Попелиця та муха на вишнях і черешнях

Тля и муха на вишнях и черешнях
Вишневая муха.
Реклама

Читати російською мовою

На вишні та черешні в цьому році було багато попелиці,
від якої згорталися листочки.
А також плоди з черв’ячками — сусід,
досвідчений садівник, сказав, що це личинки мухи плодової.
Нічого, мовляв, страшного – навпаки, пожартував,
що нам – пенсіонерам – зараз за ціною м’ясо не доступне,
а тут — безкоштовне.
Словом, переконував і радив їсти вишні прямо з черв’ячками.
Але все ж якось неприємно,
хотілося б чимось обробляти від шкідників,
щоб їсти плоди з великим задоволенням.
Іван КОСТЕНКО,
м. Бахмут Донецької обл.

Зміст

  1. Чорна вишнева попелиця
  2. Вишнева муха

Дійсно, не тільки нам вишні подобаються, а ще й безлічі різних шкідників. І якщо ми хочемо отримати врожай, то з ранньої весни треба не втрачати пильність. Різна живність виходить із зимівлі голодною і жваво накидається на їжу.

Як правило, для доброго плодоношення в саду поруч висаджені вишні різних сортів, черешні, а також їх гібриди. На всі ці дерева дружним натовпом нападають згадана вами вишнева муха, чорна вишнева попелиця, вишневий довгоносик, вишневий листоїд, кісточковий пильщик, різні види листокруток, плодожерок, молей, п’ядунів, багатоцвітниці, кліщі та ін.

Почнемо розбиратися з цією армією шкідників по порядку.

Чорна вишнева попелиця

Попелиці існує безліч видів, які полюбляють різні рослини в якості кормової бази. Описана вами якраз любить вишню і черешню. Рано навесні з перезимувалих біля бруньок яєць відроджуються дрібні чорні комахи – попелиця. Спочатку вони харчуються соком бруньок, а потім, по мірі розпускання листочків і відростання молодих пагонів, переселяються на них.

За сезон з’являється до 14-ти поколінь комах. У період повного розкриття всіх квіткових бруньок на деревах з’являються самки-засновниці, які виробляють личинок, які швидко стають дорослими і старанно збільшують свою популяцію. Третє покоління попелиці дає крилаті особини, які переселяються на проміжні рослини – підмаренник. Ці то відлітають, а інша колонія висмоктує соки з листя і зелених пагонів, через що вони зупиняються в рості, чорніють і засихають, а молоді деревця можуть настільки «знесилити», що зиму не перенесуть і загинуть. При великій кількості комахи переселяються на плоди, плодоніжки і черешки. Все це засмічується липкими виділеннями попелиці, на яких потім швидко починають розмножуватися сажисті грибки.

Найбільшої шкоди деревам попелиця завдає в червні-липні, коли наростають нові пагони і закладаються бруньки для врожаю наступного року.

Тля и муха на вишнях и черешнях
Вишнева попелиця на молодому прирості

Восени дорослі самки переселяються на дерева і відкладають близько бруньок яйця для наступного року. Ось чому не можна випускати з виду осінні обробки дерев. Після збору врожаю і опадання не менше 20% листя дерева бажано обробити 5-7 %-вим розчином сечовини (500-700 г на 10 л води), це вб’є більшу частину шкідників, які влаштувалися на зиму, відкладені яйця і спори різних шкідливих грибків.

Перед обприскуванням стовбури і скелетні гілки треба очистити від відшарованої кори, лишайників, наростів. На дорослих деревах очищати можна щіткою з металевою щетиною, а на молодих – з пластиковою жорсткою щетиною. Орієнтовно ці операції проводяться з кінця вересня до кінця жовтня. У листопаді або трохи раніше (якщо рано настає похолодання) обов’язково білять всі дерева, на доступну висоту штамба і гілок. Це запечатає шкідників, яйця і збудників хвороб, які влаштувалися там на зимівлю і збереглися після попередніх обробок.

Існує кілька видів побілки. Обробка з обприскувача 20%-вим розчином вапна (2 кг гашеного або 1,5 кг негашеного вапна розчинити в 10 л води, процідити).

Найбільш часто використовуваний рецепт: на 10 л води беруть 1 кг будь-якої глини, 2,5 кг гашеного вапна і 300 г мідного купоросу. Все це розмішується (спочатку купорос, потім окремо вапно і змішується, а потім додається глина) і проводиться побілка.

Добрий результат дає готова садова побілка, що продається в магазинах. Вона виготовлена з вапна і клеючих складів. Я зазвичай додаю в неї 1 мл Актелліка або Танрека на 1,5 кг побілки, наношу на стовбури широкою щіткою. У лютневі відлиги (не менше 5°С) знову обробляю весь сад 5-7%-вим розчином сечовини, а на початку березня повторюю побілку і потім обприскую Нітрафеном (за інструкцією).

Незважаючи на всі ці заходи, повністю позбутися шкідників не вдається, але кількість їх значно знижується. Ще зі свого досвіду: якщо пропустити осінню або весняну обробки сечовиною, результат буде гірше. Відразу помітно збільшується кількість грибкових захворювань та шкідників, і тоді замість 4-х обробок доводиться проводити 5-6 і більш сильними препаратами.

Для обприскування рослин від попелиці треба використовувати інсектициди з різними діючими речовинами, тому що попелиця дуже швидко адаптується до них. Тому в кожну обробку треба міняти препарат, тільки орієнтуйтеся не на назви, а читайте його склад. Виробників препаратів у країні багато, тому з однією і тою ж речовиною в продажу буває до 10 різних найменувань.

Наприклад, речовина альфа-циперметрин є основою препаратів: Цунамі, Фатрин, Акорд, Альфашанс, Неофрал, Айвенго, Конкорд, Ренегейд, Алтальф, Альфаметрин, Фастак. Цю діючу речовину синтезували в минулому столітті на основі складової, витягнутої з ромашки далматської (піретрума), і всі препарати відносяться до піретроїдів.

З хімічних препаратів для боротьби з чорною і зеленою попелицями непогано себе показали: Конфідор, Фітоверм (якщо комах мало), Актара, Децис, Інта-Вір, Іскра золота, Каліпсо (можна обробляти в період цвітіння), Банкол, Актеллік, Акарин. Головне, щоб препарати не були підробленими.

Народних методів також існує чимало, інша справа – наскільки вони дієві.

  • 500 г деревної золи розчинити в 10 л води і настоювати протягом 3 діб, процідити і обприскувати.
  • По 200 г цибулиння і листя томатів (пасинки) залити 10 л води і настоювати протягом 12 годин. Процідити і обробляти кожні 7-10 днів до кінця сезону.
  • 1 кг зелені гірчака почечуйного (горець, геморойна трава) нарізати, залити 10 л води і кип’ятити протягом 30 хвилин. Остудити, процідити, додати 2-3 ст. ложки рідини для миття посуду і обробляти дерева кожні 10 днів не менше трьох разів.

А ось харчова сода, яку багато хто старанно рекламує, від попелиці не допомагає, ну хіба щоб у неї печії не сталося. Можна спробувати подрібнити і настояти в 10 л води зелені ромашки аптечної (1 кг), чистотілу (300 г), кульбаб (500 г).

У кожен розчин з хімічними препаратами я обов’язково додаю Епін-екстра (1 мл), він знижує негативну дію отрути на рослину.

Вишнева муха

Ця комаха, мабуть, найшкідливіша в частині пошкодження плодів вишні та черешні. Її личинки часто пошкоджують до 90% плодів черешні та близько 35% ягід вишні. Якщо вчасно не обприскати дерева – врожай буде, тільки з черв’ячком всередині, як і розповів читач.

Що таке вишнева муха? Це зовсім невелика комаха (3-4 мм завдовжки), з жовтою головою і прозорими, з чорними смужками, крильцями. Черевце і спинка у неї чорні або темно-коричневі, а лапки темно-жовті. Початок льоту даної мухи припадає на цвітіння білої акації. Зимувала вона в ґрунті під деревом, з якого в попередній сезон спустилася личинка, що виповзла з плоду вишні, черешні, абрикоса. Личинка в землі залялькувалася і заснула до весни. Навесні лялечка стане мухою. Такий ось процес перетворення.

До часу вильоту мухи з ґрунту має сенс застелити всі пристовбурні кола плівкою, нетканим матеріалом, товстим шаром мульчі (скошена трава, гній, перегній). Це частково позбавить її можливості вилетіти на поверхню. Точно визначити термін вильоту вишневої мухи неможливо. Все залежить від погоди і прогрівання ґрунту. Температура повітря повинна бути приблизно 16-18°C, акація у минулому році цвіла в середині травня, а в цьому році – на початку червня. А ґрунт взагалі не промерзав у цьому році.

Тому орієнтуємося на температуру. При настанні тепла вивішуємо в крони найбільш улюблених мухою дерев жовті картонки з клейовим складом або обрізані пластикові баклажки з компотом, що заграв, варенням або пивом. Це дозволить нам побачити, чи з’явилися ці комахи в саду. Плодові дерева вже відцвіли і з’явилася зав’язь, а на молодому листі розмножується попелиця. Ось протягом 7-15 днів муха і харчується солодкими виділеннями попелиці.

Мораль: попелицю треба знищувати, її «виробництвом» харчуються багато шкідників, а не тільки мурахи. Кожна самка вишневої мухи може за час льоту відкласти близько 150 яєць, притому по 1 на кожну ягоду, не тільки стиглу, але і зелену. Деякі садівники рекомендують в цей час обприскувати дерева настоєм часнику (300 г подрібнити і настоювати 4 доби в 10 л води, процідити і додати розчин господарського мила або зеленого мила для прилипання). Частково це теж допомагає.

Вважається, що дуже ранні сорти черешні не уражаються, тому що їх до початку кладки яєць мухою вже зібрали. Але, враховуючи зміни в кліматі, навряд чи зараз це працює. Ще залишаються вишні та абрикоси, жимолость. Загалом, треба вибирати інсектициди, які «працюють» по всіх стадіях шкідників. В даному випадку дають непогані результати Конфідор, Моспілан, Каліпсо. З’явився новий інсектицид Спінтор 240 SC, виробництва компанії Сингента.

Препарат позиціонується як біологічний, нешкідливий для людей, рослин і корисних комах. Призначений для боротьби з багатьма шкідниками, в т. ч. з вишневою і середземноморською плодовою мухою, а також східною плодожеркою на персику. Перед використанням обов’язково читати інструкцію.

Літ вишневої мухи триває близько півтора місяців, значить, обробляти дерева треба кілька разів. Кожен раз застосовуючи препарат з іншою діючою речовиною, щоб не відбулася адаптація комах до речовини. Із завершенням кладки яєць самка гине, але її потомство активно їсть м’якоть плодів. Вирісши, вона залишає плід і забирається в ґрунт. Значить, вся падалиця повинна бути прибрана і закопана на глибину пів метра. Щоб цього досягти, треба застелити весь простір під деревом тканиною або плівкою і вже з неї прибирати все «непотрібне» (згнилі плоди і личинки, які опустилися на павутинці). Знаючи про фази розвитку шкідника можна успішно захищати свій урожай.

Ольга УСОВА,
садівник зі стажем.
м. Суми.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ