогою інсектицидів необхідний як мінімум на наступний рік після виявлення шкідника.

Ранньостиглі сорти практично не пошкоджуються картопляною міллю.

На запитання читачів відповідав
Дмитро ЖИВОГЛЯД,
агроном.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ